Dua ederken "Duamı hakkımda hayırlı kıl." demek?

gülşahderyalı

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm. Dua ederken istediğimiz bir işi veya evlenmek istediğimiz bir kimse için "Hakkımda hayırlı kıl Allah'ım." diyerek dua etmek doğru mudur? Örneğin, "Falanca kimseyi, ahiret hayatım için de fâni hayatım için de hayırlı kıl ve evlenmemizi nasip eyle; hayırsızsa, her anlamda hayırlı kılıp, öyle nasip eyle." diyerek dua etmek ve bu duada ısrarcı olmak doğru mudur? Çoğu zaman insanlar "Hayırlı olanı iste." demektedirler, CenabıHakk'ın her şeye muktedir olduğunu bilerek, hayırsız şeyleri de hayrımıza çevirecek yegâne güç olduğunu bilerek "İstediğimi bana hayırlı eyle." diyerek dua etmenin bir sakıncası olabilir mi? Allah razı olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, hakkında hayırlı olmadığı senin için aşikar olmuş birşey için hayırlı kılmasını istemek yerine, Allahım bana nefsimin istediğini değil hayır taktir ettiğini nasip et demek daha doğru olur sanırım.
Sonuçta biz hiçbir şeyin sonu itibarıyle nasıl sonuçlanacağını bilemeyiz. Herşeyi bilen Rabbimiz c.c dür. Hayır sanırız şer olur. Şer sanırız hayır buluruz. Onun için sonucu lehimize olacak, hayır bulacağımız ne ise onu istemeli, aleyhimize olacak işi nefsimiz istese bile kötü sondan Allah c.c ye sığınmalıyız.
Ancak kötü veya istenmeyen bir olayla karşılaştığımızda, Allahım başıma gelen bu işin sonunu hakkımda hayırlara tebdil et deriz.
En doğrusunu Rabbimiz c.c bilir.

Üst Alt