• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Başkası adına istihare yapılmaz mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Başkası adına istihare yapılır mı? Başkası adına istihare yapmak, başkası adına istihare yapılmaz mı!

Arkadaşlar istihare konusunda yanlış bilinen ve yanlış yapılan uygulamalardan bir tanesi "başkası adına istihare" yapılmasıdır.

İstihare haktır. Hak olmakla birlikte sünnettir ve Resulullah (asm) in tavsiye ettiği bir uygulamadır. Ancak, Resulullah başka biri için istihare’ye yatmak gibi bir uygulamada yapmamış ve böyle bir durum hakkında hadis’te buyurmamıştır. Bu uygulama peygamber tavsiyesi olmamakla birlikte tasavvuf ehli arasında yapılan bir uygulamadır. Kişinin yerine istihareye yatan kimse takva yahut keşf ehli bir zât ise, o zaman itibar edilebilir.

İstihare yapacak olan kişinin bunu kendisi yapması esas olandır.

İstihare karar verme aşamasında kişinin kendisi için Allah c.c den yardım istemesidir.

İstihare duasının tam metnini okuyun, orada kişi kendisi Allah c.c'ye müracaat ediyor, yardım diliyor.

Foruma katılan, rüya yorumu isteyen üye ve misafirlerimizin bu konu hakkında eksik bilgiye sahip olduklarını sık sık görüyoruz. Bu nedenle istihare konusunda yanlış bilinenleri düzeltmek amacıyla böyle bir konu açmayı uygun gördük.

İstihare konusunda yapılan yanlışlardan bir tanesi de, olur olmaz şeyler için istihareye başvurmaktır! İstihare bir fal değildir, gelecekten haber almak değildir. İstihare kararsız kaldığımız bir konuda Allah c.c den karar vermeye yardımcı olmasını istemektir!

Bu konudaki geniş bilgi için lütfen aalttaki linki okuyun.

İstihare niçin yapılır?

istihare nedir ve doğru istihare nasıl yapılır? Ayrıntılı olarak öğrenmek için lütfen alttaki linki okuyun.

istihare duası tam metni

istanbul00

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
hayırlı akşamlar yani istihare karar için yapılır ?renkler ne derece doğru önemli olan renkler yerine içerik değilmi?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
hayırlı akşamlar yani istihare karar için yapılır ?renkler ne derece doğru önemli olan renkler yerine içerik değilmi?
Hayırlı akşamlar, Rüya görmek şart değildir, kalbe doğacak bir sıcaklık veya soğukluk, bir his bile yeterlidir. İstihareden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Hatta hiç bir işaret olmayabilir, his gelmeye bilir. O zaman tekrarı yapılır.
Çeşitli rüyalar, renkler görülebilir neyi nasıl gördüğüne göre, hislerini de dikkate alarak insan en iyi yorumu kendisi yapar.

istanbul00

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Tmm teşekkürler ederim peki bazı rüyalarda şeytanın işi varmıdır?
Ben yaklaşık 8 yıl önce ölmûş eniştemi görmüştüm ama çok kötüydü eniştem asılmıştı rüyamda çok mu kabir azabı çekiyor acaba rüyamda yüzü yaralıydı ipte sallanıyordu...
Bende hep dua okuyorum ruhuna

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Madem konu açıldı ben de şunu ifade edeyim.
Ben hiç istihare yapmadım yalnız tek tük "benim yerime yap" diyenler oldu ama kendi halimi arz edince onlar da üstelemediler.
Benim istihare yapmamam istiharenin olmadığına delil değildir. Elbet vardır ama ben yapmadım. Burada bu manada çok soru soranlar öylesine mi soruyorlar yoksa cidden ömürlerinde çok istihare mi yapıyorlar bilemiyorum.
Arkadaşlar istihare bir anlamda gaye değil belki araştırılmak suretiyle ya da krıterler, refaranslar vasıtasıyla hemen hemen çözümlenmiş bir takım mes'eleler noktasında "Bir de istihareme müracaat edeyim" kabilindendir istihareler.
Mesela erkeksin evleneceksin,
Hangi aile ve ailenin kızıyla evleneceğin noktasında kendi düşünce eğilimine göre bir şablon oluşturmuşsunuzdur.
1-Aile ve kızı İslam eksenli olsun.
2-Güzelliği de olmalı ama manevi güzelliği de olmalı.
3-İbadetlerini muntazaman yerine getirmeli.
4-Tesettürlü olması.
5-Kilolu olmamalı (kusura bakmayın bunu bir şart olarak kendisine ifade edenler var)
6-İmam Hatip Lisesi mezunu olmalı ya da İlahıyat
7-Bana denk olmalı
8-Ahlaka, haya ve edebe önem vermeli.
9-Sigara içmemeli, çalışmamalı vs.
İşte önce bu şartlara havi bir kız ve onun ailesini bulursunuz. Konuşursunuz, olmadı bir daha konuşursunuz, ailesini tanırsınız, şartlarınızı söylersiniz,
En sonunda kafanızda 100'de 90 bir meyil belirir, böyle bir kızla evlenebileceğinizi ve evlendiğinizde de mesut olacağınızı ümit edersiniz.
Sonunda da belki de kimseye de söylemeyerek bir istiharede bulunursunuz.
Güzel şeyler de görmeniz mümkün kötü şeylerde görmeniz mümkündür.
Güzel şeyler gördünüz, araştırmanız da güzel oldu, ama evlendiğinizde problemler de yaşamanız mümkündür.
Bu da bir hayırdır, işin mutlak neticesini bilen sadece Allah'tır.
Köyü şeyler gördünüz ama araştırmanız güzel, size evlen diyor, evlendiğinizde de gayet mutlu ve sevinçli olabilirsiniz.
Yani demem o ki,
İstihare herhangi bir şeyin olmazsa olmazı değildir, bana bu noktada gelenlerin söylemleri beni ürkütüyor, istihareye yattın mı tamam "iş bitti" kabilinden bir anlayış var.
Arkadaşlar öyle bir şey yok, iş bizde bitiyor, fiillerimizde bitiyor, sabrımızda, güzelliğimizde, ahlakımızda, cehdimizde bitiyor...
Müslüman imanıyla zaten fiilini, kavlini ve bütün bir benliğini ortaya dökmüştür, mücadeleye devam, iyi ve olması gereken noktada.

Allahü Teala cümlenizin güzelliğini versin... Amin...

Dua ile.

Güneş4553

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Tmm teşekkürler ederim peki bazı rüyalarda şeytanın işi varmıdır?
Ben yaklaşık 8 yıl önce ölmûş eniştemi görmüştüm ama çok kötüydü eniştem asılmıştı rüyamda çok mu kabir azabı çekiyor acaba rüyamda yüzü yaralıydı ipte sallanıyordu...
Bende hep dua okuyorum ruhuna
Gerçekten rahatsız edici bir rüyaymış enişteniz ruhun duanızı eksik etmeyiniz. Eniştenizin kötü bir huyu var mıydı içki vs gibi. Eniştenizine bol bol dua ediniz Allah rahmet eylesin.

YÖNETİM/UYARI: Arka arkaya mesaj göndermiyoruz. Yazılarımızda gerekli yerlerde nokta ve virgül kullanıyoruz inş.

istanbul00

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Saolun.evet eniştem içkiye çok düşkündü....

Üst Alt