Aşk acısı için dua

Y

Yagmurumm

Kayıtsız
Misafir
Ben ask acisi icin soruyu sormustum AMA tam cevabimi net olarak alamadim. kavusmak icin israrla dua ediyorum demistim. AMA Allah dilemedikce kul dileyemez, yani demek istedigim israrla musade edilen dua. Allah Kabul etmeyecegi duayi kuluna etirmez. bunu bana aciklayabilirmisiniz. duam kabul olunmuycaksa peki israrla dua etme sansi tanilirmi. soylemistim ya Allah Kabul etmeyecegi duaya israrla dua etme sansi tanilmazmi. bunu bana aciklarmisiniz. lutfen bir daha bana bu soruma cevap verirmisin Allah razi olursun tesekurler

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hos Geldiniz Kardesim..
Unutmamak gerekir ki Allah, insanın aklından geçirdiği dua mahiyetindeki tek bir düşünceyi dahi karşılıksız bırakmaz.
Duaya icabet, duanın aynen gerçekleşmesi anlamına gelmez.
"İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua eder, insan pek acelecidir." (İsra Suresi, 11) ayetinden de anlaşıldığı gibi kişi, kendisine zararı dokunacak bir konuda dua edip, bunun hiç farkında olamayabilir. Allah duasına istediği yönde icabet etmediği için, duasının kabul olmadığını zanneden kişi, büyük bir yanılgı içindedir.
Zira Allah merhametinden dolayı, kulunun hayrına olacak şekilde duasına icabet etmiştir.

Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesi, ya da istenilen yönde icabet edilmemesi Allah’ın, kullarının sabrını ve tevekkülünü bir denemesi ve onları imani .maddi, manevi yönden olgunlaştırması anlamına da gelebilir. (Allah en doğrusunu bilir)

Dua ile ilgili çok önemli bir konu daha vardır. Sözlü duanın yanı sıra, kişinin fiili olarak da çaba göstermesi oldukça önemlidir. Örneğin üniversite sınavını kazanmak için dua etmekle beraber, fiili bir çaba olarak sınav başvurusu yaparak ve düzenli bir çalışma ile sözlü duayı desteklemek gerekir. Allah her şeyi bir sebep sonuç ilişkisi ile yaratmıştır...
Kardesim siz elinizden geleni Yapin gerisi Hayirlisi Allah Kerim diyerek Rabbimin ilahi Takdirine RAZI olarak sabr etmeniz.. gerekli...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ben ask acisiycin soruyu sormustum AMA tam cevabimi net olarak alamadim kavusmak icin israrla dua ediyorum demistim AMA Allah dilemedikce kul dileyemez yani demek istedigim israrla musade edilen dua Allah Kabul etmeyecegi duayi kuluna etirmez bunu bana aciklayabilirmisiniz duam kabul olunmuycaksa peki israrla dua etme sansi tanilirmi soylemistim ya Allah Kabul etmeyecegi duaya israrla dua etme sansi tanilmazmi bunu bana aciklarmisiniz lutfen bir daha bana bu soruma cevap verirmisin Allah razi olursun tesekurler

Kardeşim size cevap verildi. Biz nereden bilelim Allah'ın kimin duasını kabul edip kimin etmiyeceğini. İnsan isteği için duasını eder sabırla duaya devam eder. Kabul olursa olur olmazsa olmaz bunun bir garantisi yok ki kardeşim! Kimse sana kabul olur veya olmaz diyemez sadece kabul olmasını temenni ederiz o kadar.

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bütün dualar kabul olur mu?

Her dua kabul olur mu?

CEVAP
Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi)

Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

Yapılacak işlerden bazıları şöyledir:

Önce günahlara tevbe etmeli, istiğfar okumalı, sadaka vermeli, imanını düzeltmeli, duanın kabul olacağına inanmalı, iki diz üzerine kıbleye karşı oturup, duaya başlarken, Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lel vehhab demeli, euzü besmele çekip hamd ve salevat okumalı, duayı üçten fazla söylemeli! Kabul olmadı diyerek ümit kesmemeli, kabul olana kadar uzun zaman tekrar etmelidir! (Feraid)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Emr-i marufu bırakırsanız dualarınız kabul olmaz.) [Bezzar]

(Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz.) [Deylemi]

(Kızını fâsıkla evlendirenin duası kabul olmaz.) [Şir’a]

Farzları yapmayanın, mesela namaz kılmayanın duası kabul olmaz. Haramlardan sakınmayanın duası kabul olmaz. Ebülleys-i Semerkandi hazretleri, (Haram yiyenin, gıybet edenin ve haset edenin duası kabul olmaz) buyuruyor. Hadis-i şerifte de, (Duanın kabul olması için, yenilen ve giyilen helal olmalıdır) buyuruluyor. (Tergib-üs-salât)

İhlaslı ve salih olmaya çalışmalı. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (İhlaslı olarak dua edin!) [Mümin 14, 65]

(Allahü teâlâ, ancak takva sahiplerinin [salihlerin amellerini, dualarını] kabul eder.) [Maide 27]

Evliyayı vesile ederek, dua etmeli. Buhari’deki hadis-i şerifte, duanın kabul olması için, Peygamberleri ve salihleri vesile etmek gerektiği bildirilmektedir. (Hısn-ül-hasin)

Mesela silsile-i aliyyenin isimleri okunup onların hürmetine dua edilmeli.

Din kardeşine gıyabında dua etmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Müminin din kardeşi için, arkasından yaptığı hayır dua kabul olur. Bir melek, Allah bu iyiliği sana da versin der. Meleğin duası reddedilmez.) [İbni Ebi Şeybe]

Beş vakit namazı doğru ve severek kılmalı ve sonra dua etmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.) [Buhari]

Yine hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ buyuruyor ki: büyüklenmeyen, gününü Allah’ı anmakla geçiren, [Allah’ın razı olduğu işleri yapan] günahta ısrar etmeyip istiğfar eden, aç doyuran, garibi koruyan, küçüğe merhamet, büyüğe saygı gösterenlerin namazlarını kabul ederim. Böyle bir kimselerin istediklerini veririm, dua ederlerse, dualarını kabul ederim.) [Darekutni]

(Gizli-açık çok sadaka verin ki rızkınız bollaşsın, yardıma mazhar olasınız ve duanız kabul edilsin.) [İbni Mace]

(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

(Kim, Yunus aleyhisselamın balığın karnında iken ettiği duayı okursa, duası kabul olur.) [Tirmizi]

(Birinize dert ve bela gelince, Yunus Peygamberin duasını okusun! Allahü teâlâ onu muhakkak kurtarır. Dua şudur: “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin”) [Tirmizi]

(Duasının kabul olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!) [İbni Ebiddünya]

(İstiğfara devam eden, her türlü sıkıntıdan ve geçim darlığından kurtulur, ferahlığa çıkar, ummadığı yerden rızka kavuşur.) [Nesai]

(Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen kimse, refahta iken çok dua etsin!) [Tirmizi]

(Sıkıntılı veya borçlu bir kimse, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

varaka

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aşk acısı için sizlerden gıyabında dua istiyorum.

Selamün aleyküm arkadaşlar; ben büyük bir acı yaşıyorum hem de yaklaşık 3 yıldır. Bir kıza aşık oldum onu çok seviyorum, ama kız yaşça benden çok küçük inanın ben bu aşkı kendime bile yakıştıramıyorum ama o kadar temiz saf duygularla ona sevdalıyım ki tamamen Allah'ın bir imtihanından geçtiğimin farkına varmışım. Yaklaşık 2-3 yıldır sürekli aynı duayı yapıyorum ne olursunuz bu aşkı kalbimden gönlümden çıkarın diye. Ama bu aşk giderek büyüyor. Arkadaşlar benim sizlerden ricam ne olursunuz arkadaşlar benim için Yüce Rabbim'e dua edebilir misiniz. Ne olursunuz içten ve samimiyetle dualarınızı istiyorum. Hani gıyabında yapılan yani temiz ağızla yapılan dualar kabul olur da bu yüzden sizin dualarınıza ihtiyacım var. Allah hepinizden razı olsun. Allah gönlünüze göre versin.

Ahmetkavuk

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aşk

Bi kizi coook sevdim ama o beni sevmedi arkadas gözüyle bakmis bana sonra acıldim olmadı acı cekiyorum bu nasil gecer?

Üst Alt