Babamla anlaşamıyoruz, bir türlü uyuşamıyoruz!

F

fatma26

Kayıtsız
Misafir
Selamün aleyküm, Babamla anlaşamıyoruz bu konuda ne yapmam gerekir?
Sizinle paylaşmak istediğim bir sıkıntım var. Ben bu dönem üniversiteyi bitirdim ve yüksek lisansı kazandım. Fakat babamla bu konuda bir türlü uyuşamıyoruz. Onu ikna etmenin bir yolunu bulamıyorum. Hayatımı ondan korkarak geçirdiğim ve beni hiç dinlemediği için anlatabilmemde imkansız. Hayatımla ilgili bu kadar önemli bir noktada bana 'ne istiyorsun' diye sorulmaması çok ağırıma gidiyor. Açıkçası artık ailemin rızası olsun yada olmasın yüksek yapmayı düşünüyorum. Herşeyi terkedecek kadar gözümü kararttım. Evden uzakta oldugum için sürekli hakkımda yanlış şeyler düşünüyorlar. Ben sürekli zan altında kalmaktan ve kendimi aklamaya çalışmaktan yoruldum. Kız çocugu olmak gerçekten çok zor. Evde hayırlı bir kısmet bekleyeceğimi sanıyorlar. Ama yanılıyorlar. Sizin görüşlerinizde benim için önemli. Yorumunuzu bekliyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum Selam..
Size kitaplardan bilmem ordan burdan degil gercek hayatta ogrendiklerim ile cevap vermek istiyorum..

Belki Forumda gordugunuz gibi Koruyucu anneyim!Yani bir cok Genc Kiza koruyucu annelik yapmaktayim.. Bu Aksam da bir Kizimin lise Mezuniyettine katilmam gerekli idi yazinizi anca simdi eve gelince okudum...

Masallah yüksek lisansı kazanmisiniz aileniz Sizin ile gurur duydugu gibi ;ayni zamanda zaman kotu..eminim her anne baba evladi icin endise duymasi cook normaldir..

Benim Kizim da Tip okuyor Elhamdullilah...
Kizim kendini okulla vermis Sizin gibi ...ama Ben de hep kizim icin endiseliyim.. kizima cook sukur guvenim sonsuz ama etrafindaki insanlardan korkuyorum.. ve hep dua ederim ki Rabbim karsisina Hayirli insanlar cikarsin diye...

Baba ile Kizlar arasinda anne her zaman kopru,elci gorevini yapmakta...bana yazdiklarinizi lutfen annenize de belirtin bazen Babayi anca anneler ikna edebilir...
cunku bizde baba kizina fazla yakin davranip samimi olamiyor sanki..buda bizim belki kulturumuz mu desem?

"Hayatımı ondan korkarak geçirdiğim ve beni hiç dinlemediği için anlatabilmemde imkansız"
demissiniz..iste en buyuk eksigimiz korku yerine keske sevgi koprulerini daha cook kucuk yastan kurabilseydik...
Evden uzakta oldugunuz için de aslinda..birbirinizi tanima ve guvenme firsatti olmadigini da dusunuyorum...
Ayrıca, Genc insan,kendisini ilgilendiren konu ve durumlarda “kararlarını kendisinin verebileceğini” önce kendisine, sonrada başkalarına “ispatlama” ya çalışmaktadır..
Oysa ki, anne-baba için o henüz karar verebilecek yaşta ve olgunlukta değildir, yanlış yapabilir...korkusu vardir!

"artık ailemin rızası olsun yada olmasın yüksek lisansi yapmayı düşünüyorum"demissiniz
bunu yapmayin kardesim sabir ve Dua anlayis ve Sevgi ile olaya yaklasin..
Genç, içinde bulunduğu dönemin her aşamasında aslında :“Sabır, hoşgörü ve anlayış”. ihtiyaç duymaktadır
Bakin simdi yaz okullar yok.. Lutfen Allah Rizasi icin simdilik bu okul konusundaki uyuşmazligi lutfen bir kenara birakinda Ona babaniza yakinlasmak icin zaman ve emek harcayin..
okul konusundaki samimiyetinizi yakindan gormeden insanliginiz ile guvenini kazanin!
onumuzde daha 3 ay var..bu 3 ayda baba evlad arasindaki baglari ins. duzeltmeye calisin..
zorla, inad ile kavga ile Rizasini almadan basbakan da olsaniz..bir gun vicdanen rahatsiz olursunuz..
gelin bu yaz donemini aileniz ile sicak bir ortamda gecirin.. Ramazan, bayram derken Seni tanimalarini ve guvenmelerini saglayin..
Allah-in izni ile Okul vakti gelince..oturun babanizin karsisina ve buyuk bir insan gibi istikrarli, kararli,saygi, edep, hurmet, akillica okumak istediginizi yumsak bir dil ile belirtin..
Baba senin sevgin ,Rizan ve destegin benim icin cook onemli.. Allah Rizasi icin lutfen beni anla diye sefkat ile ona yaklasin..!!
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..

Gerçekte gencin de, anne babanın da hedefleri aynıdır: İlerde dönüp baktığında hüznün, acının, pişmanlığın, incinmişliğin en az hissedileceği bir gençlik kurulmaya çalışılır.
Ama ,”her iki taraf da hep hata yapar”. Zaman zaman yaşanan ve yaşanması da gereken bazı çatışmalar hem anne ve babayı hem de genci olgunlaştırır.
Yaşanan kırgınlıklar unutulur, gerçekten herkes olması gerektiği şekli ve yeri alır.
Önemli olan tıpkı çocukluk ya da yetişkinlik gibi gelip geçici olan bir yaşam evresinin kendine özgü genel geçer özelliklerinden haberdar olmak
ve olanı olduğu gibi Sabir ve olgunluk ile kabullenebilmektir.

Unutulmamalıdır ki, Hz.Ali’ nin dediği gibi “iki şeyin elden gitmeden, değerini anlamak zordur: Biri sağlık, ötekisi de gençliktir”. Ve gençlik söz konusu olduğunda Genç ve gençlik ile ilgili sözler asıl önemli olan; sabır, anlayış, hoşgörü içinde olmak; karşılıklı saymak ve saygı görmek, sevmek ve sevildiğini bilmektir. Gerisi teferruattır…

"Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."
MEVLANA...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ne olursa olsun ailenin birliği önemlidir. Babanın ve annenin görüşlerine önem ve değer vermek gerekir.

Üst Alt