Dua ederken her zaman hayırlısını istemek

sidar34

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'tan hayırlısını istemek, dua ederken her zaman hayırlısını istemek
Selamün Aleyküm. Hocam bu aralar dua kitabı okuyorum. Kitapta gerçek yaşanmış bir olayla karşılaştım. Olayda adam ibadetine düşkün ve iyi biri fakat bir türlü baba olamıyor. Bir gün bir şeyhin yanına gider. Şeyh ona nasıl dua ettiğini sorar. Oda şu şekilde dua ediyorum der.

'' Allah'ım! Çocuk benim için hayırlı olacaksa, bana çocuk ver; eğer hayırlı olmayacaksa senin takdirine bırakıyorum ''

'' Olmaz öyle dua! Sen ne yapacaksın hayırlısını, hayırsızını... Allah onu hayırlı yapar zaten. Sen direkt çocuk iste'' diyerek. bir anlamda adamı azarlıyor.
Bildiğim kadarıyla ve siz değerli forum hocalarımızın bir çok yazısında okuduğum kadarıyla Allah'tan sürekli hayırlısını istemek en doğru dua şeklidir.duaa..
Aslında benim merak ettiğim nokta şurası. Allah' tan hayırlısını istemeden dualara sarılırsak. Allah bize belki istediğimiz şeyi verir peki bu durumda hayırlısını verir mi? onu sizlere sormak istiyorum Hocam. Hürmetler...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, doğrusu biz Allah c.c nün neyi vereceğini, neyi vermeyeceğini bilemeyiz. Bize düşen aklımızın erdiği, gücümüzün yettiği kadar meşru isteğimiz için çaba sarfetmek, uğraşmak, gerekeni yapmak. Sonra Rabbimize diz çöküp hayırlısını istemektir. Biz isteğimizin sonunda hayır mı, şer mi olacağını bilemeyiz onun için en kolayı hayırlısını dilemektir. Duamızı ederiz ötesine karışmayız. Allah c.c nün taktiri neyse ona razı geliriz...

naturax

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu bilemeyiz.

Allah ım bizler için hayırlı olanı ver ve onuda gönlümüze kabul ettir.Amin.

varaka

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlısını Allah'tan nasıl istemeliyiz.

Selamün Aleyküm kardeşlerim; bir iki sıkıntımı sizlerle paylaşmak istiyorum ben sürekli namaz kılan ve dualardan uzak durmayan bir erkeğim kısacası Allah'ın ahiretine o kadar iman ediyorum ki ölümü istemek günah olmazsa ben sürekli hayırlı bir ölüm isterdim. Sıkıntılarım şunlar birincisi bir türlü kadrolu işe giremedim ya mülakatlarda hakkımı yediler ya sınavlarda bir puanla kaybettim ya da yanlış seçimler yapıp yanlış bölümler okudum Kısacası iş konusunda çok sıkıntılar yaşadım. İkincisi sürekli tek taraflı aşklar yaşıyorum. Bir tanesini uzun yıllar sonra dualarla yenmiştim ama benim dualarım mı etkili olmuştu yoksa başkasının gıyabında ettiği dualar mı bilemiyorum. Şimdilerde ise 2-3 yıldır kendimden yaşça küçük birisine gerçekten çok çok temiz duygularla gönül vermişim. Her gün hayırlı dualar ediyorum. Ve şunu da eklemek istiyorum ben Allah'a yaklaştıkça sanki bu aşk daha çok büyüyor ve hatta bu günlerde 4-5 kilo verdim. İnanın Allah'ı zikir ediyorum,dualar ediyorum, sabır imtihanım olduğumu söylüyorum veya belki de bir günahımın karşılığıdır (ama inanın çok büyük günahlarım olmadı bana göre) sizlerden şunu istiyorum arkadaşlar nasıl dua etmeliyim onu çok seviyorum ama bu acıdan dolayı kalbimden, ruhumdan,gönlümden çıkmasını istiyorum çünkü ona varmam benim için bir mucize olur ancak ama Yüce Allah'ın yanında çok kolay da ama o da başkası için dua ediyorsa yani Allah sadece benim Allah'ım değil onunda Allah'ı onun duaları da önemli o yüzden bana bu durumdan kurtulmam için bir yol gösterebilir misiniz Allah rızası için? Aynı şekilde gıyabında dualarınızı bekliyorum gerçekten bu gidişle bir hastalığa yakalanırım, çok mutsuzum, içimden bir şey yapmak gelmiyor. Yüce Allah sizin edeceğiniz duaları kat ve kat sizlere hayırlı bir şekilde sizlere de nasip etsin. Ne olursunuz unutmayın. Ve bazen de şunu düşünmüyor değilim acaba Yüce Rabbim'in sevdiği bir kulumuyum aynı tarzdaki bir sıkıntı biterken diğeri başlıyor. Gıyabında duaya çok ihtiyacım var. Allah'a emanet olun kardeşlerim...

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam kardeşim,

Dualarda da, Allah sevgisinde de samimiyet önemlidir. Öncelikle, “bana göre çok büyük günahlarım olmadı” demek bile yanlıştır. Neyin büyük günah, neyin de küçük günah olduğunu, yaptığın şeylerin Allah katındaki karşılığını nereden biliyorsun? İbadetlerinin kabul olduğunu nerden biliyorsun? Zikirlerinin kabul olduğunu nerden biliyorsun? Sana göre küçük günah olamaz. Sana göre büyük günah olamaz. Sadece sen değil, hepimiz için de geçerlidir bu... Ve yine hepimiz için geçerli bir durum var; özeleştiri yapmamız lazım sık sık. Yaşadığımız günün muhasebesini yapmamız lazım. Umutsuzluğa düşmeden, Allahtan bekleyerek ve ondan korkarak dualarımızın ve ibadetlerimizin, kabul olmama ihtimalini aklımızdan çıkarmamamız ve ona teslim olmamız lazım...

Hem nasıl bir Allah sevgisidir ki, tek taraflı beşeri aşklar yaşamana engel olamıyor? Samimiyet dediğimiz şey burada devreye giriyor işte... Söylediklerim asla seni eleştirmek için değil. Fakat bir kalpte iki sevgi barındırmak, (yani beşeri ve ilahi sevgi) aradaki dengeyi kurmak, kalbimizin en tepe noktasında Allah ve Peygamber Efendimizin sevgisini tutmak, zor iştir... Hiçbir dünyevi sevgiyi oraya yaklaştırmamak lazım.
Tavsiyem; İbrahim Bin Ethem Hazretlerinin hayatını oku, araştır. Nelerden vazgeçmiş bir bak...

Allah kimseyi, dünya işlerine kapılıp da asıl hedefini unutanlardan etmesin. Ve bu sözlerimin hepsi de dünyanın en günahkar insanı olan banadır. Çünkü sevabım var mı yok mu ben bilemem. Tek bildiğim, her adımım günaha yatkın...
Selametle.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Hayırlısını Allah'tan nasıl istemeliyiz.

Selamün Aleyküm kardeşlerim; bir iki sıkıntımı sizlerle paylaşmak istiyorum ben sürekli namaz kılan ve dualardan uzak durmayan bir erkeğim kısacası Allah'ın ahiretine o kadar iman ediyorum ki ölümü istemek günah olmazsa ben sürekli hayırlı bir ölüm isterdim. Sıkıntılarım şunlar birincisi bir türlü kadrolu işe giremedim ya mülakatlarda hakkımı yediler ya sınavlarda bir puanla kaybettim ya da yanlış seçimler yapıp yanlış bölümler okudum Kısacası iş konusunda çok sıkıntılar yaşadım. İkincisi sürekli tek taraflı aşklar yaşıyorum. Bir tanesini uzun yıllar sonra dualarla yenmiştim ama benim dualarım mı etkili olmuştu yoksa başkasının gıyabında ettiği dualar mı bilemiyorum. Şimdilerde ise 2-3 yıldır kendimden yaşça küçük birisine gerçekten çok çok temiz duygularla gönül vermişim. Her gün hayırlı dualar ediyorum. Ve şunu da eklemek istiyorum ben Allah'a yaklaştıkça sanki bu aşk daha çok büyüyor ve hatta bu günlerde 4-5 kilo verdim. İnanın Allah'ı zikir ediyorum,dualar ediyorum, sabır imtihanım olduğumu söylüyorum veya belki de bir günahımın karşılığıdır (ama inanın çok büyük günahlarım olmadı bana göre) sizlerden şunu istiyorum arkadaşlar nasıl dua etmeliyim onu çok seviyorum ama bu acıdan dolayı kalbimden, ruhumdan,gönlümden çıkmasını istiyorum çünkü ona varmam benim için bir mucize olur ancak ama Yüce Allah'ın yanında çok kolay da ama o da başkası için dua ediyorsa yani Allah sadece benim Allah'ım değil onunda Allah'ı onun duaları da önemli o yüzden bana bu durumdan kurtulmam için bir yol gösterebilir misiniz Allah rızası için? Aynı şekilde gıyabında dualarınızı bekliyorum gerçekten bu gidişle bir hastalığa yakalanırım, çok mutsuzum, içimden bir şey yapmak gelmiyor. Yüce Allah sizin edeceğiniz duaları kat ve kat sizlere hayırlı bir şekilde sizlere de nasip etsin. Ne olursunuz unutmayın. Ve bazen de şunu düşünmüyor değilim acaba Yüce Rabbim'in sevdiği bir kulumuyum aynı tarzdaki bir sıkıntı biterken diğeri başlıyor. Gıyabında duaya çok ihtiyacım var. Allah'a emanet olun kardeşlerim...
Aleyküm selam ağabey. Acı, Allahın gazabı değil. Yani biz acı çekiyoruz, kötü şeyler yaşıyoruz ama bu Allahın bize karşı olan öfkesi değil. Doğru bazen Allah bir kulunun günahı sebebiyle ona acı şeyler yaşatır. Ama sizin yaşadığınız onlardan değil, sadece kader, imtihan. Tıpkı benim ki, veya bir başka ablamın, abimin ki gibi.
Bende sevdim. Ama unutamam gibi bir his yoktu içimde. Gerçekten çok sevdim ama, unutursam-unuturum dedim ve gerçekten öyle oldu unuttum.
Abi Allah bize, el,göz,kulak,kalp,beyin ne bileyim herşey vermiş. Biz bir ruhuz, beden vermiş. Bir bedene yerleştirmiş ve bu beden bizim kontrolümüz altında.
Dolayısıyla beyinmiş,kalpmiş hepsi bizim kontrolümüz altında. Seversek severiz kalp ile, unutursak, unuturuz beyin ile.
Yani herşeyi Allahtan beklememeliyiz.

Necm suresi 39da, Allah diyor ki, "insan ancak çalıştığına erişir."

Peki biz sevdiğimizi elde-etmek için çalıştık mı? Hadi çalışsak bile elde edemeyeceğiz tamam. Peki onu unutmak için çalıştık mı?

Yok, bu Allaha "yarabbi unuttur" demekle olmaz. Veya kafamızı biryerlere vurup-vurup unutmaya çalışmakla da olacak iş değil.

İnsan sevdiğini, sadece başkasını severek unutur. Biz bir mahluka aşığız, şimdi işimizi-gücümüzü bir yana bırakalım, hiç görmediğimiz, uzaktan-uzağa sevdiğimiz Allaha yakınlaşalım, ona aşık olmaya çalışalım ki, sevdiğimiz mahluku da unutalım.

Ben bir gün evlensem ve karımı çok sevsem, gene de Allahı karımdan daha çok severim. Çünkü benim çok sevdiğim kadını Yaratan Allahtır.

Veya ben birbaşka birisini herşeyden çok sevemem, çünkü benim sevdiğimi Yaratan da Allahtır.

Ağabey, kendimize soralım, soralım ki, "yahu beni Yaratan Allah, benim borçlu olduğum Allah.. Peki neden ben, beni sevmeyen birisini sevmekle ömrümü heba edeyim?"

İbni Mecnun, Leyla için çöllere düştü. Peki neden? Leyla döndü mü? Yok.

Ben 20-li yaşlarımdayım. Belki de bundandır ama ben birçok kadın sevdim. Hepsi de gittiler.
Ben onları Allaha kapanarak unuttum. Dedim ki, "yahu beni benden daha çok tanıyan, beni annemden, babamdan daha çok seven Allah varken, ben neden beni sevmeyeni seveyim?"

Biz Allaha "Yarabbi sevgilimi unuttur!" diye dua etmemeliyiz.

"Ya Rabbi! Sevgini kalbime öyle bir yerleştir ki.. Senden başkasını sevmeyeyim!" diye dua etmeliyiz..
Buna çalışmalıyız..

Üst Alt