Cok dua etmek duanin kesin kabul olacagi anlamina gelir mi?

A

Anyelaa

Kayıtsız
Misafir
Selamun aleyküm, cok dua etmek duanin kesin kabul olacagi anlamina gelir mi? Benim bir dilegim var cok dua ediyorum kabul olmasi icin, hep namaz kiliyorum gunluk namazlarimda hep ayni duami ediyorum, cok istiyorum kabul olmasini ama korkuyorum da icim daraliyor ya kabul olmazsa diye. Allah kuluna kabul etmeyecegi duada israr ettirmez diye bir yazi gordum, bu dogruysa benim duamin kabulu kesin mi demek oluyor bu konuda aydinlatirsaniz cok sevinirim.

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Aleykümselam, Allah c.c bütün duaları kabul eder fakat duanın kabulü ile gerçekleşmesi arasında fark vardır.:) Edilen dualarda istenilen her neyse gerçekleşmese bile bu Rabbimizin duayı kabul etmediği anlamına gelmez. Duanız kabul olmuştur, bunun karşılığı size nasıl verilir onu yanlızca Rabbimiz bilir. Duanın karşılığı sevap olabilir, bir beladan kurtuluş olabilir, Ahirette mükafat olabilir veya hiç beklenmedik bir nasip olabilir. Bunları tam idrak etmek biz kullar için maalesef mümkün değildir. Duanız kabul edildi, siz mutlaka birşeyler kazandınız ama
kazandığınız şey duada istenilen şeyin gerçekleşmesimidir yoksa yukarıda saydıklarımız mıdır? Bunu ancak Allah c.c bilir. İsteğiniz gerçekleşirse de zaten siz anlamış olursunuz. Gerçekleşmese de mutlaka duanız kabul olmuştur ve karşılığı size verilmiş veya verilecektir.

Yani dualar kabul edilir, duada istenen şey aynen gerçekleşebilir, tam gerçekleşmeyebilir, hiç gerçekleşmeyebilir, geç gerçekleşebilir. Bunların taktiri dediğimiz gibi Rabbimiz c.c nün kudretindedir. Ama sonuçta dua eden duasının karşılığını alacaktır.

Ancak çok önemli bir nokta var ki; Duada istenilen meşru ve islami ölçülerde olmalı. Duaların kabul şartlarına da uyulmalıdır.
?‍♀️BURAYI DA OKUYUN⤵

Üst Alt