Bunları Yemekten Sonra Yapmayın!

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
985
Yemekten sonra bazılarımız sigara yakar, kimimiz kısık ateşte demlenmiş çay içer, kimimiz de yürüyüşe çıkarız. Peki bunlardan hangileri doğru?Yemek yedikten sonra keyif alarak yaptığımız bazı alışkanlıklar, değişik şekillerde de olsa hepimizde mevcut.

Kimisi bir sigara yakar, kimisi kısık ateşte demlenmiş çay içer, kimisi de yürüyüşe çıkar.

Bazı sofralarda da yemekten sonra yenilmesi amacıyla meyve bulundurulur.

Oysa bu alışkanlıkların vücudumuza yarardan çok zararı dokunuyor.

İşte yemekten sonra yapılmaması gerekenler:
1) Yemekten hemen sonra sigara içilmemeli, zira bu bir tek sigara, 10 adet sigaraya bedel sayılıyor. Çünkü kanser riski de doğru orantıda artıyor.
2) Yemekten hemen sonra meyve yemek, midenin hava ile dolmasına sebep oluyor. O yüzden meyvenin yemekten en az 1-2 saat önce ya da sonra yenilmesi gerekiyor.
3)Yemekten sonra içilen çayın yararı yok. Çünkü çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemeklerden aldığımız proteinlerin sindirimini zorlaştırıyor.
4) Yemekten sonra kemerin gevşetilmesi, bağırsakların bükülmesine ve bloke olmasına yolaçıyor.
5) Yemek yedikten sonra yürümenin ömrü uzattığına inanılır. Oysa sofradan kalktıktan hemen sonra yürüyünce sindirim sistemi, yemeklerden alınan besinlerin özümsemesini yavaş yapabiliyor.
6) Banyo yapmak kan akışını ellere, ayaklara doğru çoğaltır ve bu da midenin etrafındaki kan miktarını azaltıyor. Bu nedenle yemekten sonra banyo yapmak sindirim sistemini zayıflatıyor.
7) Yemekten hemen sonra uyunursa yenilenler yeterince sindirilemiyor. Bu da bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına sebep oluyor.

 

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
7,320
Ne kadar doğru bildiğimiz yanlışlarımız varmış
paylaşım için teşekkürler.
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,199
bilgiler için teşekkürler...
o zaman ne yapmamız tavsiye ediliyor yemekten sonra...
 
Üst Alt