Dua, Havas ve Esmâ Okurken Dikkat Edilecek Hususlar

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
DUA HAVAS VE ESMA OKURKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Gerek maddi gerekse manevi bir konuda Dua etmek isteyen kimsenin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

1. Okuduğu Duaların Havas’ların ve Esmaların Allah (C.C.) tarafından kesinlikle kabul edileceğine ve isteklerinin kendisine verileceğine inanmalıdır. kalbi ve tüm duygularıyla Allah’a (C.C.) yönelmeli fikri olarak da isteğiyle meşgul olmalıdır. Acaba olur mu veya olmaz mı diye şüphe duymamalı tereddüt etmemelidir. Kalbinde tam bir iman ve inanç olmadan okumak boşa zahmet çekmektir. Kesinlikle bilinmelidir ki şüphe tereddüt ve aklından geçirdiği şeyler Esmaların ve Duaların Ruhaniyetlerine gizli değildir böyle kimselere Ruhaniler yardımcı olmazlar.
dua_ederken_dikkat_edilecek_hususlar.jpg

2. Her şeyin Allah’ın (C.C.) dilemesiyle meydana geleceğine kesinlikle inanmalıdır.

3. Okumaya başlamadan önce okuyacağı Duayı tertipleyen bir şeyh yada Alim ise üç İhlas-ı Şerife ve bir Fatiha okumalı onun Ruhaniyetine hediye etmeli ondan yardım dilemelidir veya bildiği bir Kamil insan varsa yapacağı işi ona söylemeli ve onun ruhani olarak yardımını almalıdır.

4. Duygusal ve fiziksel olarak kendini her şeyden arındırmalı hiçbir şey düşünmemeli hiçbir şeyle meşgul olmamalı sadece olmasını yerine gelmesini istediği şeye kendini motive etmelidir.

5. Dinen ahlaken kötü aşağılık bütün düşünceleri aklından ve kalbinden atmalıdır.

6. Mümkünse Duasını yapmak için tenha bir yere çekilmelidir.

7. Günah işlememeli yalan söylememeli gıybet etmemeli sadaka vermeli ve çok iyilik yapmalıdır.

8. Dua Havas ve Esma okunurken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de temizliktir. Bunlar da vücutta temizlik giyimde temizlik ve Dua okunacak yerin temizliğidir.
a. Vücut temizliği : Cenabet ve hayız gibi şeylerden temiz olmaktır. Ruhanilerden yardım almak aptesli olmaya bağlanmıştır. Bundan başka vücudun her tarafı necasetten ve her türlü pisliklerden temiz olmalıdır. Bunu temin etmenin en garantili yolu okumaya başlamadan önce gusül aptesti almaktır.
b. Giyimde temizlik : Tüm giysilerde iç çamaşırlarda necaset kan kir ve benzeri pisliklerin olmamasıdır. Duaya başlamadan önce tüm giysiler değiştirilmeli ve temizleri giyilmelidir.
c. Dua okunacak yerin temizliği : Dua okunacak yer iyice süpürülmeli varsa örümcek ağları temizlenmeli canlı resimleri varsa kaldırılmalı kedi köpek gibi hayvanlar uzaklaştırılmalıdır. Dua okunacak yer kötü koku gelebilecek tuvalet veya benzeri yerlerden uzak olmalıdır.

9. Okumaya başlamadan önce gerekli şartlardan biri de niyettir.’’Ya Rabbi sen mutlak güç ve kudret sahibisin. Gizli ve açık her şeyi bilirsin. Senin emrin ve iraden iznin ve müsaaden olmadan hiçbir şey meydana gelmez. Sen vadinde sadıksın Sen sözünde durursun verdiğin sözden geri dönmesin bana Dua edin icabet edeyim buyurdun. Lütuf ve kereminden (burada neyin olmasını istiyorsak ekleyeceğiz ) işimde bana yardımcı ol. Rabbani Lütfunu bana yardımcı kıl Sübhani hidayetini bana rehber et‘’ demeli benzer kelimelerle zayıflığımız ve ona ne kadar çok muhtaç olduğumuz belirtilmeli daha sonra Duaya başlanmalıdır.

10. Okumaya başlamadan önce üç gün veya en azından bir gün oruç tutulmalı bir miktar zeytin yada hurmayla oruç açılmalıdır. Karın tıka basa dolu bir şekilde okumaya başlanmamalıdır. Okurken midede haram ve şüpheli bir şey olmamalı soğan sarımsak gibi kötü kokulu gıdalar yenmemelidir. Okuma zamanında hayvansal gıdalardan perhiz edilmelidir. Bu şartlar yerine getirildikten sonra kıbleye doğru yönelerek iki dizinin üzerine oturmalı ve eller dizin üzerinde huşu ile okumaya başlanmalıdır.

11. Duaya başlamadan önce tütsüye kesinlikle ihtiyaç vardır. Hayırlı işler için günlük öd ağacı amber kabuğu gibi güzel kokular kötü işler için şeytan tersi katır tırnağı kırmızı sarımsak keçi kılı gibi kötü kokulu tütsüler kullanılır. Eğer yapacağınız işlerin özel tütsüleri varsa o tütsüler kullanılır.

12. Okumaya başlamadan önce tütsü hazırlanır niyetle beraber yavaş yavaş yakılmaya başlanır ve okuma devam ettiği sürece tütsü söndürülmez. şayet okunacak Dua uzun saatlerce sürecek ve iki dizinizin üzerinde devamlı oturamayacak durumda iseniz istediğiniz gibi oturabilirsiniz ama Duayı yine iki dizinizin üzerinde bitirmelisiniz.

13. Duaları uygun zamanlarda okumalısınız en uygun zaman gece yarısından sonra herkesin uykuya daldığı zamandır. Şayet okunacak Duanın kendine has bir saati varsa o da kendi zamanında okunur.

14. Dua ile bir şeyi elde etmek isteyen kimse çok gayret göstermeli ve çok çalışmalıdır Allah (C.C.) bazen gerekli şartları yerine getirmeyi unutan bir kullunun isteğini çok çalışıp emek sarf etmesinden dolayı verir. Herkes azmine ve çalışmasına göre amacına ulaşır. Yüce Kuran-ı Kerimde Allah (C.C.) ‘’ İnsana ancak çalışmasının karşılığı vardır ‘’ der.

15. Bir işe başlarken bunu insanlardan gizlemeli Duanın Esmanın yada işin karşılığını gördüğü zaman bunu nasıl elde ettiğini ve ne yaptığını kimseye söylememelidir. İşin sırrının açıklanması Ruhanilere hoş görünmez.

16. Dua okuyan kimse güzel kokular sürmeli ve bu kokuları yanında bulundurmalıdır. Ruhaniler hoş kokulara yakın olmayı severler.

17. Dua ve Esma okuyan kimsenin hali isteğine uygun olmalıdır. Durumuyla uygun olmayan istekler istenmemelidir.Tüm şartları yerine getirmiş olsa da Ruhaniler bunun aklı yoktur cahildir der ve ona yardımcı olmazlar.

18. Ben şimdiye kadar çok günah işledim ben günahkarım Allah (C.C.) benim Duamı kabul etmez diye düşünmemeli ne kadar aciz olduğunu belirterek Dua etmeyi bırakmamalıdır.

19. Bir kimse dilek dilese Dua etse ve yerine gelmez ise bunun suçunu Duaya yüklememeli kendine bakmalıdır ya şartlara riayet etmemiş gereğini yerine getirmemiş yada bir eksiği vardır çünkü Allah (C.C.) sözünden dönmez.
 

Tgbaceren

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Şubat 2023
Mesajlar
4
Tepkime puanı
2
Bazı dini sayfalarda kadınların hayız günlerinde de Esmaül Hüsnayi zikredebilecegi Duaları Okuyabileceği yazıyor ayrıca tutsunun şart olmadığı insanın dilediği her anda kendini Rabbine yakın hissetmek istediği her an ve her yerde zikir yapilabilecegi bilgisi veriliyor.BEn oğlumu uyuturken dua ve zikir yapıyorum mesela yanlış mi yapiyorum tütsü vs yapmıyorum kokuda sürmem normalde parfüm.bile kullanmam sevmiyorum öyle seyleri :) yanlış.anlamayin eleştirmek için yazmiyorum bende namaza yeni başladım sadece eksik ve yanlış yapmak istemedigim için arastiriyorum doğrusunu öğrenmek için
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
Yaptıklarınızda bir yanlışlık yok. Tütsü v.s gibi şeyler şart olmayan şeyler. Manevi havaya nasıl girebilirse o şekilde yapabilirsiniz.
 
Üst Alt