Cuma Namazı Detaylı Anlatım

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm.Cuma namazı hakkında birkaç soru da gelmişti,internette de baya aranmakta.Şimdi detaylıca anlatalım ilk defa kılacak arkadaşlar için.

Ön Uyarı:

Namazınızı çıplak ayak ile kılmayınız.
Başınıza takke alınız mümkünse.
Sarımsak,soğan,çemen vb. kokan şeyler yemeyiniz namaza yakın.
Ağır parfüm kullanmayınız.
Cep telefonunuzu en azından sessiz moda alınız.
Ya yanlış yaparsam diye korkmayınız,kimse sizi ayıplamaz hata biz insanlara mahsustur!
Anlatımımda yanlışlar olabilir,varsa uyarınız.

Şimdi önce kaç rekattır onu bilmeli.

Cuma namazı(ben hanefi mezhebindenim)

4 ilk sünnet,2 farz,4 son sünnet olaraktan 10 rekattır.

Üzerine ek olarak,4 rekaz zuhru ahir yani yetişilemeyen 4 rekatlık öğlen farzı kılınır son olarak da 2 rekat vaktin son sünneti kılınır.Yani 16 rekat sonunda,tesbihata geçilir.

Ezandan sonra,4 rekat ilk sünnet kılınır.

4 rekat ilk sünnet

Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

1.rekat Sübhaneke,euzü besmele,fatiha,bir sure
2.rekat Besmele,fatiha,bir sure
2.Rekat sonunta oturulur,Ettahiyatü okunur.
3. rekat Besmele,fatiha bir sure
4.rekat Besmele,fatiha bir sure
4.rekat sonunda oturulur Ettahiyatü,salli-barik duaları,rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Sonrasında "Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram." denir ve sünnet tamam olur.

Hutbeden sonra yani imam mimbere çıkıp hutbeyi tamamladıktan sonra,kamet edilir yani önceden belirlenmiş bir kişi ezan okur.Farza geçilir

2 rekat farzı

Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

Burada tamamen imama uyarsınız.İlk rekatta subhaneke okunabiliyor.

İmamdan önce eğilip,imandan önce kalkmayın!
İki rekat farz Namaz bittikten sonra,selamı imam ile birlikte vereceksiniz,unutmayın.

Genelde,6 rekatı kılan kaçar :D (tabi resmi kurumlarda çalışıyor da olabilrler ya da dersleri de olabilir mizahi kısmı)

Geçelim 4 rekat son sünnete

Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu 4 rekati kendiniz kılacaksınız,yazdığım ilk sünneti gibi kılacaksınız.

Bitti,etti 10 rekat

Vaktiniz varsa yani acele işiniz yoksa;

4 rekat zuhru ahir yani kılamadığınız son öğle namazının kazası,sonrasında da 2 rekat vaktin son sünneti kılınır.

4 rekat zuhru ahir

"Niyet ettim Allah rızası için vaktinde yetişip de kılamadığım son öğle namazının farzına"

2.rekat Besmele,fatiha,bir sure
2.Rekat sonunta oturulur,Ettahiyatü okunur.
3. rekat Besmele,SADECE FATİHA
4.rekat Besmele, SADECE FATİHA

4.rekat sonunda oturulur Ettahiyatü,salli-barik duaları,rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Bilmeyen arkadaşlar; farz namazları kılarken(öğlenin farzı,ikindi farzı,akşam ve yatsı farzı)

3-4 rekatlık FARZ namaz bölümünde,3. ve 4. rekatlarda Sadece fatiha okursunuz,arkasına sure okumazsınız.Bildiğim kadarı ile,okunmasının mahsuru yok ama,imamlar farzları kıldırırken son 2 rekatta daha hızlı ruku'ya eğiliyoruz yani sadece fatiha okuyorlar.

Geldik vaktin son sünnetine...

2 rekatlık bir sünnettir.

Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine

2.rekat besmele,fatiha,bir sure
Oturuş yapılır.Ettahiyatü-salli-barik-rabbea duaları okunur.Selam verilir.Sonrasında imam beklenir.

İmam selamı verdikten sonra,tesbihata geçilir.Burada da mevcut cemaate uyun.(Namaz sonunda okunan dualar var ancak onları bir başka konuda anlatalım ki ilk defa kılacak arkadaşların kafası çok karışmasın.Yani namaz biter bitmez hemen tesbihata geçilmiyor,tesbihata geçmek için imam ve cemaati bekleyin.

33 SübhanAllah 33 Elhamdülillah 33 Allahuekber denilir.

DAha sonra dua edilir...

El Fatiha denilmesi ile,peygamberimize salavat getirip Fatiha'yı okursunuz.

Daha sonra,ALLAH kabul etsin denilerek imamla ve tokakaşmak için bekleyen cemaatle tokalaşılır.

Üst Alt