Çocuklarda Kalp Üfürümleri

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25

Kalpte duyulan normal sesin dışında fark edilen, kanın kalp içinde akarken oluşturduğu girdaptan kaynaklanan uğultu veya fısıltı şeklindeki seslere üfürüm adı verilir. Üfürümler ancak doktor muayenesi sırasında fark edilebilir. Kalpte meydana gelen büyük bir çoğunluğu zararsız olup çoğu çocukta duyulabilmektedir.

ÇEŞİTLERİ VE NEDENLERİ NELERDİR?
Üfürümlerim çoğu masum olduğu için herhangi ciddi bir nedeni bulunmamaktadır. Bunlara aynı zamanda “fizyolojik üfürüm” adı da verilmektedir. Zararsız üfürümler, ağır kansızlık veya kalp karıncıklarındaki bir doku artığından meydana gelebilmektedir. Veya herhangi bir nedeni bulunmayabilir. İleri yaşlarda kaybolabilir veya kaybolmayabilir. Bu tür üfürümlerin çocuklara hiçbir zararı bulunmamaktadır.

ZARARLI ÜFÜRÜM BELİRTİLERİ
Sağlık için zararlı olan üfürümler kişide morarma, çarpıntı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini belli eder ve doktor muayenesi gerektir. Bu tür üfürümler, kalpteki organik bir bozukluğa bağlı olabildiği gibi (doğumsal kalp ve kalp kapak hastalıkları vb.), başka bir hastalığın yansıması olarak da görülebilir. (anemi, tirotoksikoz vb.) tedavi doktorunuzun önerilerine göre takip edilecektir.

TEDAVİSİ
Zararsız olan üfürümlerde yapılabilecek bir şey bulunmamakla birlikte gerek de yoktur. Çünkü kendi kendine geçebilmektedir. Diğer kısım üfürümlerde ise belirlerle anlaşıldığından bir doktor gözetiminde olmakta fayda olmaktadır. Doktorunuz sizin için gerekli tedaviyi belirleyecektir.
 
Üst Alt