Bir demet hadis

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
Ebu Musa RA anlatıyor: “Resülullah AS aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi:

Allah Teâla Hazretleri uyumaz, zaten O’na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Gecele*yin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah’a yükseltilir. O’nun hicâbı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, veçhinin sübuhâtı, basarının ihâta ettiği bütün mahlükatını yakardı.”

Müslim, İmân 293 (179).


Hz. Ebu Hüreyre RA anlatıyor: “Resülullah aleyhisalâtu vesselam buyurdular ki: “Sizden biri kardeşiyle dövü*şünce yüze vurmaktan sakınsın.”

Buhari, Itk 20; Müslim, Birr, 112, (2612).

(Müslim’in rivayetinde şu ziyade var: “...zira Allah Adem’i kendi sûretinde yaratmıştır.”)


Hz. Enes RA anlatıyor: “Resülullah AS şu duayı çok yapardı:

“Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sâbit kıl!” Ben (bir gün kendisine):

“Ey Allah’ın resûlü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?” de*dim. Bana şöyle cevap verdi: “Evet! Kalpler, Rahmân’ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir.”

Tirmizi, Kader 7, (2141).


Hz. Ebu Hüreyre RA anlatıyor: “Resulullah AS’ı şu âyetleri okurken işittim. (Meâlen): Hiç şüphesiz Allah size emânetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür” (Nisa 58). Bu sırada Resülullah AS’ın baş parmağını kula*ğına, onu takib eden (şahâdet) parmağını da gözünün üzerine koyduğunu gördüm.’’

Ebu Dâvud, Sünnet 19, (4728).
 

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
6 Eylül 2012
Mesajlar
488
Tepkime puanı
1
Büyük hadis alimi Ebu Davud Hazretleri şöyle buyurmuştur:

Resulullah'tan (aleyhisselâtü vesselam) 500 bin hadis yazdım... Onlar arasından sadece şu kitabıma koyduklarımı (5 bin civarında) seçtim. Ancak kişiye, dini doğru yaşaması için bu hadislerden 4 tanesi yeterlidir:

Birincisi: "Ameller niyetlere göredir."

İkincisi: "Kişinin Müslümanlığının kemâli mâlâyaniyi (boş şeyleri) terketmesine bağlıdır."

Üçüncüsü: "Mü'min kendisi için istediğini mü'min kardeşi için de istemedikçe (kâmil) mü'min olamaz."

Dördüncüsü: "Helâl olanlar bellidir, haram olanlar da bellidir. Bu ikisi arasında (durumu açık olmayan) şüpheli şeyler vardır. Bunların (haram mı helâl mi olduğunu) çokları bilemez. Kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini ve ırzını korumuş olur. Kim şüpheli şeyleri işlerse harama düşer. Tıpkı sürüsünü, yasak koruluğun etrafında otlatan çoban gibi. Koyunları her an koruluğa kayabilir. Bilesiniz! Her melikin bir koruluğu olduğu gibi, Allah'ın da bir koruluğu vardır. Allah'ın koruluğu haramlardır."
 
Üst Alt