Çocukların kalp sağlığını korumak

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
7,397

Çocukların kalp sağlığı için beslenme önerileri

Çocuklarınızın kalp sağlığını korumak için onları nasıl beslemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ailelere öncelikle şunu önerdi: Anneler; çocuklarınız için ne yaparsanız, evde yapın!Çocuklarınızı; kalbe zararlı olduğu bilinen mısır şurubu şerbeti, suni tatlandırıcılar ve Çin tuzlarından korumak için onlara ev yapımı yemekler yedirin... Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Çocuklar için vazgeçilmez olan pizza, patates kızartması ve köfte gibi yiyecekleri dışarıdan almak yerine evdeki malzemelerle kendiniz yapın" diyor.
SOYA KULLANILIYOR
Dışarıda satılan ve lezzet yönünden çok cazip olan yiyecekler çocuklara yedirilmeli mi? Evde yapılan her türlü yiyecek, sokaktaki ürünlerden çok farklıdır. Evde yapılan patates kızartması; bir ya da iki kez aynı yağda kızartıldığı halde dışarıda bu sayı 10'a kadar çıkabiliyor. Evde yapılan tatlılar da dışarıda yapılanlara göre çok daha sağlıklıdır. Dışarıda satılan gıdaların malzemeleri mi zararlı? Evdeki tatlılar; pancar şekeri, sokaktaki ürünler ise kalp ve damar sağlığı için son derece tehlikeli olan mısır şurubu şerbeti ile yapılmaktadır. Evdeki pizza ile restoranda yenen pizza arasında da sağlık yönünden çok fark var. Dışarıda sağlık yönünden tehdit oluşturan en önemli yiyeceklerden biri de köftedir. Evdeki köfte; et ve biraz da ekmekle yapıldığı halde dışarıda yüzde 40'ı soyadan oluşan köfteler tüketilmektedir. Bu yüzden annelere "Çocuklarınızın yiyeceklerini evde hazırlayın" diyoruz. Dışarıda satılan köfte ve diğer kıymalı ürünlerin içindeki soya neden zararlı? Soya,özellikle meme kanserli kadınlarda çok tehlikelidir. Meme ameliyatı olmuş hastaların soya katkılı besinler tüketmesi, genel cerrahlar tarafından kesinlikle yasaklanmaktadır. Soya; sadece kanseri tekrarlama riski taşıyan kişiler için değil, çocuklar için de oldukça tehlikeli bir besindir.


ERKEN ERGENLEŞTİRİR
Soyanın çocuk gelişimine zararlı etkileri nelerdir?
Soya ile beslenen tavukların etlerini yiyen çocuklarda, soya sütü ve soya ürünleri alan kız çocuklarında erken ergenlik görülmektedir. Günümüzde artık 9-10 yaşında ergenleşen kız çocuklar vardır. Aynı şekilde, erkek çocuklarında da meme büyümesi daha sık görülmektedir. Çünkü vücuda soya ile östrojen benzeri bir madde alınmakta ve bu da doğal ergenlik seyrini bozmaktadır. Aileler de çocuklarına, dışarıda yapılan kıymalı ürünleri yedirmemelidir. Çünkü, içlerinde tahmin edilemeyecek kadar çok soya bulunmaktadır.

ŞEKERE RAZI OLDUK
Evlerde kullanılan pancar şekeri sağlığa zararlı değil midir? Yıllarca şekerle mücadele ettik; "Şekerden, undan ve tuzdan uzak durun" dedik ama şu anda pancar şekerine razı olduk. Evlerdeki toz ve kesme şekerler, piyasadaki mısır şurubu şerbetinden yapılan tatlılardan iyidir. Mısır şurubu, pancar şekerinden 10 katı daha zararlı.

ÇİN TUZLARI İŞTAH AÇIP ŞİŞMANLATIR
Tuzlu yiyeceklerdeki tehlike nedir? Çin lokantalarında lezzet ve iştahı artırmak için kullanılan Mono Sodyum Glutamat (MSG) adlı tuzun; özel bir tadı ve kokusu yoktur. Tatlı, tuzlu, ekşi her türlü gıdaya ilave edilmekte, iştah ve doyma merkezini etkileyerek yenilen maddeden daha çok yenmesi sağlanmaktadır. Hazır köfte, et suyu tabletleri, cips, hazır çorbalar, bisküvi, kraker, salam, sosis, sucuk gibi sayılamayacak kadar çok yiyeceğin içine bilinmeyen miktarlarda konulur.

ÇARPINTI YAPAR
Kalp için ne tür zararları vardır? Baş ağrısı, bulantı, çarpıntı, uyuklama, halsizlik gibi masum belirtilerin yanında; obezite, yüksek tansiyon nedeni olarak kalp sağlığını tehdit etmektedir.

SÜREKLİ YİYEREK DOYMUYORLAR
Son 30 yılda, şeker pancarından elde edilen şeker yerine mısır şurubu şerbeti kullanılması; obezite ve buna bağlı olan hastalıkların salgın şeklinde ortaya çıkmasına neden olmuştur.


AÇLIK DUYGUSU YARATIYOR

Obezite sonucu oluşan insülin direnci nedeni ile serbest kalan ve kullanılmayan insülin; kan yağlarını şekere çevirip kullanmak yerine kan şekerini düşürerek reaktif hipoglisemi ve açlık duygusuna neden olur. Bu da sürekli yemek yiyen ve doymayan şişmanlar yaratmaktadır.

MISIR ŞURUBU ŞERBETİ ÇAĞIMIZIN VEBASI OLDU
Mısır şurubu ile tatlandırılmış hamur tatlılarının çocuklar için ne gibi zararı var?
Çağımızın en büyük felaketi; mısır şurubundan elde edilen şekerdir. Dışarıda yapılan hamur işi tatlıların büyük kısmı mısır şurubundan elde edilen şeker ile yapılır. Bu şurubun ticari açıdan tercih edilmesinin en önemli nedeni; daha ağır kıvamlı ve daha tatlandırıcı özelliği olmasıdır. Sadece kalp sağlığı için değil, tüm beden sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; dışarıdan kesinlikle hamur işi tatlılar almamaktır.


KORKUTUCU BİR GERÇEK

Dışarıda yapılan her tatlıda mutlaka mısır şurubu şerbeti var mıdır? Dışarıdan tatlı alırken, mısır şurubu kullanılıp kullanılmadığı mutlaka sorulmalıdır. Piyasada bulunan sıvı balların yüzde 70-80'i ile pekmezlerin büyük kısmında mısır şurubu şerbeti kullanılması korkutucu bir gerçektir.

HAZIR YİYECEKLERDE ASPARTAM TEHLİKESİ
Kimyasaltatlandırıcılardan aspartam ve sakarin; market raflarında bulunan birçok yiyecekte (Diyet kola, meyve suları, hamur işi tatlılar, şekerlemeler, dondurma, reçel, jöle, marmelat, helva, sütlü tatlılar) kullanılıyor. Dünyada yaklaşık 6 bin hazır yiyeceğin içinde aspartam bulunuyor. Yaklaşık 4 bin hazır yiyecekte de sakarin, sükraloz gibi diğer tatlandırıcılar var. Sadece ilaç sektörü için üretilen aspartamın bugün yüzde 95'i gıda sektöründe kullanılıyor. Kalp ve damar sağlığı için hazır gıda yerine ev yemeği tüketmek öneriliyor.

ZAYIFLATMAK YERİNE HIZLA KİLO ALDIRIYOR
Vücuda alınan aspartam; insülin salgılatmasına rağmen kanda bulunan insülin, muhatap olacak şeker bulamadığı için hipoglisemi oluşur. Bunun sonucu hissedilen açlık duygusu, daha çok yemek yemeye neden olur. Garip bir şekilde zayıflatmak için üretilen bu kimyasal; kişiye farkında olmadan daha çok yedirerek şişmanlamasına neden olur! Et yemeğinin yanında diyet içeceği alanlar bu değişimi belirgin şekilde hissedebilirler.


Alıntı... 
Üst Alt