Cumamız Mübarek olsun...

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
cumaniz_mubarek_olsun.jpg

Namaz kılmak ve büyük günahları işlememek, ne derece hakikî bir vazife-i insaniye ve ne kadar fıtrî, münasib bir netice-i hilkat-ı beşeriye olduğunu görmek istersen; şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle:

Seferberlikte bir taburda biri muallem, vazifeperver; diğeri acemî, nefisperver iki asker beraber bulunuyordu. Vazifeperver nefer, talime ve cihada dikkat eder, erzak ve tayinatını hiç düşünmezdi. Çünki anlamış ki; onu beslemek ve cihazatını vermek, hasta olsa tedavi etmek, hattâ indelhace lokmayı ağzına koymaya kadar devletin vazifesidir. Ve onun asıl vazifesi, talim ve cihaddır. Fakat bazı erzak ve cihazat işlerinde işler. Kazan kaynatır, karavanayı yıkar, getirir. Ona sorulsa: Ne yapıyorsun?

-Devletin angaryasını çekiyorum, der. Demiyor: Nafakam için çalışıyorum.

Diğer şikemperver ve acemî nefer ise, talime ve harbe dikkat etmezdi. "O, devlet işidir. Bana ne?" derdi. Daim nafakasını düşünüp onun peşine dolaşır, taburu terkeder, çarşıya gider, alış-veriş ederdi. Bir gün, muallem arkadaşı ona dedi:

-Birader, asıl vazifen, talim ve muharebedir. Sen, onun için buraya getirilmişsin. Padişaha itimad et. O, seni aç bırakmaz. O, onun vazifesidir. Hem sen, âciz ve fakirsin; her yerde kendini beslettiremezsin. Hem mücahede ve seferberlik zamanıdır. Hem sana âsidir der, ceza verirler. Evet iki vazife, peşimizde görünüyor. Biri, padişahın vazifesidir. Bazan biz onun angaryasını çekeriz ki, bizi beslemektir. Diğeri, bizim vazifemizdir. Padişah bize teshilat ile yardım eder ki, talim ve harbdir. Acaba o serseri nefer, o mücahid mualleme kulak vermezse, ne kadar tehlikede kalır anlarsın!

İşte ey tenbel nefsim! O dalgalı meydan-ı harb, bu dağdağalı dünya hayatıdır. O taburlara taksim edilen ordu ise, cem'iyet-i beşeriyedir. Ve o tabur ise, şu asrın cemaat-ı İslâmiyesidir. O iki nefer ise, biri feraiz-i diniyesini bilen ve işleyen ve kebairi terk ve günahları işlememek için nefis ve şeytanla mücahede eden müttaki müslümandır. Diğeri: Rezzak-ı Hakikî'yi ittiham etmek derecesinde derd-i maişete dalıp, feraizi terk ve maişet yolunda rastgelen günahları işleyen fâsık-ı hâsirdir. Ve o talim ve talimat ise, (başta namaz) ibadettir. Ve o harb ise; nefis ve heva, cin ve ins şeytanlarına karşı mücahede edip günahlardan ve ahlâk-ı rezileden kalb ve ruhunu helâket-i ebediyeden kurtarmaktır. Ve o iki vazife ise; birisi, hayatı verip beslemektir. Diğeri, hayatı verene ve besleyene perestiş edip yalvarmaktır. Ona tevekkül edip emniyet etmektir.

Evet en parlak bir mu'cize-i san'at-ı Samedaniye ve bir hârika-i hikmet-i Rabbaniye olan hayatı kim vermiş, yapmış ise; rızıkla o hayatı besleyen ve idame eden de odur. Ondan başka olmaz... Delil mi istersin? En zaîf, en aptal hayvan; en iyi beslenir (Meyve kurtları ve balıklar gibi). En âciz, en nazik mahluk; en iyi rızkı o yer (Çocuklar ve yavrular gibi)

Evet vasıta-ı rızk-ı helâl, iktidar ve ihtiyar ile olmadığını; belki, acz ve za'f ile olduğunu anlamak için balıklar ile tilkileri, yavrular ile canavarları, ağaçlar ile hayvanları müvazene etmek kâfidir. Demek derd-i maişet için namazını terkeden, o nefere benzer ki: Talimi ve siperini bırakıp, çarşıda dilencilik eder. Fakat namazını kıldıktan sonra Cenab-ı Rezzak-ı Kerim'in matbaha-i rahmetinden tayinatını aramak, başkalara bâr olmamak için bizzât gitmek; güzeldir, mertliktir, o dahi bir ibadettir. Hem insan ibadet için halk olunduğunu, fıtratı ve cihazat-ı maneviyesi gösteriyor. Zira hayat-ı dünyeviyesine lâzım olan amel ve iktidar cihetinde en edna bir serçe kuşuna yetişmez. Fakat hayat-ı maneviye ve uhreviyesine lâzım olan ilim ve iftikar ile tazarru' ve ibadet cihetinde hayvanatın sultanı ve kumandanı hükmündedir.

Demek ey nefsim! Eğer hayat-ı dünyeviyeyi gaye-i maksad yapsan ve ona daim çalışsan, en edna bir serçe kuşunun bir neferi hükmünde olursun. Eğer hayat-ı uhreviyeyi gaye-i maksad yapsan ve şu hayatı dahi ona vesile ve mezraa etsen ve ona göre çalışsan; o vakit hayvanatın büyük bir kumandanı hükmünde ve şu dünyada Cenab-ı Hakk'ın nazlı ve niyazdar bir abdi, mükerrem ve muhterem bir misafiri olursun.
İşte sana iki yol, istediğini intihab edebilirsin. Hidayet ve tevfiki Erhamürrâhimîn'den iste...
Cum'amız Mübarek olsun...​
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,111
Tepkime puanı
81
Cumamız Mübarek olsun
 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
Cümleten hayırlı cumalar Cum'a-nız Mubarek olsundgüüll,.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423

The-Muslim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
3 Kasım 2011
Mesajlar
47
Tepkime puanı
1
hafta'nın bu mübarek günü bereketli ve umutlu geçsin inşallah .rabbul alemin günahlarımızı affeylesin peygambere hakkıyla ümmet olanlardan eylesin inşallahu rahman ..

cumatebrikleri2.gif
 

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Mart 2011
Mesajlar
337
Tepkime puanı
16
Ne güzel bir güzellik ki biz birbirimize veda ederken
"Gül'e Gül'e deriz...
Meğer bu ''Muhammed'e Muhammed'e (s.a.v)''
git demekmiş..!
Nereye gidersen gitnereye yürürsen yürü
Gül'e (sav) giden yoldan yürü...

Hayırlı Cumalar Dualarda buluşmak dileğiyle..
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
hayirlicumalarvev.jpg

RABBİM HAKKIMIZDA HAYIRLISI OLACAK TÜM DUALARIMIZI MÜBAREK CUMA GÜNÜNÜN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE KABUL EYLESİN.! AMİN
GURBET DIYARIN DAN HAYIRLI CUMALAR...
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
guvercinflf.jpg

Kalp katılığından
Gafletten, Başkalarına yük olmaktan
Aşağılıktan, aşağılanmaktan
Miskinlikten, Cehaletten ve faydasız bilgiden
Ürpermeyen gönülden, Doymak bilmeyen nefisten
Kabul bilmeyen duadan, Nimetlerin zeval bulmasından
Lütuflarının değişip başkalaşmasından
Ansızın bastıran azabından, Gelip çatan gazabından
Sana sığınıyoruz ALLAH'ım !
Cumamız hayırlı olsun...
 

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Temmuz 2011
Mesajlar
7,320
Tepkime puanı
117
Cümleten herkesin cumasını kutlarım.hayırlı cumalar olsun.
 

berennisa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
21 Kasım 2012
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
cuma mesajım

Selamun aleykum , Necip Fazıl'ın şu dörtlüğünü sizlerle paylaşmak istedim.
Ya İslamla yükselir,
Ya İnkarla çürürsün.
Yol mezarda bitmiyor,
Gittiğinde görürsün...
Herkese Hayırlı Cumalar, Yüce Rabbim açılan ellerimizi boş çevirmesin İnşallah.:tamam:.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Allah hikmetiyle bir kapıyı kapatırsa rahmetiyle diğerini açar. Ya Rabbi bu mübarek cuma günü hürmetine bizlere hayırlı kapılar aç. Amin. Hayırlı Nurlu Cumalar.

cumamsjlari.jpg
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
9 Mayıs 2014
Mesajlar
1,176
Tepkime puanı
4
selamün aleyküm ;hayırlı cum'alar Rabbim dualarını kabul etsin serdar kardeşim şimdi senden birşey isteyeceğim bu gün kendin için Allah cc ES SABUR esmasının hürmetine sabır ve hilim istemeni isteyeceğim ,sanırım bu aralar canını sıkan konular var ve gerginsin seni zor duruma sokuyor ,biz müslümanlara yumuşak başlılık ve sabır,af yakışıyor hepimiz insanız hata yapıyoruz karşılığında kızıyoruz öfkeleniyoruz.Bu en başta kendimize zarar sonra etrafımızdaki insanlara, belki öfkelenince aman uzağımdaki insan olsada olur olmasada diye düşündürebilir nefsin,yakınındakiler seni affeder seni sevdikleri için ama uzakta gördüğün kalbini kırdıkların aynı olmayabilir ve bu durum Allah'ın gücüne giderse öfkeni başka türlü biçmek zorunda kalabilirsin,üstelik bu müslümanlığımıza sığmaz o yüzden senden kendin için dua etmeni istiyorum bende edicem inşallah daha sakin huzurlu mutlu olman için bunları senin ablan olarak yazıyorum yayınlamamakta serbestsin senin için yazdım inşallah anlatabildim ben mümin kardeşim için en güzelini istediğim için yazdım Allah'a emanet ol kardeşim hakkını helal et kendim için doğru olanı sanada aktarmak istedim selametle selamün aleyküm verahmetullahi ve berekatüh.
 
Üst Alt