Diyet krizleriyle başa çıkmanın yolları

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Her defasında iradene yenik düşüp, diyette olmana rağmen önüne gelen pasta ve böreklere hayır diyemiyorsan, kriz anlarıyla başa çıkma yöntemlerini öğrenmen şart!İşte diyetle ilgili en kritik 10 an: Taze çay ve kızarmış ekmek kokusuyla uyandığın an... Bu ikili, her ne kadar en masum kahvaltı menüsü olarak tanımlansa da, yanında tercih ettiklerin bu durumu değiştirebilir. Sabah kalktığında mis gibi kokan kızarmış ekmek ve çay, bir süre sonra reçelli ve yağlı ekmeklere dönüşebilir. Sence de diyet yapmaya karar verdiğin bir güne böyle başlamak, daha maç başlamadan yenilgiyi kabul etmek olmaz mı?

Alışverişe çıktığın an...

Markete sadece şampuan almaya gitmiş olabilirsin, ama markette gezinirken gördüğün cipsler ve çikolatalar aklını çelmeye yetti de artar bile. Önerimiz, marketlerden mümkün olduğunca uzak durman! Ama eğer ille de markete senin gitmen gerekiyorsa, ihtiyacın olan ürünü al ve çık. Fazla vakit geçirmemeye çalış ve asla aç karnına alışverişe çıkma!

Adrenalinin arttığı an...
Diyetin en kritik ve en zor anlarından birisi de televizyonda film izlerken atıştıramadan duramamak! Televizyon karşısında farkında olmadan yenilen cipsler, kuruyemişler ve içilen kolalar sana kilo geri döner. Eğer film izlerken bir şeyler atıştırmadan yapamam diyorsan, daha düşük porsiyonlar hazırlamayı dene. Cips ve kola yerine, büyük porsiyon bir salata veya meyve yiyebilirsin. Böylece daha sağlıklı beslenmiş olursun!

Arkadaşlarınla buluştuğun an...
Kız arkadaşlarınla yemeğe çıktığında onlara uyup, diyetini bozma ihtimalin çok yüksek...Yediğin bir hamburger bile diyetini bozmaya yetebilir. Bu yüzden arkadaşlarınla çıktığında fast- food yerine; salata, meyve suyu, kepek ekmeği, üçlüsünü deneyebilirsin.

Partide...
Parti mönülerinin hemen hemen hepsi birbirinin aynısıdır! Pastalar, kızartmalar, kanepeler, kola ve diğer asitli içecekler... Hepsi diyet düşmanı besinler olmakla beraber, aynı zamanda kendini kötü hissetmene neden olur. Parti esnasında yemeklerle ilgilenmek yerine, arkadaşlarınla sohbet edip, dans etmeyi deneyebilirsin.

Sevgilinden ayrıldığın gün...
Tamam moralin çok bozuk! Seni terk etti veya olaylar istediğin gibi gelişmedi! Hemen buzdolabına yönelmek yerine, dışarı çıkıp biraz hava almayı, müzik dinlemeyi veya arkadaşlarınla vakit geçirmeyi deneyebilirsin. Daha sonra, bitki çayı ve kepekli sandviçle açlığını yatıştırabilirsin.

Spordan döndüğünde...
Karnın zil çalıyor ve fazlasıyla yorgunsun... Tüm yorgunluğunun, aslında zayıflama çabandan kaynaklandığını unutmuş durumdasın. Derin nefes alıp, amacından sapmaman gerektiğini kendine hatırlatmalı ve sağlıklı bir mönü hazırlayıp, diyetine yılmadan devam etmelisin!

Plajda...
Açık hava ve uçsuz bucaksız uzayıp, giden deniz... Bu durumda aklının hep midende olduğunu tahmin edebiliyoruz. Sanki hiç öğle yemeği yememiş gibi karnın durmadan zil çalıyor. Hemen en yakındaki büfeye koşup, hamburgerlere saldırmak yerine, evden çıkarken aldığın bir karpuz dilimiyle idare edebilirsin.

Akşam yemeğinde...
Tüm gün o kadar çok yoruldun ki! Akşam olduğunda sofradaki tüm yemekleri silip süpürebilirsin... Bu konuda sana sunabileceğimiz tek öneri, kendini gün boyunca aç bırakmaman. Öğünlerini geçiştirmeden ufak da olsa bir şeyler atıştırmalısın!
 
Üst Alt