Derslerde başarı için okunacak dua

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Derslerde Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua Ve Dualar, sınavlarda başarılı olmak için dua, başarı duası, Derslerimizde başarılı olmak için nasıl dua etmeliyiz

Derslerde ve sınavlarda başarı için dua;
Okunuşu:
Rabbiyesir vela tuassir Rabbi temmim bil-hayır:

Anlamı: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme, Rabbim bu işi hayırla tamamla!

Değerli kardeşim, yazımızın en altında bulunan, başarı ve kolaylıkla ilgili duaları okumadan önce, yazımızı okuyalım ve çalışmalarımızı dualar ile destekleyelim inşAllah.

Rabbimiz, Necm suresi 39.Ayette bizlere şöyle; sesleniyor; Şüphesiz insan için kendi çalışmasından başkası yoktur.

Bir tane ineği olan köylünün birine bir gün sormuşlar:
- İneğin ne kadar süt veriyor?
Köylü cevap vermiş:
- İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.

Bu kısa öyküden de anlaşılabileceği gibi mutlu ve başarılı olmak için bir şeyler yapmak gerekir. Mutluluk ve başarı asla sizin ayağınıza gelmez.
Sizin ona gitmeniz şarttır. Bu kural hayatta böyle olduğu gibi okul yaşamında böyledir.

Derslerde başarılı olmak isteyen bir öğrenci nelere dikkat etmelidir? Nasıl ders çalışmalıdır?
Zamanınızı Planlamadan Ders Çalışmayın Yoksa Zamanınız Yetmez.

Nihat Hatipoğlu'un Tavsiyesi, derslerde başarılı olmak için dua ==> Tıklayın

Dersleri anlamak ve başarılı olmak için okunacak dua ==> Tıklayın

Ders Çalışma Planı Yapmanın Yolları
1. Ders çalışmadan önce ilk yapmanız gereken şey “Ben neden ders çalışmalıyım?” “Neden okulda başarılı olmalıyım?” sorularına cevap bulmalısınız. Yani bir amaç, bir hedef belirlemelisiniz.

2. Kendinizi tanımaya çalışın. Çünkü kendinizi ders çalışma alışkanlıkları ve öğrenme açısından ne kadar iyi tanırsanız çalışma düzeninizi buna göre en iyi şekilde planlayabilirsiniz.

3. Çalışma planı hazırlarken hangi dersin hangi saatte çalışılacağı kararlaştırılmalıdır. Zor olan veya öğrenirken zorlanılan dersler için verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır. Verimli çalışma saatleri, zihnin uyanık olduğu, konsantrasyonun en yüksek seviyede olduğu saatlerdir.
Bu saatlerin ortak bir standardı yoktur. Her öğrencinin verimli çalışma saatleri farklı olabilir. Öğrenci eğer verimli çalışma saatini bilmiyorsa kendini izleyerek bunu tespit edebilir.
Ancak uzmanların genel kanısı, verimli çalışma saatlerinin bedenin dinlenmiş ve dinç olduğu saatler olan sabah saatleri olduğu yönündedir.

4. Çalışma planında her ders için bir çalışma zamanı ayrılmalıdır. Çalışma zamanının standardı yoktur. Her öğrenci, ön bilgisine, dersi anlamamış olmasına vb. birçok kritik durumu dikkate alarak hangi derse ne kadar zaman ayırması gerektiğini planlamalıdır.

5. Çalışma planında, çalışma süreleri mümkün olduğunca aynı saatler olmalı. Böylece o saatte çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz.

6. Çalışma planında yer alan dersler, okulda veya dershanedeki ders programına uygun olmalıdır. Örneğin, Pazartesi günü sabah saat 8:00-10:00 arası, okulda matematik dersi varsa çalışma planında Pazartesi öğlenden sonraya matematik dersi konmalıdır.

7. Bilindiği gibi tekrar verimli çalışmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine bildiğiniz gibi tekrar sürekli değil, aralıklı yapıldığı takdirde daha verimli olur. Burada tekrarın çalışma prensibinden çıkan sonuç şudur: “Öğrenme aralıklı yapılmalıdır.” Bu nedenle çalışma planı hazırlarken dinlenme aralarına da yer verilmelidir. Ancak bu aralar çok uzun olmamalı. Uzun aralarda tekrar derse dönmek zor olabilir. İdeal ders çalışma şöyle olmalıdır. 40 dakika ders çalışma, 5 dakika tekrar, 10 dakika dinlenme, daha sonra diğer saatin çalışmasına geçilir, bu şekilde ders çalışmaya devam edilir. Ancak özellikle sayısal derslerde eğer problem çözülmesi gerekiyorsa çözülmeden ara verilmemelidir.

8. Yapı ve işleyiş bakımından birbirine benzeyen iki ders üst üste çalışılmamalıdır. Örneğin fizik ve kimya dersleri üst süte çalışılmamalı. Eğer bu tür dersler üst üstte çalışılırsa bilgilerin birbirine karışması durumu meydana gelebilir. Bu derslere fizik, tarih, kimya şeklinde çalışma planında yer verilmelidir.

9. Çalışma planında hep derse yer vermek zorunda değilsiniz. Arkadaşınıza, ailenize, sinemaya vb. birçok sosyal etkinliğe de çalışma planınızda yer verin. Bu ders dışı faaliyetleri planınıza mutlaka saati saatine yazın.

Ben Burada Ders Çalışmak İstemiyorum
Çalışma Ortamınızı Düzenleyin
1. Ders çalışmak için kendinize evde bir ortam oluşturmaya özen gösterin. Maddi imkânlarınız ölçüsünde kendinize ait bir çalışma odası evde edinmeye çalışın.

2. Derslerinize sessiz bir ortamda ve mutlaka masa üzerinde çalışın.

3. Çalışma odanızda dikkatinizi dağıtacak poster, zamanınızı çalacak televizyon, bilgisayar gibi düşmanlardan uzak durmaya çalışın. Bunları ders çalışma sonrasında kendinize ödül olarak verin.

4. Çalışma ortamınızın ışığı, ısısı, gürültüsü derse olan dikkatinizi dağıtmayacak oranda ayarlanmış olmalıdır.

5. Ders çalışmak için odanızda ayırdığınız masada sadece ders çalışın. Eğer bu masanızda yemek yerseniz daha sonra ders çalışmak isterseniz inanınki çok acıkacaksınız.

6. Çalışma masanızda ders çalışırken ihtiyacınız olacak olan kalem, kitap, açacak gibi malzemeler hazır beklesin. Ders çalışırken bunları almak için masanın başından kalkarsanız bir daha o masaya oturamayabilirsiz.

Derslere nasıl Çalışmalıyım?
7. Ders çalışmaya kendinizi psikolojik yönden hazırlayamadıysanız sakın ders çalışmayın. Örneğin sevgilinizle kavga etmişseniz, ilk önce sevgilinizle olan probleminizi çözün. Eğer bu problemi çözmezseniz ders esnasında durmadan onu düşünürsünüz. Bir de bakmışsınız ders sonrasında onun göz renginden başka hiçbir şey hatırlamıyorsunuz.

8. Çalışacağınız konu bitmeden hemen dersten kalkmayın. Kendinizi şöyle motive edin: “Hadi 10 dakika daha çalışmadan sakın kalkma sen bunu yaparsın.”

9. Ders çalışma sırasında kendinize sizi derse karşı motive edecek olan küçük ödüller koyun. Örneğin: “35 soru çözünce şu sulu portakalı alıp zevkle yiyeceğim.” gibi.

10. Her şeyi hemen öğrenmeye çalışmayın. Öğrenmeyi aralıklarla yapmaya özen gösterin. Bu aralarda dinlenebilir, müzik dinleyebilir, gezinti yapabilirsiniz.

11. Sözel derslere çalışırken ana düşünceleri anlatan paragraflar, kelimeler tespit edilerek renkli kalemle çizilmelidir.

12. Derse girmeden önce mutlaka derse çalışarak hazırlıklı gidin. Anlayamadığınız yerleri öğretmene sormak için not alın. Ders sırasında öğretmene bu soruları sorun. Göreceksiniz dersi daha kolay anlayacak ve öğreneceksiniz.

13. Televizyon karşısında yatarak kesinlikle ders çalışmayın. Kendinizi uyumuş halde bulabilirsiniz.

14. Not tutma alışkanlığı edinmeye özen gösterin. Derslerde mutlaka düzenli not tutun. Ders çalışırken de bu özelliğinizden faydalanmayı unutmayın.

15. Ders çalışırken kesinlikle ezberlemeye çalışmayın. Konuyu anlamaya çalışın, problemin çözüm yollarını öğrenmeye çalışın.
16. Okula giderken kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

17. Sınıfta dersi iyi dinleyin. Etkin dinleme yollarını mutlaka öğrenin. Ders sırasında arkadaşınızla uğraşmayın, tüm dikkatinizi öğretmene ve anlattıklarına vermeye çalışın. Anlamadığınız yeri mutlaka sorun.

18. Öğretmen tahtaya bir şeyler yazmışsa, anlatırken bir konu üzerinde çok duruyorsa, ses tonu artıyorsa bunu yazılıda soracaktır.

19. Derse devamsızlık yapmamaya çalışın. Eğer devamsızlık yapmışsanız o eksik konunuzu arkadaşınızdan veya öğretmeninizden mutlaka öğrenin.

20. Derslerinize mutlaka günü gününe çalışın. Daha sonra çalışırım diye düşünürseniz konuların biriktiğini, kaygı ve korku yaşadığınızı görürsünüz.

21. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarla mutlaka genel tekrarlar yapın. Unutmayın, unutmayı önlemenin en etkili yolu tekrar yapmaktır.

Zihin açıklığı için dua;

Okunuşu:
"Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli”


Anlamı:
"Ey rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni”
(Taha:25-28)


Tembelleikten korunma ve çalışkan olmak için dua;
Allah'ım, acizlikten , tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlıktan ve kabir azabından Sana sığınırım(Hadis)


Her işte başarı için okunacak dualar ;

OKUNUŞU:“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Yine kolaylık ve başarı için bir dua;
OKUNUŞU;
“Rabbenâ âtinâ min ledünke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşeden.”

ANLAMI:”Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır,bizi başarıya eriştir.”

Başka bir dua;

OKUNUŞU: Rabbi zidnî ilmen ve fehmen ve elhıkni bissalihîn.

ANLAMI. Rabbim, ilmimi, anlayışımı artır, beni salihler (iyi insanlar) arasına kat!
__________

Okunuşu: Rabbiyesir vela tuassir Rabbi temmim bil-hayır:

Anlamı: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme, Rabbim bu işi hayırla tamamla!

Arkadaşlar, sadece ibadet sırasında, sınavlarda veya kendimiz için önemli zamanlarda değil, her zaman abdestli olmaya ve abdestli dolaşmaya önem verelim inşAllah.
Dualara ilave olarak Bilenler Ayet-el Kürsi, Fatiha, Nas-Felak surelerini de okusunlar, bilmeyenler bildiklerini okusunlar. Ve Besmeleyi dilimizden düşürmeyelim inşAllah. Her işe besmele ile başlayalım.
Besmele, işe Allah adı ile başlamayı ifade eder. Allah c.c nin adı ile başlanan iş hayırsız sonuçlanır mı? Siz kuvvetli bir iman ile ve ihlas ile ve Besmele-i Şerif ile başladığınız her işin sonunda hayırlara kavuşacaksınız inşAllah-u Rahman

Turab tarafından derlenmiştir.

Prof.Nihat Hatipoğlu'nun anlatımı ile başarı için okunacak dua
 
Son düzenleme:

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
bu çalışmanız gerçekten çok güzel .bir çok insana güzel bir yön çizdiniz aile bireyleri küçük büyük demeden bu faydalı yazıyı okumalı .hatta bu konuyu gündemde tutmalıyızki çabuk unutulmasın kaleminize ve yüreğinize sağlık.işte son aylarda okuduğum en faydalı ve güzel bir tebliğ. teşekür ederim kendi adıma.
 
O

oğuz94

Kayıtsız
Misafir
çok güzel bir konu

arkadaşlar gireceğim teog sınavı için bana dua okurmusunuz lütfen bana okuyacağınız her dua için teşekkür ederim lütfen dua edin çok sevinirim :/
 
K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
ALLAH sizden razı olsun inşALLAH derslerim iyi olur büyüyünce çarşaflı bir öğretmen olurum inşALLAH bana dua edermisiniz nolur Allah sizin yardımcınız olsun Allah a emanet olun inşALLAH.
 

Cihat Emre Aydi

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bu hafta 2 sınav yazacam. Ve yeterince çalışamadım, ama duaları hep okudum bir çok kez. Lütfen benim için dua edin fen lisesindeyim ve Allah'ın benim her zaman yanımda olmasını istiyorum, lütfen dua edin ıyi notlar alayım çünkü bu aralar çok kötü notlar alıyorum. Bir kez daha lütfen benim için dua edin.
 
B

bir doktor

Kayıtsız
Misafir
ders çalışırken ne yapmalı

Selamun Aleykum arkadaşlar 30 yasında bir doktor olarak buraya yazıyorum. Buraya nerden geldim ?? bende sizler gibi google amcaya ders çalışırken okunacak dua diye yazdım ve geldim. Demek ki insan 30 yasında da olsa meslek sahibi de olsa bazı telaşeler özellikle de bizler için ders çalışma kitap okuma gibi durumlar maalesef ki mi desem iyi ki mi desem bitmiyor.

İyi ki diyorum çünkü insan bu ve benzeri gayretler içinde olunca malayani ile vakit kaybetmiyor. Malayani ile ugraşıp günaha girecegine bir de ekstra olarak güzel Allah'ım bizlere sevap yazıyor. Konuyu yazan arkadaştan Allah razı olsun olayı ne kadar güzel özetlemiş. Bir şey istiyorsak elbette ki Allah'tan isteyeceğiz. Örnegın yukarıda teog için kardeşimizin biri dua istemiş Allah yardımcısı olsun. Yalnız sadece dua yetmez arkadaşlar El Adl!! unutmayın ki O adildir. Yani diyelim ki 10 kişi sınava giriyor 1 kişi gecesini gündüzüne katıyor diğeri ise sadece dua ediyor sizde sınavda soruları hazırlayan öğretmensiniz.. Düşünün.. Sadece dua ederek olmaz, yani inek size süt vermez sizin emek sarf edip o sütü almanız gerekir. Sütü alırken besmele ile helal kazanc istegi ile Rabbimizden bereket, sıhhat afiyet isterseniz tadından da yenmez =) sonuc olarak arkadaslar sadece dua ile olmaz ama duasız da hiçbir işin hayr ve bereketi olmaz.
 
Üst Alt