Dil ile şükürün önemi

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Dil ile şükrün önemi nedir?

Peygamber efendimiz, bir kimseye (Nasılsın?) buyurdu. O kimse, (İyiyim) dedi. Üçüncü defa sorunca o kimse, (Elhamdülillah iyiyim) dedi. Peygamber efendimiz, (İşte senden bu cevabı bekliyordum. Bunun için soruyu tekrarladım) buyurdu. (Taberani)

Âlimler, salihler, bir kimseyi ALLAHü teâlâya şükrettirmek için, (Nasılsın?) derlerdi. İnsan ya şükreder, ya susar veya şikayette bulunur. ALLAH’tan şikayet etmek ise çok çirkindir. Kulun Mevlasına zillet göstermesi izzettir. Mevlayı başkasına şikayet etmesi ise zillettir. Şükür, ihsanını, iyiliğini anmak suretiyle ihsan edeni övmektir. Yani dil ile teşekkür de şükürdür. Bir grup kimse, Halife Ömer bin Abdülaziz hazretlerini ziyarete geldiklerinde, içlerinden gencin birisi, (Üstün faziletinizi adaletinizi duyduk. Size dilimizle teşekkür etmeye geldik. Teşekkür edip döneceğiz) der.

Allah (c.c.) bizleri her daim şükür eden kullarından eylesin inşALLAH.
Aminduaa..duaa..duaa..

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Diyor ya uzunca bir hadisi şerifin bir bölümünde 'insanların en azizi olmak istiyorsan,ALLAH'tan kuluna şikayet etme' diye..okuynca çok etkilenmiştim.bunu okuyuncada öyle... demek ömer bin abdulaziz hazretlerine teşekkür edip geri döneceklermiş..şeyhimde bir sohbetinde 'hizmet edene teşekkür edin,ona kıymetli olduğunu bildirin'demişti..
ALLAH razı olsun paylaşımın için..

Üst Alt