Cinler ve vesvese

ELİFKAZDAL

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm Ve Berakatühü,

Sevgili Gönül Sızım,

Şu anda derdimi açacak beni anlayacak etrafımdaki tek kul Sizsiniz...
Duanın gücüne inanan(şeytan vesvese versede)biri olarak çok dua eden biriyim.
Fakat hayatımda bir tuhaflıktır gidiyor.Eşimi çok seviyorum ona onu mutlu etmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum,fakat sürekli her hareketimi eleştiriyor.Bugün yapmadın diye kızıyor yarın yaptın diye...Onu mutlu etmeye dinini kurtarmaya çalışıyorum fakat belli zaafları var ve ben onunla başedemiyorum.Namazlarını aksatıyor,ben söylediğimde -ki güzellikle yumuşaklıkla söylememe rağmen etkili olmuyorsun bana yardımcı olmuyorsun diye beni azarlıyor.Sürekli beni kötü anlamda eleştiriyor.

Ve geçen gece arkadaşlarıyla birlikte kaldığında arkadaşları Ayetel kürsi Hüddamı diye bişey varmış onu çağırmışlar-ve ben tam gece o vakitte eşimi rüyamda gördüm ve bana dediki o çağırmayı yapan arkadaşı için H.abi sinirli birimi dedi(acizane ben de rüya tabiri ve bazı olaylar hakkında yorum bazen yapıyordum)ben de eşime ooooo hem de nasıl sinirli diye cevap verdim vee ablacım o an birden biz sana yorum yapma demedik mi diye bir ses gibi bişey ama duymadım sanki hissettim birden üzerime görmediğim bir şey çöktü kalkamadım bağırdım ,boğuluyor gibi oldum kalbim bir tuhaf oldu...Zor uyandım kalktım hemen eşimi aradım bunlar yoksa bişey mi yaptılar diye biraz da korktuğumu söyemek amacı ile.Eşim de biz de şimdi namaz kıldık hatme yaptık dedi o olaydan bahsetmedi.Sabahı zor ettim ertesi gün akşam bana gece arkadaşlarıyla birlikteyen bir arkadaşının diğer arkadaşı için Hüddam çağırdığını söyledi!

Ablacım aslında sıkıntımı tam ifade edemiyorm,ne yapacağımı şaşırdım içimde bir "ses" var,ve bu ses beni yıllardır rahatsız ediyor ne yaptıysam geçmedi.Beni sürekli tehdit ediyor gelecek hakkında yorumlar yapıyor ne yaptıysam geçmiyor.Namaz kılıcam abdestin yok yeniden al ya da bişey yapıcam bugün yapma ve benzeri...ve sanki dedikleri doğruymuş gibi hissediyorum bu da beni kokutyor.Nasıl anlatsam bilemiyorum.çaresiz bir derdin içinde miyim, bu dertle yaşamak zorunda mıyım?

İşyerinde üzerime düşeni yapmama rağmen işyeri sahibi bana kötü davranıyor,ablacım söylediği söylemedin diyor yanına çağırıyor sonra ne var -gel buraya gibi rencide edici davranıyor çıkmak kurtulmak istiyorum artık ama kurtulamıyorum.Ben etrafıma iyilik yapma peşindeyim ama hep sert karşılık alıyorum ve bir de ben suçlanıyorum...
Daha fazla seni rahatsız etmeyeyim aslında derdimi tam olarak anlatamadım, özünü ancak anlattım belkiiii.
Ablacım ne yapayım en azında duanı esirgeme benden...gerçekten ruh sağlığımda akıl sağlığımda zarar görecek diye korkuyorum...
Dua ve selamla, Allah'a emanet olun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam kardesim Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..
insanin kendine yaptigini hic bir dusman yapamaz.. biraz vesvese, biraz evham biraz korku, biraz duygu boslugu ve biraz da kafa karisikligi, biraz BATIL ve Hurafe derken sonunda ya ruhsal hastaliga ,seytan, cin ve her turlu kotluge KAPI aralariz...

hayatımızda dua ve ibadetlerimize dikkat eder dualarla Allah'a sığınır ve gerektiği gibi yakın olursak O’nun himayesine girer Cin, vesvese ve seytanin serrinden, oyunlarindan korunmuş oluruz.

Kalbimiz, bir tür misafirhane gibidir. Hayat boyu meydana gelen iç ve dış tesirlere ev sahipliği yapar durur.
Bu tesirlerin en önemlisi de, irade dışı meydana gelen iç fısıltılardan oluşur.
Bu fısıltıların bir kısmı iyi huylu, bir kısmı kötüdür. Bu durumda ev sahibine düşen; iyileri ağırlayıp, kötüleri uğurlamaktır.

Kalbimiz, düşünce ve eylemlerimizi şekillendiren bazı iç fısıltıların adeta harman olduğu bir alandır.
Pek de isteğimize bağlı olmayan bu seslere “hâtır” adı verilir.
Hâtırlar, iç dünyamızda yankılanan etkili telkin unsurlarıdır ve iradeyi yönlendirme gücüne sahiptir.

Birçok hareketimiz kalbimize doğan bu sesin somutlaşmış halidir. Denilir ki: Her iç ses, karşılık gördüğü nispette arzuya dönüşür. Arzu azmi, azim niyeti, niyetse azaları harekete geçirir.

İlham ve vesvese
İslâm alimleri arzu ve yönelmeyi kamçılayan iç sesleri iki kısımda incelerler.
Bir kısmı, kötülüğe, şerre davet ederken, diğer bir kısmı iyiliğe, hayra davet eder.
Bu seslerin, vicdan ve sağduyu diye de adlandırılan hayra davet edici türüne “ilham”, şerre davet eden türüne “vesvese” denir. İlham melek tarafından, vesvese ise şeytan tarafından telkin edilir.

Vesveseden korunmak için
Kalbe gelen düşünceleri dinî ölçülerle karşılaştırıp ona göre hareket etmek doğru ve kolay bir yoldur....
Yoksa, kalbe gelen şeyleri hemen kabullenip dinî hükmünü öğrenmeden hareket etmek yanlıştır...
her KIZDIGIMIZDA seytan intihar et!!intihar et!!Seni kimse sevmiyor diye bizi ebedi cehenneme goturmeye calisiyor..
Dostunu bildigin gibi dusmaninida cok yakindan bilmek insana zarar ve ihanetten korurur..

Bu arada kalbe gelen vesvesenin üzerinde durmak, onu gözde büyütmek de anlamsızdır.
Vesveseden korunmanın en etkili yolu ise Allah Tealâ’yı anmak, zikretmektir. ..
bana oyle sesler, vesveseler geldiginde yuksek sesle
La Havle ve la Kuvvete illah Billah diye okuyarak Rabbime Siginirim...
Allah !!Allah!! derim...
Allah anıldığı zaman şeytan susar. O nedenle kul, Kerim olan Rabbini her fırsatta anmalı, şeytanın vesvesesini savması için O’na sığınmalıdır.

A’raf suresi 200. ayette şöyle buyurulur: “Eğer şeytandan bir fit (bir vesvese) gelip seni dürterse, hemen Allah’a sığın. Çünkü O hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir.”
“De ki: Rabbim, şeytanların kışkırtmasından sana sığınırım. Rabbim, onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.” (Mü’minûn, 97-98)

ALLAH şifa versin Sizi çok iyi anlıyorum ..kurtulmann tek yolu varsa oda bol bol namaz kılmak namazı ne olursa olsun NAMAZI BIRAKMAYIN...
ve herşeyin şifasını her derdin devasını ALLAH tan isteyin , ona sığınin!!
felak nas ve cin suresi bakara suresin 97.ve 98.ayeti ayetl kürside de cokca okuyun...bu sekilde vesvesenin o ic sesini de kesebilirsiniz insallahuRahman..
ama okuduklariniza ihlas ve iman, teslimiyet yukleyin...

Üst Alt