Dualarım kabul olmuyor bunun sebebi nedir

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
duam niye kabul olmuyor, Neden dualarım kabul olmuyor,Dua niçin kabul olmaz,Duamız neden kabul olmuyor
Allahü teâlâ, Mümin suresinin 60. âyetinde (Dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. Ama benim dualarım hep boşa gidiyor. Bunun sebebi nedir?

CEVAP:

Hayır dua boşa gitmez. İki hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Rabbiniz, elbette hayâ ve kerem sahibidir. Kulları ellerini kaldırıp bir şey istedikleri zaman, onların ellerini boş çevirmekten hayâ eder.) [Tirmizi, Ebu Davud]

(Allahü teâlâ buyurdu ki: Ey insanoğlu, bana ortak koşmadan kulluk edersen, amelinin karşılığını veririm. Dua istemek senden, kabul edip vermek de bendendir.) [Taberani]

Allahü teâlâ, (Duanızı kabul ederim, elinizi boş çevirmem) buyuruyor. Demek ki boşa gitmiyor. Ama bizim isteğimiz olmayınca boşa gittiğini sanıyoruz. Kitaplarda diyor ki:

Dua sebebiyle ya günahlar affolur, ya gelecek bir bela önlenir, ya mevcut bir bela kalkar, yahut ahirette büyük sevaba kavuşulur. (Şir’a)

Demek ki, dua sayesinde, günahlarımız affediliyor, gelecek bir bela önlenmiş oluyor, mevcut bir bela veya dert kalkıyor yahut dua sebebiyle sevaplara kavuşuyoruz. İki hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Dua eden, üç şeyden hali değildir: Ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

(Kul bir dua ettiği zaman, isteği yerine gelmezse ona bir hasene [sevap] yazılır.) [Dare Kutni]

Geciken dua da olur elbette. Onun da hikmetleri vardır. Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Mümin dua ettiği zaman, Allahü teâlâ, Cebrail aleyhisselama, "İsteğini hemen yapma, ben onun sesini seviyorum" buyurur. Facir dua edince de, "Bunun isteğini hemen yerine getir, ben onun sesini sevmiyorum" buyurur.) [İbni Neccar]

Cenab-ı hak duanın kabulünü geciktirince de çok nimet verecek demektir. Onun için acele edip duam niye kabul olmuyor dememelidir. Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:

(Biriniz acele edip de “Benim duam kabul olmadı” demedikçe duası kabul edilir.) [Buhari]

Allah ona yalvaran yakaran kullarını asla yanlız bırakmaz. Belki istediğin işte, dilediğinde bir şer var ve bu şekilde olması doğru olduğu için şu an bu durumdasındır.
Belki şimdi üzülüyosundur ama hakkında hayırlı olan bu olabilir, bunu da sonra anlarsın belki.

Olmadı diye isyan ettiğin duaya, gün gelir olmadı diye şükredersin

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Dua ve ibadetle yorulmaya devam edelim ahirette Allah`ın dilemesiyle sonsuz huzur ve rahatlığı bir ödül olarak yaşamayı umut ederek.
Allah razı olsun efsane abi bu güzel paylaşım için emeğine sağlık.

Üst Alt