Dinin elden gidişi sünnetin terkiyle başlar

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
13 Aralık 2012
Mesajlar
171
Tepkime puanı
1
Dinin elden gidişi sünnetin terkiyle başlar. Bir halat iplik iplik ortadan kalktığı gibi, dlinde, sünnetlerin birer birer terkiyle ortadan kalkar.(Kütub-i Sitte Muhtasarı: 1/323) diyor kainatın efendisi(sav)
Sünnetlerin neredeyse yok olmaya yüz tuttuğu şu ahir zamanda peygamberimiz(sav)'in unutulmuş sünnetlerini hatırlamak, bilmediklerimizi öğrenmek ve hayata geçirmek amacıyla böyle bir bölüm oluşturduk.
Rasulullah(sav) efendimiz hayatımızın her anını nasıl geçirmemiz gerektiğini bizlere 15 asır önceden adım adım öğretmiştir. Günlük hayatımızda büyük rolü olan yemek yeme adabınında en ince ayrıntılarını kıymetli hadisleriyle ve bizzat kendi yaşantısıyla bizlere göstermiştir.

-Rasulullah(sav) yemeğe başlamadan evvel ellerini yıkar ve "Yemekten önce ellerini yıkamak yokluğu,yemekten sonra yıkamak ise günahları giderir."(Tirmizi) buyururdu.
-Yemeği yere serilen yaygı üzerine koyar, bazen dizleri üzerine çökerek, bazen de sağ ayağını büküp, sol ayağının üzerine oturarak yemek yerdi. Yemeyi yemeye ise besmeleyle başlar ve sağ eliyle yerdi.
-Ebu Seleme'nin oğlu Ömer, Rasulullah(sav)'in yanına girdi ve o sırada Rasulullah(sav)'ın önünde yemek vardı. Rasulu Ekrem(sav) "Yaklaş evlatcığım, bismillah de, sağ elinle ve kendi önünde ye" buyurdu...(Tirmizi-1918)
-Rasulullah(sav) yemeği kendi önünden yer ve "Bereket yemeğin ortasına iner. Bu sebeple tabağn ortasından değil, kenarlarından itibaren yiyiniz." (Tirmizi h.na 1865) derdi.
-Yere düşen lokmanın üzerindeki toz-toprağın giderilerek yenmesini, onun şeytana bırakılmamasını söyler. ve "Her kim bir tabakta yemek yedikten sonra onu sıyırırsa o tabak kendisi için istiğfar eder." (Tirmizi- 1864)
Buyurarak yemek neticesinde tabağın sıyırılması gerektiğini bildirirdi. Yemeği sıcak yemez ve yemeğin soğuması için içerisine asla üflemezdi."Yemeği soğutun! zira sıcak yemek bereketsiz olur." derdi. (Cem'ul Fevaid 5553)
-Ekmeğe hürmet gösterir, sofraya dökülen ekmek kırıntılarını toplayıp yerdi. "Kim sofradan dökülenleri toplayıp yerse o kimseden fakirlik gider ve çocuğundan ahmaklık gider." derdi(buyururdu) (Rumuzul E hadis)409
-Yemekten sonra dişlerini misvak ile temizler. "Ümmetimden abdest alırken ve yemekten sonra ağızlarını ve dişlerini temizleyenler ne güzel iş yapmış olurlar." Sözleriyle mü'minleri bu konuda hassas (Müsned/1241) olmaya davet ederdi.
-Yemekten sonra uyumaz. "Yediğinizi Allah-u Teala'yı zikrederek ve namaz kılarak eritiniz ve yediğiniz gibi uyumayınız. Aksi takdirde kalpleriniz katılaşır." (El-Ezkar 21409) ve yemek bittikten sonra Allah'a(c.c.) hamdu sena eder ve mü'minlere yemekten sonra "Elhamdülillahillezi et'amena ve sekana ve cealena minel müslimine" "Bizi doyuran, sulayan ve bizi müslümanlardan eyleyen Allah'a hamd olsun." demelerini tavsiye ederdi. Rabbim Kainatın Efendisi Muhammed Mustafa(sav) Efendimiz'in burada yazan ve yazmayan tüm sünnetlerini yerine getirebilmeyi hepimize nasip etsin inşallah....
Rabbimiz ruhları yarattığından bu yana onların çıkardığı şeylerin(nefeslerin) sayısı kadar Muhammed Musatafa(sav) Efendimize Salatu Selam Eylesin(Amin)
 
Üst Alt