Diş Beyazlatma Zararlı mı

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
10wva7n.jpg

Çevremizde birçok kişi internet sitelerinde satışa sunulan diş beyazlatma ürünlerini kullanıyor. Daha pratik olduğuna inanılan bu ürünler hem diş minesine hem de diş etlerine zarar veriyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş beyazlatma ürünlerinin yanlış kullanımının dişlere ve ağız sağlığına zarar verdiğini belirterek açıklamalarda bulundu.

“Dişlerde yediğimiz ve içtiğimiz bazı besinlerden dolayı lekeler oluşur. Bu lekelerin giderilmesi için diş beyazlatma işlemi uygulanır. Diş beyazlatma işlemi uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Beyazlatma işlemi uzmanlar tarafından yapıldığı sürece sorun olmayacaktır. Fakat birçok kişi ağız ve diş sağlığına bilinçsizce zarar veriyor. Türkiye’de kişiler internet ortamında satılan diş beyazlatma ürünlerini beyazlatıcı bant, kalemler, cilalar, diş macunları ve sakızları alarak evde uyguluyor. Kimyasal olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırır. İçinde yer alan boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebilir fakat üründe kullanılan leke giderici aşındırıcılar diş minesine ve diş etine zarar verir.”

“Ağız ve diş bakımı sağlığı genel sağlığımızın yanı sıra kişisel görünümü tamamlamak açısından önemlidir. Diş hekimliğinde diş beyazlatma işlemleri 2 şekilde uygulanır. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma işlemidir. Diş hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir ilaç konularak ve beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir. Günde ortalama 4–6 saat takılması gerekir. Ev tipi diş beyazlatma işlemi ortalama 10 gün sürer.”

“İkinci yöntemin ise yine diş hekimi tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma işlemidir. Bu yöntemin lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılır. Bu işlem sonucunda dişler sağlıklı bir şekilde 1 saat içinde beyazlatılır. Ancak diş beyazlatma işlemi ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulanması gerekebilir.”

“Dişlerde lekelenme genelde gün içerisinde tüketilen besinlerden oluşur. Bu besinleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

—Soda ve Kola: İçecekler içerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.

—Kırmızı ve Beyaz Şarap: Kırmızı şarap dişlerde yoğun rengi sebebi ile beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde leke yapar.

—Kahve ve çay: Çay ve kahve ülkemizde oldukça tüketilen bir içecek fakat içerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.

—Havuç suyu ve vişne suyu gibi içinde ‘kromojenic’’içerikli gıdalarda diş lekelerine sebep olur.

—Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır.”

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu
 
Üst Alt