Bir Ayet bir Yorum

Şira

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
BİR AYET - BİR YORUM
*
Şura Suresi, 15. Ayet
"İşte onun* için sen davet et ve emrolunduğu gibi dosdoğru ol"
*
Bu ayet-i kerimeden alıntı yaptığımız bu bölümde, Rabbimiz biz müminlere iki emir / nasihatte bulunmaktadır. Bunlardan ilki, gözümüzün gördüğü ancak yüreğimizin kaldırmadığı başta imani planda eksik insanlar karşısında tatlı dille davette bulunmaya devam edin, buyruğudur.
İkincisi ise, başka insanlarda görüp içerlediğiniz eksiklik ve hataların kendi nefislerinizde var olmasını engellemek için, Hak Tealanın hikmetli emir ve yasakları konusunda dosduğru ve dimdik durmaya devam et, buyruğudur.

duaa..
Fatiha Suresi, 5. Ayet
"Ey Rabbimiz! Sadece sana kulluk ederiz ve sadece senden yardım isteriz"
"Kulluk etmek, emirleri yerine getirmek, yasaklardan kaçınmak anlamına gelir. Kul olarak, her gün namazlarımızda 40 defa, Allah'a, hitapta bulunarak, sadece onun emirlerini dinleme ve sadece onun yasaklarından kaçınma konusunda tekrar tekrar söz veriyoruz.

İnsanoğlu, beklentisi olduğu makam ve kişilerin isteklerini yerine getirmeye meyillidir. Bu bilgi ışığında, Rabbimize, kendisinden başka hiç bir kimseden beklentimiz olmayacağını, başka hiç bir kimseden yardım talebinde bulunmayacağımızı ifade ediyoruz. Çünkü beklentimiz olsaydı, o mercilerin emir ve yasaklarını dinleme meylimiz oluşurdu.duaa..

E.s.m.a

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bu konunun devamın'ın bizim için yararlı olacağına inanıyorum.Üyeler içlerinden gelen bir ayeti paylaşsa ve akabinde yorum yapsa bir çeşit eğlenerek öğrenme tekniği oluşur ben devam ettireyim inşALLAH
"Yer yüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın..." (Hûd, 11/6)
Yorumu:Kimse açlık korkusundan evlatların canına kıymasın.Bundan şunuda anlamalıyız durduk yere rızık gelmez RABBİM herkesin çabasına göre rızkını verir.

Şimdilik konu güncellenmesi için kısaca katkıda bulundum diğer arkadşlarda katılırsa hepimiz için yararlı olacaktır :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bir toplum kendilerinde bulunanı değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez
ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."Enfal sûresi, 53.ayet

Sen kendini güzel, olumlu, hayirli, iyi yönde değiştir ki Rabbim de seni değiştirsin...
Bu böyledir, sorun da bizde çözüm de:Vücudunun her zerresi haramdan müteşekkil insanların meydana getirdiği toplum hiçbir zaman Cenab-ı Hakk’ın rahmetine liyakat kazanamaz.
Bir toplum, kendini değiştirmedikçe de Cenab-ı Hakk onları değiştirmez.
Durup dururken aziz bir cemaatı Allah zelil etmez, zelil ettiğini de aziz hale getirmez.
Bu toplum bozulduysa, bu din garip kaldıysa, dinini tavizsiz yaşamaya çalışan müslümanlar bir avuç kaldıysa bilki bunda en büyük etkenlerden biri de SEN-BEN Biziz...
rüzgarı ,onu, bunu suçlamayı bırak!! kendini değiştir!!Eyy nasîpsizim kendini değiştirmedikçe hiç bir şey değişmiyecek ANLASANA artık...

Biz kendimizi değiştirmedikçe Allah azza ve Celal İçinde bulunduğunuz şartlar,imkan ve durumlari da değiştirmez...

Her şey seninle başlar...Sorun da Sen çare de SEN..çaresizsen çare de sensin!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
10418252_879787642036594_2419091782185600535_n.jpg

“Herkes kendi yaratılışına (mizaç ve karakterine) göre hareket eder. Rabbiniz kimin en doğru yolda olduğunu daha iyi bilir. ”İSR suresi, 84. ayeti

öyle ise Sen de Sana yakışır bir şekilde hareket et!!
Sana verilen değere yakışır şekilde hareket etmeyi öğrendiğinde doğru yolda olduğunu da bil !Ey insan–ı kâmil.

Üst Alt