Bayburt Kültür Merkezi

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,118
ŞAİRZİHNİ KÜLTÜR MERKEZİ
Açılış Tarihi : 19.06.2007
Arsa Alanı : 5.000 m²
Bina Oturum Alanı : 1500 m²
Kullanım Alanı : 1316 m² (47X28=1316)

Bayburt Kültür Merkezi, ilde kültür-sanat alanında komplike bir tesis olup, Fakülte, Meslek Yüksek Okulu, Lise ve Dengi okulların odak noktası

durumundadır. Tiyatro, bale, resim, heykel, müzik, folklor, panel, konferans, bilgi şöleni, canlı yayın vb gibi etkinliklerinin gerçekleşmesi ve

kitapseverlerin ortak mekânı olması amaçlanarak kurulmuştur.


PLANLAMA, TASARIM VE UYGULAMA

Bayburt Kültür Merkezi binası, konum açısından Bayburt’un hem kültürel hem de trafik yönünden önemli bir kavşağındadır.; polis Meslek yüksek Okulunun Güneyinde, Eğitim fakültesinin Güneydoğusunda, Kapalı Spor Salonunun Doğusunda, Öğretmen evinin Kuzeyinde inşa edilmiştir.
Doğunun en büyük ve en önemli kültür ve sanat hizmeti verebilecek binalarından biridir.

Binanın güneyinde öğretmenevi, Kuzeyinde Polis Meslek Yüksekokulu, Kuzeybatısında Eğitim Fakültesi Batısında Gençosman Stadyumuna hâkim bir konumdadır. Bu nedenle kültür merkezi çevresindeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sanatsal ve kültürel etkinliklerini destekleyen ve tamamlayan konumda bir merkezdir.
Oturum alanı çevresinde bahçe ve otopark düzenlemeleri merkezin açılışından önce tamamlanmıştır..

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tiyatro salonunda opera, bale, tiyatro, Panel Konferans, Sempozyum, Resmi Nişan Törenleri, Belirli Gün ve Hafta kutlamaları, konser etkinlikleri yapılabilecektir.
Büyük Salonda Orkestra çukuru mevcuttur.
Sahne ile ilgili perde grupları mekanik sistemle donatılmıştır.
Yine salonda özel ses düzeni mevcut olup işlevine uygun performansla çalışmaktadır.

İç ve dış aydınlatma sistemleri çeşitli işlemlere hizmet verebilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu sistemler yeterli olup, tasarruf ilkelerine uyularak kurulmuştur.
Sahne aydınlatmasında tiyatro, konferans gibi etkinlikler için çağdaş teknolojiye dayalı özel aydınlatma teknikleri kullanılmaktadır.
Önemli günlerde, özellikle dış cephe aydınlatılmasında kullanılan projektörler ile binanın aydınlatılmasına destek sağlanmaktadır
Bina ısıtması ikili kalorifer sistemi ile sağlanmaktadır. Isıtmalı-soğutmalı yer ve duvar tipi split klimalar mevcuttur.

Bina yangın sisteminde son teknoloji kullanılmıştır. Sistem yanık kokusuna, dumana ve ısıya duyarlıdır. Tehlike anında otomatik olarak devreye girmektedir.

BODRUM KAT SALONLARI

1- ÇOK AMAÇLI SALON

Kapasite 69 Kişilik
Boyut Salon 14x5=70m² - Sahne 5x5=25m² - Salon dışı sirkülasyonu 250 m² dir.

Teknik Özellikler

Sinema makine demirinde film projeksiyon makinesi, 12 kanal ses mikseri, 24 kanal ışık kumanda masası mevcuttur. ….adet 800 W hoparlör vardır. Ses sistemi sabit olup kablolu mikrofonlar kullanılır. Sahne ve projeksiyon perdeleri vardır. Sıcak ve hoş bir ortam olan bu salonda film gösterileri yanında küçük paneller, açık oturumlar, toplantılar, kukla gösterileri, slâyt (dia) gösterileri yapmak mümkündür. Salonun iklimlendirilmesi, hava debisi 8.300 CFM, ısıtma kapasitesi 462.400 BTU/h, soğutma kapasitesi 344.000 BTU/h olan klima santrali ile yapılmaktadır.

2- BALE SOLONU
Kullanıcı Sayısı 24 Kişi
Boyut 14x5 =70 m²

Teknik Özellikler

Binanı alt katındadır. Isıtma ve soğutma hem radyatörlü sistemle hem de yerel split klimalarla yapılır. Ayrıca hava debisi 4.800 CFM, ısıtma kapasitesi 207.000 BTU/h, soğutma kapasitesi 142.000 BTU/h, olan klima santrali ile yapılmaktadır. Salonun bir duvarı aynalarla kaplanmış kursiyerlerin çalışma esnasında kendi figürlerini kontrol etme imkânı mevcuttur.

3- SERGİ SALONU
Kapasite 150 Kişilik
Boyut 16,20x12,50 = 202 m²

Teknik Özellikler

Atölyelerde spot lambalarla kurulan aydınlatma sistemi ile havalandırma sistemi, resimlerin aydınlatılmasında ise raylı spot lambalar mevcuttur. Isıya, kokuya ve dumana duyarlı yangın söndürme sistemi mevcuttur. Isıtma ve soğutma radyatörlü sistemle yapılır.

GİRİŞ KATI SALONLARI

1- BÜYÜK SALON (Tiyatro Salonu)

Kapasite 317 Kişilik
Boyut TOPLAM ALAN = 523m²
Salon 14.20mx14m = 198m² Sahne 14,80x11,60 = 171,68m²
Yan Sahne Sağ = 17,60x5,6=98m² Yan Sahne Sol (Acil Soyunma) = 10X5,60 = 56m²
Alan 760m²
Mekan Özellikleri Teknolojiye uygun ışık ve ses düzeni mevcuttur.

Teknik Özellikler

Merkezi klima, yangın kokusuna dumana ve ısıya duyarlı yangın söndürme sistemi mevcuttur. Sahne ile ilgili perde grupları mekanik sistemle donatılmıştır. Salon üstünde sahne karşısında ses kumanda odası, projeksiyon odası, kapalı devre TV odası, ışık kumanda odası, Radyo-TV ses kayıt odası, sahne arkasında ön yardımcı sahne ile ana sahne mevcuttur. Ana sahne 14,80m genişlik ve 11,60m ebatlarındadır. Ana sahne boşluğunun her iki kenarlarından sahneye merdivenle ulaşılmaktadır Ana sahneyi çevreleyen dört adet yangına dayanıklı yangın perdesi bulunmaktadır. Programlarda kullanılan sahne antrak perdesi, sema perdesi, elle çalıştırılan veya makineli dekor askı vinçleri (9 adet), ufki ışık köprüleri (1 adet), mevcuttur. Salon ve sahnenin iklimlendirilmesi 600.000 Kcal/h kapasiteli santrallerle yapılmaktadır. Galeride ayrıca sıcak sulu, merkezi klima ısıtma sistemi mevcuttur. Sahnede yangın koku, duman ve ısıya duyarlı detektörleri olup, sahne ve salon sulu sistem skinkli söndürme sistemlerine sahiptir. Salonda bilgisayar kumandalı 10 kanal ışık kontrol sistemi mevcuttur. Temsil esnasında ışıklandırma değişimi otomatik bir sistemle yapılabilmekte ve istenildiğinde tekrar kullanılabilecek şekilde ışık kombinasyonları kaydedilebilmektedir. 200 adet projektör mevcuttur. Salonda 40 kanal ses mikseri, 250 W sahne monitör hoparlörü, 4 adet 3.000 W gücünde salon hoparlörleri, yaka ve el tipi telsiz mikrofonlar, dinamik ve kondansatörlü mikrofonlar, makara Teyp Rec-Player, Kaset Teyp Rec-Player, CD Player, MD Rec-Player, Data Rec-Player, sahne yönetim elektronik inspi masası mevcuttur. İnspi masası bina genelinde anons ve çağrılar içindir. Bütün ses sistemleri sabittir. Şehir şebekesinden kaynaklanabilecek elektrik arıza durumlarında 6 sn içinde beslemeye geçebilecek tarzda 630 KVA gücünde dizel jeneratör mevcuttur. Salon çok amaçlı kullanım özelliklerine haiz olup, Opera-Bale, Tiyatronun her boyutta eserlerini sunmalarına imkân verir. Ayrıca müzik, defileler gibi sanatsal etkinlikler, konferans, kongre, yarışmalar gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirilmesi için de ideal bir yapıdadır.

2- EL SANATLARI ATÖLYESİ

( Geçici Olarak Gençlik Merkezine Dönüştürülmüştür)
Kapasite 65 kişi 79,75m² Sabit Sergileme Alanı.
Boyut 14,50x5.50=79,75m²

Teknik Özellikler

Flüoresan lambalarla kurulan aydınlatma sistemi ile havalandırma sistemi mevcuttur.Isıya,kokuya ve dumana duyarlı yangın sistemi ve ses sistemi mevcuttur.
Kullanım Özellikleri Resim Heykel, Halı Kursu, Ehram Kursu , Deri İşlemecilik kursu, Gümüş işlemecilik kursu gibi etkinlikler yapılabilir.

BİRİNCİ KAT SALONLARI

1- GÜZEL SANATLAR ATÖLYESİ

Kapasite 91 kişi =109m² Sabit Sergileme Alanı.
Boyut 17,70x6,201= 109.7m²

Teknik Özellikler

Gömme ve noktasal spot armatürlerle sağlanan aydınlatma ile ses düzeni mevcuttur. Isıya,kokuya ve dumana duyarlı yangın sistem,i mevcuttur. Isıtma ve soğutma hem radyatörlü sistemle, hem de yerel split klimalarla yapılır.
Kullanım Özellikleri Resim, heykel, fotoğraf, seramik, grafik vb. plastik sanatlar eserlerinin sergilenmesi için planlanmıştır.

2- İDARİ BÜROLAR

3- PROJEKSİYON (MAKİNE) DAİRESİ

Kapasite 4 Kişilik 30m² Sabit Kumanda Odası
Boyut 11mx3m = 33m²

Teknik Özellikler

Isıya, kokuya ve dumana duyarlı yangın sistemi mevcuttur. Tiyatro salonu ışıklandırması, work ışık cıhazı ile büyük salon ışıklarının yakılması, projeksiyon perdesinin kumandası, projeksiyonun kullanım ve kumandasının yapılması, DVD, VCD ve ses kaseti ve VHS kasetlerin sahneye görüntüsü ve sesinin aktarılması. Tiyatro sahnesine ses verme ve ses kontrolünü sağlama sistemleri. Tiyatro Salonu genel ses sistemlerinin kontrolü.

İKİNCİ KAT SALONLARI

1- TV VİDEO OYUN SALONU

Kapasite 60 Kişi
Boyut 12x6 = 72m²

Teknik Özellikler
Isıya,kokuya ve dumana duyarlı yangın sistemi mevcuttur. Isıtma ve soğutma radyatörlü sistemle yapılır.Genel ses ve anons sistemi.Yerler petrolden imal edilmiş ısı sağlamaya elverişli malzeme il kaplanmıştır.Salonda 72 ekran TV, video,VCD ve DVD pleyir,40 – 50 kişilik gurupların oturabileceği sandalyeler bulunmaktadır.

2- İNTERNET ERİŞİM SALONU
Kapasite 60 Kişi
Boyut 12x6 = 72m²

Teknik Özellikler
Isıya,kokuya ve dumana duyarlı yangın sistemi mevcuttur. Isıtma ve soğutma radyatörlü sistemle yapılır. Genel ses ve anons sistemi. Yerler petrolden imal edilmiş ısı sağlamaya elverişli malzeme il kaplanmıştır. Salonda 10 (on adet bilgisayar internet ağına bağlanmıştır. Kullanıcılarımız istediği kütüphanelerle bilgi alışverişi yapmakta ve internet hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

3- BÜYÜKLER OKUMA SALONU
Kapasite 144 Kişi (Kişi başı 1,2m² dir.)
Boyut 30x6 = 180m²

Teknik Özellikler
İç mekan konfor koşullarının sağlanmasında ısıtmalı-soğutmalı split klimalar, aydınlatmada flüoresan lambalar, koku ve dumana duyarlı yangın sistemi mevcuttur. Genel ses ve anons sistemi var. Yerler petrolden imal edilmiş ısı sağlamaya elverişli malzeme il kaplanmıştır. Salonda oturma düzeninin standartlara uygun şekilde uyarlanmış dörder kişilik masalarla, hizmet verilmektedir.

Kullanım Özellikleri
Ödünç kitap verme işleminde okuyucunun üye olması şartı aranmaktadır. Toplam masa sayısı 36 sandalye sayısı 144 adettir. Fotokopi hizmetleri ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

4- KÜÇÜKLER OKUMA SALONU
Kapasite 144 Kişi (Kişi başı 1,2m² dir.)
Boyut 30x6 = 180m²

Teknik Özellikler
İç mekân konfor koşullarının sağlanmasında ısıtmalı-soğutmalı split klimalar, aydınlatmada flüoresan lambalar, koku ve dumana duyarlı yangın sistemi mevcuttur. Genel ses ve anons sistemi var. Yerler petrolden imal edilmiş ısı sağlamaya elverişli malzeme il kaplanmıştır. Salonda oturma düzeninin standartlara uygun şekilde uyarlanmış dörder kişilik masalarla, hizmet verilmektedir.

Kullanım Özellikleri
Ödünç kitap verme işleminde okuyucunun üye olması şartı aranmaktadır. Toplam masa sayısı36, sandalye sayısı 144 Adettir. Fotokopi hizmeti ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
 
Üst Alt