Beddua tutar mı? Beddua etmek doğru mu?

• Konuyu başlatan hicran yarası
  • Başlangıç tarihi
H

hicran yarası

Kayıtsız
Misafir
Beddua etmek günah mı? Beddualar tutar mı? Haklı olarak beddua etmek, beddua almak
SORU: Selamun aleykum, hayırlı günler. Biri bizim ahımızı alıyor, yıllarca ağlatıyor. İnsan yerine koyup merhamet etmiyor ve biz ona beddua ediyoruz. Bu beddua tutar m? Yada beddua etmek ne kadar doğru? Teşekkürler, iyi günler.

CEVAP: Aleykümselam, Beddua iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. Haksız yere bedduada bulunanın bu bedduasının dönüp kendine gelmesi muhtemeldir. Ancak haklı olarak, mazlum sıfatı ile edilen beddua da direkt olarak yerine ulaşabilir. Hele duaların kabul anına denk gelen bir beddua, zulum edenin mahvolmasına sebep olabilir. Ancak nasıl ki duanın kabul olma şartları varsa ve herkesin her duası kabul olmuyorsa, bedduada böyledir. Yani kendisine haksızlık yapılan veya kalbi kırılan kimse beddua ettiğinde bedduası hemen kabul olacak diye bir kural yoktur. Allah c.c kimsenin hakkını kimsede bırakmayacaktır. Belki hemen bu dünyada, belki ebedi hayatta mutlaka haklar alınacaktır. Çünkü Allah c.c çaresiz bırakılan, mazlum olan kulunun yanındadır.

Başkalarına zulmetmek kul hakkına girdiği için Allah c.c onun bağışlanmasını insanların kendisine bırakmıştır. Zulme uğrayan kimse, hakkından vazgeçerse Allah'ta affeder. Ama mazlum kendisine yapılan zulümü bağışlamazsa Allah'ta onun hakkını alacaktır: "Sakın zalimlerin yaptıklarından Allah'ı gafil sanma; onları, gözlerin dehşetle dikilip kalacağı güne ertelemektedir." (İbrahim/42)

Müslüman olarak bizlerin bedduadan ve lanetlemeden uzak durmamız gerekir. Çünkü Allah c.c affedicidir, affetmeyi sever, kullarınında affedici olmalarını ister.
Mazlumun ve haksızlığa uğrayanın beddua etmesi ve hakkını istemesi her ne kadar onun hakkı olsa da dinimiz her zaman beddua ve intikam yerine affetmeyi tavsiye etmiştir. Resul-i Ekrem (s.a.v) Allah'ın şöyle buyurduğunu naklediyor: "Sana zulmedeni affet, seni mahrum edene sen ver, sana kötülük edene sen iyilikle karşılık ver." Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "Affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, suçları örter, rahimdir."(Nur/22)

Peygamber Efendimiz (a.s.m.):
"Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir." (Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27)

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
es-Selamu Aleyküm kardeşim.
Hz. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem, çok sıkıntı çekmiş olmasına ve zor durumda kalmasına rağmen Allah Teala 'nın izniyle Hz. Cebrail Aleyhisselam ile birlikte gelen, dağlara emir vermekle görevli melek Pehgamberimiz (s.a.v.)'e kendini tanıtmıştır şöyle ki 3 şeyin birini dilediğin takdirde düşmanlık eden kişileri helak edeceğini bildirmiştir. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) eğer beddua edersem burda bunlar helak olursa soyları kurur. Soylarından gelecek kişilerden iman edecek kişiler çıkacaksa bile çıkamayacak diyerek beddua etmeyeceğim buyurmuştur. Böylelikle 1 400 yıldan beri Yemen' den müslümanlar çıkmış ve orası halen bir müslüman toplumdur. Eğer alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz (s.a.v) onlara beddua etmiş olsaydı, onların soyları kazınacak ve bugün Yemen'de bulunan Müslümanların bir kısmı hayatta olmayacaklardı. Amacımız insan kazanmak olmalı. insan kaybetmek çok kolay. Allah hidayet etsin hidayet nasip değilse şerrinden Allah bizi korusun dersek o kişiyi değilse bile ondan gelecek Müslümanları düşünürüz. Peygamberimiz (s.a.v)'i örnek almalıyız çünkü onda bizim için güzel örnek vardır buyurmuştur Mevlam.

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Beddua hakkında bilgi alabilir miyim?

Beddua tutar mı? Tutarsa hangi şartlarda tutar. Eğer beddua almışsak ne yapmalıyız?

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
İlk olarak bilmemiz gereken bizim dinimizde beddua etmek doğru değildir! beddua etmek yerine Allaha havale etmek, Allahı vekil etmek en güzelidir..

Beddua nasıl mı tutar?
Mazlumsan, gerçekten haksızlığa uğramışsan tutar ama yine de beddua etmek iyi değildir!
Beddua almışsan, gerçekten birinin canını yaktıysan haksızlık yaptıysan tutar değilse, beddua eden kişiye döner bedduası...

Detaylı bilgi bu konunun en üst kısmında yazıyor kardeşim...

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sağolun.. Hâlâ soracaklar, söyleyeceklerim var benim. Kusura bakmayın. Aslında ben uzun süre önce birinden beddua aldım.. Hem de bir insana yakışmayacak şekilde kötü kelimelerle. Ama ben etmedim herşeye rağmen.
Çok üzüldüm buna canım yandı. Sadece yaşattığını yaşa dedim. Neredeyse iki sayfa bedduaya karşılık sadece bunu söyledim. Çok yaraladı kalbimi. Her neyse o zamanlar önemsemedim açıkçası. Ama sonrasında yani iki yıldır öyle kötü günler geçiriyorum ki dedim herhalde bedduaları tuttu. Dediniz ya gerçekten seviyorsa kalpten demişse tutar. İşte böyle oldu zannımca.. Zaten dili hep beddualı biriydi. Ama mazlum duygularla etmişse tutar dimi? Ben de biraz araştırdım. Helallik alacaksın dediler her şeye rağmen yazdım ona. Ama cevap gelmedi. Tövbe edeceksin, sonra birine infak edeceksin dediler öyle yaptım. Yani yapılacak başka bir şey var mı? Yapayım..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Herşeyin doğrusunu Rabbim bilir..
Ben bildiğim kadarıyla söylüyorum..
Gerçekten haksızlığa uğramışsa o zaman tutar bedduası...Değilse, gelişi güzel yapılan beddualar kişinin kendisine geri dönüyor!
Sen üzerine düşeni yapmışsın, tövbe et, Allaha dua et, helallik alman gereken kişiye tekrar yazıp, arayabilirsin, olmadı gördüğünde konuşursun sonuçta sen üzerine düşeni yapmışsın...

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sağolasın ilgilendiğin için Abı Hayat kardeşim. Evet Allahın izniyle yaptım üstüme düşeni. De insan bu imtihanlarla boğuşunca acaba diyor beddua mı tuttu duam mı kabul olmadı.. Ne olursa olsun beddua etmemek lazım. En zor anımda bile etmedim. Zayıf insanların işi beddua. Allah selamet versin böylelerine de. Hayırlı geceler.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Rica ederim kardeşim,
Bence "beddua" nefsine esir olmuş kişilerin eseri...
Nefsinin elinde oyuncak olmuş, en ufak bir tökezlemede hemen nefsi ayağa gelip; kurtuluşu bedduada arayanların işi..
Birisi sana ağır bir söz söylediyse, yanlış bir harekette bulunduysa hemen bedduaya mı sığınmak lazım?

De ki; Hasbinallahi ve nimel vekil nimel Mevla ve nimen nasir...
Anlamı :“Allahü Teala bize yeter! O ne güzel vekildir.Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.”

Bu ne kadar güzel bir duadır!
Allahı vekil tayin ediyorsun, bundan güzel dua var mı kardeşim?
Başına gelenleri duam kabul olmadı, veya başkasının ahımı tuttu? diye düşünme kardeşim...

O olay senin imtihanın ve yaşayacaksın başka yolu yok! Rabbim yazmış kaderine yaşayacaksın, olaya bu yönden bakmaya çalış...

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Doğru diyorsunuz. Evet Allah herşeye yeter tek yardımcımız O. İşte bazen aklını kullanamıyor insan. Farklı düşüncelere dalıyor. Şu kafayı bi değiştirebilsem Benim imtihanım da bunlar. Biliyorum gücü kalmıyor bazen insanının işte. Allah razı olsun sizden. Gerçekten Rabbim hakkınızda hayırlı olanı versin..

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Bundan 14 yıl evvel eşimle ayrıldık çok kötü bir şekilde çocuğumu kaçırdı ve 1 buçuk yıl gostermedi. 16 aylıkken götürmüştü hergün ağladım hergün, artık dayanamaz hale gelmiştim ve birgün namaz kıldım secdeye kapandım Allah'a dua mi artık bedduami sayılır bilmiyorum dedim ki birini öldürsün cezaevine girsin çocuğum bana kalsın diye söyledim. 1 ay geçti geçmedi polis geldi bir fotoğrafla bu kişiyi tanıyormusunuz, hayır dedik eski eşiniz bu adamı öldürüp kanala atmış dediler, sevindim o anda oh şükür çocuğuma kavusucam diye gittik çocuğumu aldik o firardayken. Onu da 1 ay içinde yakaladılar 14 yıldır cezaevinde.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Bundan 14 yıl evvel eşimle ayrıldık çok kötü bir şekilde çocuğumu kaçırdı ve 1 buçuk yıl gostermedi. 16 aylıkken götürmüştü hergün ağladım hergün, artık dayanamaz hale gelmiştim ve birgün namaz kıldım secdeye kapandım Allah'a dua mi artık bedduami sayılır bilmiyorum dedim ki birini öldürsün cezaevine girsin çocuğum bana kalsın diye söyledim. 1 ay geçti geçmedi polis geldi bir fotoğrafla bu kişiyi tanıyormusunuz, hayır dedik eski eşiniz bu adamı öldürüp kanala atmış dediler, sevindim o anda oh şükür çocuğuma kavusucam diye gittik çocuğumu aldik o firardayken. Onu da 1 ay içinde yakaladılar 14 yıldır cezaevinde.
Ne olursa olsun beddua etmemeniz, sabretmeniz lazımdı. Birisini öldürsün diye dua etmişsiniz. Kardeşim öldürdüğü adama yazık değil miydi?
En az onun kadar sizde katilsiniz, sizde o kişiyi öldürmüş sayılıyorsunuz. Tek fark o dünya ve ahiret mahkemesinde, siz ise sadece ahiret mahkemesinde yargılanacaksınız. Allah affetsin.

Üst Alt