devletin yapmış olduğu konutları almak istiyor fakat faize girer mi

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm hocam ,

hocam ağabeyim devletin yapmış olduğu konutları almak istiyor fakat faize girer ve almam diyor hocam günahmıdır ben ağabeyime devletinse günah olmaz diyorlar diyorum ama hocam bilemiyorum yanılıyormuyum d. alsak günahmıdır hocam acil olarak cevap verseniz iki gün kaldı başvurunun bitmesine ALLAH razı olsun siz.lerden

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum Selam kardesim Ben bu konuda emin degilim..
cunku BATI da yasiyorum ve biz bankanin faizi ile asla ev almayiz niye biliyormusunuz mesela devlet bize ev almamiz icin 200.000 dolar kredi verir.. biz bunu 20 sene oderiz.. 20 sene sonra devletten aldigimiz para ile verdigimiz para cok farkli mesela 200.000 dolarlik ev bize 500.000 dolara cikmis olur yani 300.000 dolari fazladir o da faiz icin odenir..

Serdar baskanimiz da yok ama bunu fetva sitesinden buldum..
en iyisi agbinizin kalbi mutmain olsun diye oradaki Din gorevlilerine sorsun.. hakkinizda Hayirlisi ins..

Soru: Banka kredisi kullanarak ev alabilir miyim? Birkaç hocaya sordum, zaruret olduğu için kredi kullanarak ev alabilirsin dediler. Fakat içim rahat etmiyor. Bir de size sormayı uygun gördüm. Ne dersiniz?
Cevap:
Kredi demek, faizli borç demektir. Faiz ise İslam’ın en büyük yasaklarından biridir. Durup dururken, hiç ihtiyacı yokken hiç kimse faizli borç almaz. Önemli olan bir ihtiyaç durumunda faizden kaçınmaktır.
Dolayısıyla içinizin rahat olmaması da bu yüzdendir. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, bu ölçüyü Vâbısa radıyallahu anh’a hitap ederek şöyle açıklamıştır:

“Nefsine danış, kalbine danış Vâbısa (“istefti kalbek”)! İyilik, nefsin yatıştığı, kalbin yatıştığı şeydir. Günah da içe dokunan ve göğüste tereddüt doğuran şeydir.
İsterse insanlar sana fetva vermiş, yaptığını uygun bulmuş olsunlar.” (Sünen-i Dârimî, Büyû’, 2; Ahmed b. Hanbel, 4/228)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Soru:
Devletin verdiği konut kredisini almak caiz midir?

Cevap:
Devletin verdiği konut kredisi, faizi enflasyondan düşük olduğu sürece alınır, ödenen fazlalık reel faiz değildir; yani yasaklanan faiz kapsamına girmez.
Ödenecek fazlalık enflasyon oranını aşarsa bu takdirde de konutu olmayan ve kredisiz de konut sahibi olamayanlar bu krediyi alabiliriler.

Devletin size yardim yapip borç vermesi, sizin de almaniz makul ve meşrû bir borçlanmadir. Ancak borçlanmalarda esas olan, alinan para miktari ne ise verilenin de o miktar olmasi, alinan miktarin üzerindeki fazlaliğin da faiz olduğunun bilinmesidir.
Bir milyon alinmiş, bir milyon elli bin lira verilecekse, bu elli binin faiz olduğu münakaşa götürmez bir hakikattir.
mecbur olmayanlar böyle şeylere girmemeli, faizli paraya bulaşmamalidir.
Ama girer de bulaşirlarsa kendini savunmamali, bunun faiz olmadigini söylememeliler.
Ancak Allah affetsin, böyle bir hataya mâruz kaldik, inşaallah bir daha böyle şeylere bulaşmaz, mâruz kalmayiz, diyerek tevbe halinde olma duygusunu korumalilar ....

Üst Alt