Bugünkü tefekkür ve farkındalığınız ne idi?

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm arkadaşlar;Bugünkü tefekkürünüzün konusu ve sonunda vardığınız yer sonuç farkındalığınız ne idi?
Ben ilk olarak başlayayım kızgınlığın, kırgınlığın insanın içini kirlettiğini karşımızdaki insana kızmak aslında bizi üzüp kirletiyor kızdığımızda kırıldığımızda o insanın sürekli olumsuzluğunu düşünmek bize zarar veriyor daha da ötesi o insanın zarar görmesini isteyecek boyuta getirebiliyoruz peki karşımızdaki kötü insan olunca ona zarar verince bize ne faydası olacak ona dokunan zararın aslında kendimize olduğunu anladım kötü düşünce kötülük getiriyor.Sonra herşeyin bir sınırı olduğunu bu sınırın dünya ile atmosferle,uzayla değil Allah cc ile olduğunu farkettim herşeyin sınırı o idi,yaradan o sahibi o ,hükmeden o ondan ötede hiç birşey yok ondan ayrı ,onun farkında olmadığıda yok o halde sınırlarımızda yalnızca Allah var.Ve birde suriyeden gelen kardeşlerimizi gördüm selamlaştık sabah ve düşününce vatan neydi diye vatan da toprak değil di benim için dünyada değil di,yaradanı ve ona kul olduğumu kulluğumu yaşayıp duyabildiğim her yer vatandı....Evet sıra sizde dostlar bekliyorum inşallah farkındalıklarınızı tefekkürlerinizi selametle kalın hayırlı cum'alar.acilangul1

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm forum ailem;insanoğlu Allah cc kulu için çizdiği sınırı geçtiğinde yoruluyor,bunalıyor,başına her türlü iş geliyor amellerimiz de bize Allah cc yapacağımız iş için ne dediğini araştırarak tefekkür ederek işe niyet edip besmele ile başlamamız gerektiğini öğrendim ve fark ettim ki yorgunlukta yine kendimizden aşırılığımızdan nefsimize uymaktan Allah cc koyduğu sınırlarını aşmaktan...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
HAYAT ta her şeyin başında SABIR geliyormuş bunu çoook net anladım artık ... en basit bir örnek verirsem eğer, karşındaki kişinin düşünceleriyle yaptığı ya da sana yansımasını istediği yönler bile farklı oluyor, bazen bunu anlamak için bi an beklemek lazım yani sabır lazim... şimdi
düşünelim karşındaki kişinin ne söylemek istediğini bile beklemek gerekiyorsa (anlamak için) demek ki bu hayatta her şeye karşı önce SABIR gelir ... bence en büyük farkındalık sebebi bu hayatta "SABRETMEK "anlayabilmek, ön yargılı olmamak, hemen tepki göstermemek.. ne demişler;
ALLAH için Sabreden, Sırat' ta atlı olur.
Sabır acı ise de, meyvesi tatlı olur...

selametle ablacım sağolasın....

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Sen de sağ ol güzel kardeşim;çok doğru bir başlangıcı keşfetmişsin emos kardeşim,sabırla birlikte çok azda olsa anlamadaki yanılma payımızı ve her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi de ekleyince yanına... yemede yanında yat:) güzel bir insan modeli oluyor galiba.
Biz insanlar sınırlarımızı hep zorluyoruz bize verilenler aslında yaşamımız için hep yeten şeyler ama hep daha fazlasının peşindeyiz oysa dünyalık veya kardeşlerimizin eksiği peşinde değil Allah cc emirleri peşinde ve onun emirlerini daha ne kadar fazla yapabiliriz koşuşturmacasında olmamız gerekiyor.Aldığımız nefesin bile hesabını verecekken bu rahatlığımız başı boşmuş gibi davranmamız hiç hayra alamet değil.Bu dünyada birbirimizin soru sualine tahammül gösteremiyoruz ahirette hesaptan kaçış yok,bilmiyorum,görmedim ,duymadım ,yok Yaradanın karşısında bir kere elin ayağın tutmayacak , bizdeki ne cehalet değil mi?
Rabbim anlayanlardan ve anlaşılanlardan eylesin hatta en çok tefekkür eden iman sahiplerinden eylesin bizleri inşallah selametle kal kardeşim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm abla, gönül sızım abla ya da selam olsun... geçenlerde aramızda konuşurken "küçüğüm" demişti bana:) gerçekten de küçükmüşüm... neden biliyor musun sizler sağolun çok güzel bizlere ders veren, hayatımıza ışık tutan bilgilerinizle büyüyoruz... onun için küçükmüşüm diyorum... Allah nereden denk getirdiyse iyi ki de getirmiş buraya çok şey öğrenip Allah'ın izniyle uyguluyorum ve çok memnunum şu an hayatımdan, en önemlisi karakterimden... çok sabırsız bir insandım ben o yönüm törpülenmesi gerekiyordu ve Allah'ın izni sizlerin desteğiyle daha ağır başlı daha sakin ve sabırlı insan olmayı öğreniyorum hamd olsun... buradaki örneklerim çoğu kendimdendir... insan kendi yaşamadığı bilmediği bir şeyi başkasına anlatamaz kanımca...

Huzur Yolcusu

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ablacım emos kardeşime katılıyorum. Sabretmeyi bildiğimi sanıyordum ama meğerse sabrın ne olduğunu hiç bilmiyormuşum. Allah'a(c.c) gerektiği kadar sığınmayı bilmiyormuşum. Başıma gelen her musibette bana kötülük yapan insanları suçluyormuşum. Gerçekleri bütün çıplaklığıyla görmeye başladığımda sadece benim öyle sandığımı anladım. Bütün bunları layıkıyla anlayabilmem için benimde başıma bir kötülük gelmesi gerekiyormuş meğer.

Şimdi sandıklarımın aslında yanlış olduğunu öğrendim. Gerçekten sabretmeyi öğrendim, zorda gelse sabrın sonun selamet olduğunu anladım. Rabbim'e sığındıkça her şeyin ne kadar kolay olduğunu her şeyin ne kadar güzel olacağını kısacası gerçekten Yüce Rabbim'e sığınmayı sarılmayı öğrendim. Başıma gelen kötülüklerde kötülüğü yapanları suçlamanın ne kadar yersiz olduğunu anladım. Çünkü herşeyin sahibi Allah (c.c) iken o müsade etmezse yaprak bile yerinden kımıldayamazken Rabbim müsade etmese bana kötülük yapanlar hiç bir şey yapamazlardı. Allah(c.c) zulme süre verir ama ihmal etmez.Yaşadığım kötü olaylar bütün musibetler belki de bunları anlamam öğrenmem için sadece vesileydi. Şükürler olsun geçte olsa düştüğüm hataları anladım.

Demek ki gerçekten bir musibet bin nasihatten iyi oluyormuş...

simge1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
hümeyra ablacım ne büyüğe ne küçüğe kızmak kimseye yakışmıyor. kızmak, tartışmak yerine sevmek ve sevilmek için çareler aramalıyız. bir de doğru iletişim kuramıyoruz. ben dili kullanıyoruz bence böyle diye cümleye başlamak yerine sence böyle olsa demek her zaman karşılıklı empati yapabilmek, hatalarımızdan ders alıp tekrar etmememiz gerekiyor .

çözülmeyen sorun yoktur çözülemeyen insan vardır.
ve ne yaparsak yapalım bize zarar veren nefsimizden uzak duralım . her hata nefsimizden gelir diye düşünüyorum .

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Ben kızmadım Simgecim sadece bazı vurguları yapmaya çalıştım,gayem küçük büyük kimseyi kırmak incitmek değil,evet ben dilini kullanmak doğru değil ama orada konuyu vurgulamak için gerekiyordu söylediğim gibi yaşayarak öğreniyor insan bunları da yaşayarak öğreneceğiz,çözüleceğiz ben ne kadar ben diliyle bile (ki normalde yapmam empati yapmayı alışkanlıklarımın başında tutarım )anlatmaya çalıştıklarım boşa çünkü zamanla ve yaşayarak anlayacağız o yüzden ben gereken özürü diledim o bölümde sizlerden Allah cc hikmetleriyle gösterecek o yüzden benim ben dilimin sivriliği bile işe yaramayacak:)

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ey dost!
Vekil istersen ALLAH yeter!
ilim istersen KURAN yeter!
Rehber istersen Hz. MUHAMMED yeter!
Din istersen İSLAM yeter!
Huzur istersen SABIR yeter!
Görmek istersen GÖNÜL GÖZÜ yeter!
İtaat ve iman etmek istersen KALP yeter!
Nasihat istersen PEYGAMBER 'in HAYATI yeter!

velhasıl kelam; aslında her şeyin ilacı var yeter ki yerinde kullanalım, zamanında yapalım gereğini...
Son zamanlarda yaşadıklarımız, adeta ibret veren hadiseler ve insanı gerçekten derinden etkiliyor.. Nereye gidiyor bu insanlık? ne olacak sonumuz? ben hem tedirginim, hem de kendim çocuğum ve tüm kadınlar adına endişeliyim..

En kısa zamanda her annenin bilinçlendirilmesi, böyle kadınları vahşice katledilenlerin de acilen eğitilmesi lazım!!
maalesef bu yaşadıklarımız her geçen gün dinden uzaklaşıp, kafamıza göre, kendi nefsimize göre yaşadığımızın en kötü örneği ne yazık ki!

Yüce rabbim buyuruyor;
"Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birisinin hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur" (Maide Sûresi: 32)

Bir masum cana kıymak? ne istiyorsunuz ey caniler ne? onu öldürünce ne geçecek eline ?hem bu dünyanı, hem ahiretini yaktın bir hiç uğruna hey gafil!

Allah'ım ümmet-i Muhammed'in kalbine tüm benliğine MERHAMET ver böyle canilere fırsat verme!

Daha çok anne ağlamasın, üzülmesin ANA LARIMIZIN yüreğindeki o kor ateşin daha çoğunu, daha beterini ver o canilere!

Analarımıza sabırların en büyüğünü nasip et, onlara takat derman ver rabbim...Acıların en büyüğü evlat acısıymış rabbim sen yardım edenlerin en hayırlısısın onlara katından büyük lütf ve yardım ihsan et AMİN..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Bak şu dağlar nasıl ayakta duruyor?
Ya şu ağaç! nasıl tomurcuklanıp, filizleniyor?
Bak yine bahar geldi; her yer yeşerip güzelleşecek!
Her şey büyük bir uyum içinde; rabbinin emrini yerine getiriyor!

Tüm bunları görüp gözeten; seni görmez, halini bilmez mi sanıyorsun? hey gafil nefis!!
Rahman var, her şeyin çaresi var!
Hamdolsun rabbim verdiğin sayısız nimetlere...

Üst Alt