Baba bedduası tutar mı?

baharım

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Haksız yere baba bedduası tutarmı, Babalık yapmayan babanın bedduası, Baba bedduası geri alınır mı
Selamün aleyküm, sıkıntılarımla sizleri sıkmıyorumdur inşallah.daha öncede yazmıstım annem dinine bağlı yapmasını gerekenlerı elınden geldiğince yapan 51 yaşında olgun bir kadın ablamı ve benide elinden geldiğince iyi yetiştirdi.bizde annemi hiç biryerde mahçup etmedik şükürler olsun.çalışıp elimizden geldiğince evimizin geçimi için uğraştık.babam ise tam tersi eskıden de çalışmayı sevmezdi.3 gün çalışıp 10 gün boş gezerdi.şimdi ise unutkanlık hastalığı oldu zaman zaman unutkanlık yaşar oldu.annem sürekli o iyi niyetıne karşılık dayak yiyen ezilen bir kadın oldu.babama karşı içimde en ufacık bir sevgi kalmadı anneme ve bize yaşattıkları nedeniyle.sadece acıma duygusu var ona karşı içimde.insan babasının en değerli varlığının ölmesini istermı ben Rabbime babamın ölmesi için dua eder oldum :( kendımı değilde en çok anneme eziyet etmesıne dayanamıyorum ve bize beddua etmekten de geri kalmıyor.iyilikten konusmaktan anlamayan bir babaya nasıl davranılır soruyorum size ? sabır sabır nereye kadar ? :(

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam baharim inan yazinizi simdi gordum.. lakin sordugunuz ruya yorumunu okursaniz..o ic ice odalar icin yazdigim bu yazinizi gormeden daha yaptigim nasihatti lutfen dinleyin...
SABIR SABIR nereye kadar..SABRIN selametti Son bulana kadar...
bu cektikleriniz size ve Annenize Sabredenler Naz makamina erdirdiginin farkindamisiniz...
Sizi az cok anliyorum benim de Rah. Babam biraz sizinkine benziyordu.. ama rah. annemin ona bir kere bile kizdigini, beddua ettigini gormedim..
hep Allah Seni islah etsin.. Hidayet versin..Akil, fikir versin diye dua ederdi...
Yillar boyle gecti ve rah. Babam prostat kanseri oldugunda Rah. annem ona en iyi sekilde bakarken buyuk ablam anneme ..
_Anne O bu kadar guzel bakilmaya HAK etmismi idi Ki diye Sordugunda rah. annem O hak etti veya etmedi Orasini Allah bilir.. ama Benim mizacima, Fitrattima, insanligima en guzel sekilde bakmak yarasir demisti...
Hem Onu yarin kaybedigimde vicdanimin rahat ve Huzurlu olabilmesi icin bunu kendim icin yapiyorum demisti...
ayni zamanda sinirlerimi ve sagligimi koruyorum demisti...
cunku her turlu hastalik insanin sinir sistemi dengesinin bozulmasi ile baslar..
Babaniz Zaten kendim ettim kendim buldum derdinde.. Siz yinede Ona karsi evladlik vazifenizi en guzel sekilde yerine getirin.. onun icin yapmiyorsaniz..ki!! Bunu Allah cc. emr ettigi buyurdugu icin Allah RIZASI icin yaptiginizi UNUTMAYIN...

Unutmayin kardesim..Sabır bereketli ve değerli bir azıktır.
Bütün menfaatleri insana çeker ve her kötülüğü baştan savar. Sabır bu derece önemli bir ilaç olduğuna göre, taşıdığı kötü kokudan dolayı onu içemeyen veya yutamayan basiretli kimse, acılığına katlanarak onu yutar ve şöyle düşünür: Bir anlık acı karşılığında bir yıllık rahat var!

Sabır dört çeşittir:

1- Allah’a itaate sabır,
2- Günahlardan sakınmakta sabır,
3- Lüzumsuz dünyalıklara dalmaya karşı sabır,
4- Sıkıntı ve mihnetlere karşı sabır.

Sabır denilen acı ilacı içen ve bu dört yerde sabır gösteren kişinin ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi ve yüksek dereceler elde etmesi mümkün olur.
İstikamet ve istikrar sahibi olur, sonunda büyük sevaplar kazanır. Dünyada ve ahirette günahlardan, günahların kötü sonuçlarından korunmuş olur.

Sabrın engel olduğu kötülük ve zararlara gelince; öncelikle dünyada ve kasvetin verdiği sıkıntılardan kurtulur.
Ahirette ise onların günahlarından ve cezalarından kurtulmuş olur.
İnsanoğlu sabırsızlık gösterir ve kaygı yolunu tutarsa bütün menfaatlerini kaybeder ve bütün zararlar başına üşüşür..

bazen insan başına gelen belalardan şikayetçi olur, feryat eder ve bela karşılığında verilecek bedeli kaybeder; çifte musibete uğrar.
Birinci musibet, başına gelen bela sebebiyle kaybettiği şey ve ikinci musibet ise, musibete sabretmesi karşılığında verilecek olan sevabı kaybetmektir.
Yani hem kötülüğe uğramış hem de sabırdan mahrum olmuştur. Derler ki: Başa gelen bir musibet esnasında sabırdan mahrum olmak, başa gelen musibetten daha beterdir!
Kaybettiğin şeye ve geri gelmesi mümkün olmayana feryat etmenin ne faydası olabilir? O halde iki şeyden birini kaybettiğinde, hiç olmazsa sabırsızlık göstererek diğerini de kaybetme!Guzel kardesim.. biliyorum kolay degil ama inanin Yarin ahirette bunun mukafatini gordugunuzde keske her gun her olaya sabr edebilseydim diye dusuneceksiniz..

Sabır, imanın yarısıdır- Hadis-i Şerif

"Yalnız sabredenlere, ecirleri sonsuz olarak ödenecektir-"
Zümer Suresi / 10

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sual: Kötü anne babanın iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olur mu?

CEVAP:Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.

Sual: Anne ve babanın bedduası haksızda olsalar tutar mı?

Cevap: İslam dini evladın anne ve babaya karşı son derece saygılı olmasını istemiş ve onlara karşı en küçük bir hürmetsizliği dahi haram kılmıştır.
Bu bakımdan evlat anne ve babanın meşru dairedeki isteklerine uymalı ve onların hayır dualarını almalıdır.
Anne babanın bedduasından ise sakınmalıdır.
Ancak haksız olarak beddua ederlerse Allah her şeyin iç yüzünü bilmektedir.
Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı hesaba çekmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır.
Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın.

Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, Birr 87) buyurur.
Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir.
(Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, Birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)

Dua ve bedduaları kabul edecek olan Allahtır.
Eğer haksız iseler anne baba da olsa bedduaları kabul olmaz.

Ancak anne baba haksız da olsa çocukların onlara isyan etmesi ve onları rencide etmesi doğru değildir.
Onların her türlü helal isteklerine uymak gerekir. Ancak haram isteklerine uyulmaz.

Ayrıca haksız yere yapılan beddua geçerli değildir.
Anne ve baba olmak evlatları üzerinde sınırsız tasarruf hakkını gerektirmez.
Anne ve babanın yaptığı haksızlıklara karşı, evladın güzel bir lisanla onları kırmadan uyarması gerekir.
Şayet güzel lisandan anlamıyorlarsa ya da kırılacaklarsa susmak daha uygundur.

baharım

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı olsun inanın yazdıklarınızı okuyunca içim rahatlıyor.Rabbim sıkıntıda olan bütün kardeşlerimin sıkıntılarını giderir inşallah :(

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
selamün aleyküm

anneme ve bize yaşattıkları nedeniyle.sadece acıma duygusu var ona karşı içimde.insan babasının en değerli varlığının ölmesini istermı ben Rabbime babamın ölmesi için dua eder oldum :( kendımı değilde en çok anneme eziyet etmesıne dayanamıyorum ve bize beddua etmekten de geri kalmıyor.iyilikten konusmaktan anlamayan bir babaya nasıl davranılır soruyorum size ? sabır sabır nereye kadar ? :(
Aleyküm selam kardeşim.
şu çorbada azbirazda benim tuzum olsun bakalımçook kommiik
öncelikle allah(c.c) annenize ve size gani gani sabırlar versin, ve annenize gözünüzden iyi bakın, (baktığınız zaten belli)brrvo
babanıza gelince, onu evde bir misafir olarak farzedin, yaptıklarını görmeyin, söylediklerini duymayın, ama sakın aç bırakmayın
(akrabası, komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir)
(
komşusu aç iken tok uyuyan kamil mümin olamaz)hmmnn
babanız size beddua,mı ediyor, boşverin etsin çünki haksız beddualar döner dolaşır girecek yar bulamayınca gelir çıktığı yere girermiş, ben öyle duydumislikcalan

ama şunuda belirteyimki hernekadar babanızdan nefret etseniz ölsün diye yola baksanız bile, inanın öldüğü zaman benden fazla siz üzülürsünüzUzgunnn ekrem abim demedi demeqqww..k

duaa..ile

baharım

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun Ekrem abicim evet haklısın bazen bende pişmanlık duyuyorum ölmesını istediğim için vicdan azabı duyuyorum kendımce niye böyle düşünüyorum dıye ama annemın suçsuz yere eziyet görmesıne dayanamıyorum.kesınlıkle aç bırakmak gibi bir düşüncemız olmadı keske iyi bir babam olsaydı,olabilseydı diye düşündüğüm zamanlarda çok oldu ama olmadı işte :( bazen öldüğünü düşünüp hayal ettiğimde bile gözlerim doluyor ama başka şekilde annemın bu huzursuzluktan kurtuluşu yok diye düşünüyorum :( Rabbime çokça dua ediyorum ne babamı bizim elimize nede bizi babamın eline bırakmasın.

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Babay beddua değil dua et... Daha güzel... :) Kötü gördüğün şeylerin arkasında nice güzellikler vardır, bilinmez...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Allah razı olsun Ekrem abicim evet haklısın bazen bende pişmanlık duyuyorum ölmesını istediğim için vicdan azabı duyuyorum kendımce niye böyle düşünüyorum dıye ama annemın suçsuz yere eziyet görmesıne dayanamıyorum.
Ecmain olsun kardeşim, illaki sadece anne veya babaya değil herkimseye ister istemez beddua etsekte sonradan pişmanlık duyarız kardeşim,
ama siz yinede beddua değilde hayır dualarınızı eksik etmeyin nede olsa babanız, allah yar ve yardımcınız olsun, babanızıda allah(c.c.) ıslah etsin inşallahduaa..

Babay beddua değil dua et... Daha güzel... :) Kötü gördüğün şeylerin arkasında nice güzellikler vardır, bilinmez...
Haklısınız hocam illaki güzellikler vardır ama insan güzelliklerden öte bazı haksızlıkları görünce ve bu görüntülerin içinde birde şiddet varsa insan ister istemez beddua ve lanet edebiliyor,
bunları yaşamayan bilemezi anlatmakla,da anlaşılmaz bunu bahar kardeşimiz gibi yaşıyan bilir:imkansiz:.
mesela size veya genele muhabbet baabında bir soru;
sizin, akrabalarınız tarafından hiç eviniz kundaklandımı? size akrabalarınızdan evin reisi ve iki oğlu tarafından haksız yere saldırıya maruz kalıp güzelbir dayak yedinizmi?
işte bu kardeşimizin anneside eşi tarafından bugibi saldırıya maruz kalıyor, kalıncada tabiki kardeşimizde babasına karşı eli kalkmadığı için beddua etmekle yetiniyor, babada asabi olduğu için hem dövüyor, hem sövüyor(bu kesin), hemde bedduaları dilinden düşürmüyor,
nediyelim bunun gibi kişileri ve babaları Allah(c.c) islah etsin xxzzl..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Elbet yasamayan bilmez inaniyorum ama merkezde baba olunca ortada donup kaliyorum...

gülseda dündar

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bahar Kardeş; ben yukarda sana yazdıkları kadar güzel şeyler yazamam ama allah yardımcınız olsun demek geldi içimden ;dualarımız seninle olsun inş allah senin sabrını en güzel şekilde mükafaata erdirir..

Bir Müslüman’a herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir keder, bir üzüntü, bir eziyet, bir gam dokunursa, hatta kendisine bir diken bile batarsa, mutlaka Allah bunları onun günahlarına kefaret yapar.” (Buharî, Marda,1; Müslim, Bir, 52).

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
baba bedduası alan ınsanın sıkıntılar yaşaması sizce normal mı ?
Evet,
sana gerçek bir hikaye anlatacağım.
Çok sevdiğim bir yazar (şuan ismini tam hatırlamıyorum) ın,
Bacağı yoktu kesmiştiler. Bende nasıl olduda bunun bacağı kesildi?
Diye araştırma yaptım.

Bu yazar şöyle bir açıklama yapmış,
"Bir keresinde seyahate çıktım, kaza sonucu bacağım kesildi. Eskiden bir kuşun bacağını koparmıştım, Annem de "Bacağın Kopsun!" demişti, şimdide bacağım kesildi."

Anne ve Baba candır. Bedduaları ne olursa olsun, bir gün başa gelir. Vesselam,

mobius

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Evet,
sana gerçek bir hikaye anlatacağım.
Çok sevdiğim bir yazar (şuan ismini tam hatırlamıyorum) ın,
Bacağı yoktu kesmiştiler. Bende nasıl olduda bunun bacağı kesildi?
Diye araştırma yaptım.

Bu yazar şöyle bir açıklama yapmış,
"Bir keresinde seyahate çıktım, kaza sonucu bacağım kesildi. Eskiden bir kuşun bacağını koparmıştım, Annem de "Bacağın Kopsun!" demişti, şimdide bacağım kesildi."

Anne ve Baba candır. Bedduaları ne olursa olsun, bir gün başa gelir. Vesselam,
ama baba alkol kullanan esıne cocuklarına ezıyet edıp sureklı ağzından bedduayı dusurmeyen bır ınsansa ?

Üst Alt