Doğum Kontrol Hapları Akciğer'Krizine Neden Olabilir.

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Temmuz 2011
Mesajlar
7,319
Tepkime puanı
117
Doğum kontrol hapları akciğer krizine neden olabilir

Doğum kontrol hapları akciğer embolisinin görülme oranını artırıyor.


dogum_kontrol_haplari_akciger_krizine_neden_olabilir.jpg

Akciğer embolisi? Adını çok nadiren duyduğumuz ama akciğerlerin kriz geçirmesine neden olarak erken teşhis edilmediğinde ölüme kadar gidebilen bir hastalık? Nasıl kalp, içindeki damarların kan pıhtısı ile tıkanmasıyla kriz geçiriyorsa; akciğer de içindeki atar damarların kan pıhtısı ile tıkanması sonucu kriz geçirebiliyor.Tıp dilinde Pulmoner Emboli olarak adlandırılan bu hastalık aslında çok fazla bilinmiyor. Pulmoner Emboli?yi, nedenlerini, belirtilerini ve hastalıktan korunma yollarını Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Orhan Dalkılıç?la konuştuk.
Doğum Kontrol Haplarının Yaygın Kullanımı Akciğer Embolisini Artırıyor!

Son yıllarda özellikle genç kadınların doğum kontrol haplarını yaygın olarak kullanması ile birlikte akciğer embolisinin görülme oranının artış gösterdiğine dikkat çeken Dalkılıç; ?Bu ilaçlara bağlı olarak kanın pıhtılaşma oranı artıyor. Damar içinde özellikle bacak damarlarında göllenme ve staza bağlı kan pıhtısı oluşuyor. Buradan kopan pıhtı da akciğere gelip atar damarları tıkıyor. Maalesef çoğu hastamızı da daha teşhis edemeden bu nedenle kaybediyoruz ya da uzun yıllar tanı konulmadan ağır problemlerle hayatlarını sürdürüyorlar.? açıklamasında bulundu.
Bu Şikayetleriniz Varsa Akciğer Embolisi Hastalığınız Olabilir!

Hastalığın kendisini nedeni açıklanamayan nefes darlığı, geçmeyen veya teşhis edilemeyen göğüs-sırt ağrısı, uzun süreli öksürük, ağızdan kan gelmesi gibi durumlarla gösterebildiğini söyleyen Dalkılıç; bu belirtiler söz konusuysa mutlaka hekime başvurulması ve akciğer embolisi olup olmadığınızın kontrol edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Çünkü akciğer embolisi özellikle akciğer kanseri başta olmak üzere diğer akciğer hastalıklarıyla (bronşit, KOAH, zatürre, verem vb?) benzer belirtiler gösteriyor.
Eğer bu şikayetleriniz yanı sıra;

Uzun süreli oturarak çalışıyorsanız,Okyanus ötesi gibi, uzun mesafeli uçak yolculuklarını sık sık yapıyorsanız, Bacaklarınızda varisleriniz varsa ve ağır yapıyorsa, Düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, Yatalak hastaysanız akciğer embolisi hastası olma ihtimaliniz yüksek?
Akciğer Embolisine Yakalanmamak İçin!

Uzun süre oturmayın; ara sıra kalkıp kısa yürüyüşler yapın (uzun uçak yolculuklarında da sürekli sabit kalmayın). Doğum kontrol hapı kullanacaksanız mutlaka kan pıhtılaşma oranlarınızı ölçtürün. Varisiniz varsa antiembolik varis çorabı giyin. Uzun süreli yatalak hastalara kan sulandırıcı ilaç kullandırın.Ortopedik ameliyatlar öncesi doktor kontrolünde koruyucu heparin kullanmaya başlayın. Otururken ayaklarınızı katlayarak değil; biraz yukarı doğru uzatarak oturun.
Bu ve bunun gibi basit önlemlerle sonu ölümle veya kalıcı hasarla biten bilinmeyen bu hastalıktan korunabilirsiniz.
Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç
 

sulea

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
11 Ağustos 2014
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Allah razı olsun. doğum kontrol hapları pıhtılaşmayı artırdığı için akciğer,beyin ve diğer organların embolisi riskini artırır fakat bu risk kalp damar hastalığı bulunan veya 35 yaş üstü olup uzun yıllar aralıksız kullananlarda belirgin şekilde ortaya çıkar.bu ayrıntıyı da eklemek istedim. :)
 
Üst Alt