Bayılan Kişiye İlk Yardım

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Bayılma çeşitli sebeplerle olabilir, esas olan temel sebep beyine yeterli olan kan gitmemesidir. Korku olabilir, bir olaya karşı duyulan endişe olabilir, en büyük belirgin sebepler bunlar olabilir. Uzun süre aç kalmak olabilir, kan şekerinin düşmesi olabilir, biran için tansiyon düşmesi olabilir, herhangi bir sebeple beyine kan gitmemesi sebebiyle oluşan bir olaydır bayılma ve aslında çok fazla bir özel müdahalesi de yoktur. Bayılan kişiyi kesinlikle ayağa kaldırmaya çalışmıyoruz. Sırtüstü yatırıryoruz, çünkü beyinin kana ihtiyacı var o zaman beyine kan gitmesine yardımcı olmamız lazım. Ayaklarını yukarı kaldırarak beyine kan gitmesine yardımcı olabiliriz.

Beyine yeterli miktarda kan gittiği zaman kişi 3-5 dk. içinde kendine gelecektir. Eğer ki kendine gelmiyorsa bir an evvel bir sağlık kuruluşuna götürerek gerekli kontrolleri yaptırmak gerekir çünkü 5 dk. dan fazla süren bayılmalarda başka sebepler aranabilir. Toplum içerisinde hep duyarız işte örnek olarak; alkol koklatın, soğan koklatın gibi sözler bunların hiçbirine uymuyoruz ve kazazede üzerinde uygulamıyoruz. Çünkü buradaki esas sebep beyine kan gitmemesidir sadece beyine kan gitmesi için yardımcı oluyoruz. Onun haricinde dışarıdan hiç bir şey vermiyoruz ve yapmıyoruz. Sıvı verirsek soluk yoluna kaçabilir, tekrar farklı bir müdahalede bulunmamız gerekir. Yani kazazedeye daha fazla zarar verebiliriz, ancak soğan veya alkol gibi maddeler ile kazazedeye uygulama yapmanın hiç bir anlamı ve faydası yoktur
 

HemsireAhmet

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Ekim 2015
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Merhabalar,
Kesinlikle cok dogru Hastayi uyandirmak adina agri vermemiz gerekebilir. Omzuna biraz sert vurarak iyimisiniz diye seslenmenin amaci budur bunu yapabiliriz soğuk lu vererek uyari verip uyandirmak adina koltuk altina cok az su dokebiliriz kokudan rahatsiz olup uyanmasi adina herhangi bir kokulu birşey gulsuyu kolonya parfüm elimize sıkıp koklatabilriz ama allerjen oldugu icin birsey koklatma tercih edilmemelidir. Koltuk alti ve kasiklarina su dokmemiz kisinin rahatsiz olup uyanmasi icindir tibbi olarak bi faydasi yoktur asil olay dediginiz gibi beyne kan gitmemesi dir. Sadece bu olaydan dolayida uyku hali olacagindan kisiyide uyanik tumamiz gerektiginden fayda saglamaktadir.
 
Üst Alt