Cuma namazını ikamet ettiğimiz yerde kılmak zorunda mıyız?

sidar34

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm; Hocam ben şehir merkezinden 10 km uzak bir belde de oturuyorum. Burada Cuma namazı kılınmasına rağmen ben merkeze gidip Cuma namazına katılıyorum. Bir arkadaşım şunu söyledi bana ve kafama takıldı. En az üç cumadan bir tanesini ikamet ettiğin yerde kılman gerekir diye. Şimdi hocam ben günaha mı giriyorum yakınımdaki cumayı atlayıp Merkeze gitmekle. Merkeze gitmemin nedeni de şu Merkez Cami İmamın vaazlerinden çok etkilenmem ve de daha kalabalık bir ortamda namaz kılmam. Hocam bu konuda nasıl hareket etmeliyim. Saygılarımla...

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam kardeşim; öncelikle ben hoca değilim ama daha önce böyle hiç birşey duymadım. Bence böyle bir şart yok netice olarak cuma namazı farz kılınmış hangi camiide kılacağın değil.

Mesela bir örnek veriyim, bir adam sanayi bölgesinde çalışıyor ve cumaları hep orda ki camiide kılıyor evide atıyorum bizim buralarda böyledir ikamet ettiği yer en az 10km-15km bu adamın ikamet ettiği yerde cuma namazı kılma imkanı kesinlikle yok çünkü adam çalışıyor ikamet ettiği yerde nasıl namaz kılacak?

Bence kesinlikle böyle bir şart yada kaide yok ama belki sünnettir.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, yakınındaki camide cuma namazı kılınıyorsa başka yere gitmene gerek yok! Fakat vaizi beğenirsin, sohbeti hoşuna gider, kalabalığı seversin istersen gidersin. Bahsettiğin gibi bir şey bende duymadım. Bence sende her duyduğuna inanma...

sidar34

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Tolunay ve Turab Kardeşlerim Allah sizlerden razı olsun.

Üst Alt