Başörtüsü mü ?...İş mi ?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Başörtümü mü? İş mi?

SORU:
Esselamu aleykum değerli hocam, sizlere son günlerde kafamı karıştıran bir konuda ne düşündüğünüzü islamî perspektifte değerlendirmenizi arz edeceğim.
Hocam, benim Müslüman bir bayanla evlilik konusunda ciddi bir niyetim var ama bu müslüman bayan üniversitede Edebiyat okuyor ve öğretmenlik yapmak istiyor. Malûm o mesleği bir bayanın yapması için okul içerside başını açması ya da peruk takması gerekecek. Bu konu şuan bizim aramızda kalan tek mesele ve ben buna tek başıma karar verip üzücü bir karara varmak istemiyorum. Sizce müslüman bir bayan bu konuda ne yapmalı?

Hocam, bana söyler misiniz tavrım ne olmalı, yani öğretmenlik yapma konusunda o bayana müsaade edip evlilik için adım mı atmalıyım, yoksa şuan bulunduğu yerde bırakmalı mıyım?

CEVAP:
Aziz mü'min,

Mutluluk Allah'tandır, rızık Allah'tandır. Sınırları Allah koyar. Müslüman bir bayan hakkında soruyorsunuz. Müslüman'ın açılımı "Allah'a kayıtsız şartsız teslim olan"dır. Ben bu konuda "Allah'a kayıtsız şartsız teslim olmasını" tavsiye ederim. Allah'ın çizdiği sınırlara riayet etmesini tavsiye ederim. Rabb’imizdir örtü farzını koyan. Çalışmak onun için zaruret değilse -ki zaruret bu konuda kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler o işi yapmazsa açlıkla karşı karşıya olmasıdır- bu caiz olmaz. Zaten bir müslüman yüreğine danışsa vicdanı ona bu konuda hakikati söyler.

Vesselam.
Mustafa İSLAMOĞLU

Üst Alt