Bel ağrısı..

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Şubat 2011
Mesajlar
365
Tepkime puanı
21
Bel ağrısından, omurganızı sağlam tutarak korunun

Life Fitness uzmanları, günlük hayatta basit önlemler alınarak, bel ağrısından uzak durmanın mümkün olduğunu bildirdi.

Life Fitness Akademisi'nin araştırmasına göre, Amerika'daki doktora gitme sebepleri incelendiğinde, bel ağrısının en fazla şikâyet alan beş konudan biri olduğu ortaya çıktı. Her beş yetişkinden dördü hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısından şikâyetçi oluyor ve bu şikâyete sahip kişiler tarafından yılda 26 milyon dolardan fazla harcama yapılıyor.

Ağrı ve sakatlanma şikâyetlerinin büyük bölümünün beli zorlayıcı kaldırma hareketlerinden kaynaklandığını belirten uzmanların bel sağlığını korumak için önerileri şöyle: Yerden bir şey alırken, ister 10 kiloluk dumbbell isterse iki çift çorap alın, belinizi bükerek değil, dizlerinizi kırıp çömelerek almayı alışkanlık edinin. Kaldıracağınız yükün ağırlık derecesine göre bacağınızla destek alarak kaldırın. Kaldırdığınız nesneyi mümkün olduğu kadar kendinize yakın seviyede tutmaya çalışarak omurganıza uygulanan kuvveti minimuma indirin.

Core bölgesi sadece karın kaslarından oluşmaz. Bu bölge sırt dahil olmak üzere vücudun komple orta bölgesini kapsar. Core bölgesini güçlendirmek için alt karın kaslarınızı çalıştırmayı deneyin. Yere sırtüstü uzanın ve dizlerinizi düz pozisyonda tutarak ayaklarınızı kaldırın. Vücudunuzla 90 derecelik bir açı yakalayın. Bunu yaparken ayağınızı ya da kalçanızı değil alt karın kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın. Daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Uyku pozisyonu bel sağlığı için hayati önem taşır. Omurgaya dost uyku pozisyonu, sırtüstü yatarken dizleri hafif havada tutacak şekilde alttan yorgan veya yastıkla destekli olan şekildir. Yan pozisyon için ise dizlerin hafif bükülmüş şekilde (daha rahat pozisyon için dizler arasına küçük bir yastık konulabilir) olması gerekir. Dümdüz pozisyonda yatmaktan her zaman kaçının. Bu omurganıza baskıya sebep olur.
 
Üst Alt