Babam ölüm döşeğinde ruhunu teslim edemiyor

A

aygül özge

Kayıtsız
Misafir
Ruhunu teslim edememek, babam ölüm döşeğinde Kelime-i Şahadet getirip ruhunu teslim edemiyor.
Selamünaleykum hocam. Babam alzaymir hastasi ve son asamasinda cok izdirap cekiyor. Ruhunu teslim edemiyor evlatlari olarak hangi dualari okumamiz gerekiyor?
Yasin okuyor kelime-i tevhidi okuyup soylemesini istiyoruz gözleri hep bir noktada surekli ter dokuyor ve ölmüs kadesleriyle konusuyor .
Hocam duanizi bekliyoruz hemen cevap yazarsaniz seviniriz Allah razi olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Babam ölüm döşeğinde günlerdir yırtınıp çırpınıyor, ama bir türlü kelimei şehadeti getirip ruhunu teslim edemiyor

Ve Aleykümselam Allah cc. yar ve yardimcisi olsun. Allahın bu hikmetli sırı üzerindede düşünün biraz.
Hikmet-i sebebini ancak Rabbim bilir biz bilemeyiz.. ama Ben de ruhunu teslim edemiyen insanlara şahit oldum...
Helâl/lik Meselesi gibi...
PeygamberEfendimiz hasta veya ölümü yaklaşmış kimselerin yanında güzel şeyler konuşulmasını, şu hadîs-i şerîfleriyle ümmetine tavsiye etmişlerdir:

“Hasta veya ölünün başında bulunduğunuz zaman, hayırlı ve güzel sözler söyleyiniz. Zira melekler sizin sözlerinize «Âmîn!» derler.” (Müslim, Cenâiz, 6; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 15)

“Bir hastanın yanına girdiğiniz zaman, ona eceli hakkında güzel şeyler söyleyip rahatlatın, ümitlendirin! Bu sözler hastanın başına gelmesi mukadder olan bir şeyi geri çevirmez, ancak onun gönlünü hoş eder.” (Tirmizî, Tıb, 35/2087; İbn-i Mâce, Cenâiz, 1/1438)
لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰه
Yine, son nefesini vermek üzere olan bir kimseye; “Lâ ilâhe illâllah” diyerek “telkin”de bulunmak, dînî bir vecîbedir. Resûlullah Efendimiz:

“Ölmek üzere olanlarınıza «لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ» demeyi telkin ediniz!” buyurmuşlardır. (Müslim, Cenâiz 1, 2; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 15-16/3117)

Ashab–ı Kiram'dan Alkame adında bir zat vardır. Bu zat bir gün çok ağır hasta oldu. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Bilal Radıyallahu Anhum hazretlerini onu görmeye gönderdiler. Onlar Alkâme'nin yanına vardıklarında bir de ne görsünler: Alkame'nin dili tutulmuş, bir türlü kelime–i şehadet getiremiyor.
Hemen gelerek durumu Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e anlattılar. Sahabeler, Alkame'nin durumunu gözden geçirdiklerinde onda bir kusur bulamadılar Daha sonra hanımı yüzünden annesiyle arasının iyi olmadığını öğrendiler. Bunun üzerine Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Alkame'nin annesine haber gönderdi. Kadın Peygamber Efendimiz'in huzuruna gelince Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem kadına:
–Oğlun ile dargın mısın?" diye sordu.
Kadın:
–Dargınım ya Resulullah)!" diye cevap verdi.
Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
–Oğlun çok zahmet çekiyor. Oğlundan razı olmasan bile ona hakkını helal et" dedi.
Kadın:
–Oğlum karısını bana tercih etti. Ben oğlumdan razı olamam, dedi.
Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem kadına ne tavsiye ettiyse kabul etmedi. Nihayet Peygamber Efendimiz şöyle buyurdular:
–Nefsim yed–i kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki, sen ona öfkeli ve dargın bulunduğun sürece ne namazı ne de zekatı fayda vermez.
Daha sonra sahabelere Alkame'yi yakmak için ateş toplamalarını emretti. Bunun üzerine kadıncağız feryad edip;
–Bırakın oğlumu! Allah'ı şahit tutuyorum ki, ben oğlumu bağışladım, ondan razı oldum, ona hakkımı helal ettim, dedi.
Bunun üzerine Alkame'nin dili açıldı ve kolayca kelime–i şehadet getirerek vefat etti.
?⤵ Bu konuyu da mutlaka okuyun.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kelimeyi Tevhidi söyleyemiyor diye çok kaygılanmayın.Alzeimer hastaları,kendi isimlerini dahi unutp söyleyemeyebiliyor derecesine göre.Yani şuan akli melaikeleri yerinde değil.Bir hastalık...

mimi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Benim babaannem de çok zor durumda, ölmek istedigini söylüyor hep, su an yatalak. Allah ü Teala'nin takdir ettigi son nefesin sirrini kimse bilemez ki kim nasil ölmek istese nafile...

A

Altug

Kayıtsız
Misafir
babam ölüm döseginde kelime-i sehadet getiremiyordu

Selamün Aleyküm, benim babam ölüm dösegindeyken onun icin onun yanindayken hep kelimei sehadet getirdim kendisi getiremiyordu.
Bir gün sonrada sabah zaten öldü, bir bilgi alim dedim, saygilar hurmetler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün Aleyküm, benim babam ölüm dösegindeyken onun icin onun yanindayken hep kelimei sehadet getirdim kendisi getiremiyordu.
Bir gün sonrada sabah zaten öldü, bir bilgi alim dedim, saygilar hurmetler
Aleykümselam kardeşim, Allah rahmet eylesin ne bilgisi almak istedin?

tozduman

Moderatör
Moderatör
Allah yardımcınız olsun.
Allah iyi hal nasip etsin inşallah

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bilgi:

"Ölüm geldiği vakit ne bir lahza ileri ne de bir lahza geri kalır...!" (Kur'an-ı Kerim)

NOT

Heyacanlanmayınız! Ölümü tayin eden Allah'tır. Dolayısıyla, ölüm vakti gelmemişlerin "öl(e)memesi" kadar doğal bir şey yoktur..!

Ölenlerimize Rabb'im'den rahmet dilerim...

Üst Alt