Âşık ile Mâşuk

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
asikilemas.jpg

Bir aşık vardı. Sevdiğiyle her gece buluşur, sohbet eder, hasret giderirdi.
Bir gece, yorgunluğu gâlip gelip, uyuya kaldı.
Gözünü açtığında baktı ki çoktan sabah olmuş.
Büyük bir üzüntü ile sevdiğine durumu haber verdiğinde, şu cevabı aldı:...
- Üzülme sevdiceğim. Ben de Rabbime karşı hep bu durumdayım.
O beni her gece bekler; lâkin ben, günün yorgunluğu ile buluşma zamanını kaçırırım.
Bu, sevgimin azlığından değil, zayıflığımdan olur.
Neyse ki o rahmet sahibi Yâr, hergün defalarca fırsat verir.
Birinde olmasa, diğerinde gelebilmem için, kapısını açık tutar.
O kadar ki, hiçbir buluşmaya gidemeyecek kadar fersiz düşsem bile, son nefese kadar hep, beklemeye devam eder.
Âşıksan edep o ki, mâşuku bekletmeyesin.
Mâşuksan edep o ki, beklemeyi de sevesin.
acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
10354626_338934812898499_9142941232895218582_n.jpg

Aşkı aramadan evvel, düşün benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır.
Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşar kırar incitirsin..
Gönlü pak,huyu yumşak olanın sevgisi de saf ve merhametli olur.
Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. aslında ilk budur çözülmesi gereken bilmece...Senden nasıl bir âşık ,Seven, Sevilen bir insan olur..............

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
SELAMÜN ALEYKÜM;Gönül dostum geçen hafta öfkemi bende araştırdım neden öfkelendim şimdi diye; Arkadaşım bir hata yapmıştı basit ve telafisi mümkündü ama benim nefsim kudurdu resmen sürekli suçlayıcı ve kendimi de kışkırtıcı olarak konuşup duruyordum farkettiğimde ve hümeyra nefsinin seni eline geçirmesine neden izin veriyorsun saatlerdir konuşuyorsun neye faydası var kendini acıtmaktan başka arkadaşını kırdın nerde kaldı müslümanlığın kaidesi,telafisi mümkünyaptığı hatanın git sen telafi et,(ettimde ) arkadaşından helallik iste(istedim) dedim sonra tevbeye başlayınca içim huzurla doldu içimdeki ateş yok oldu nefis insanı zayıf zamanında, zayıf yerinden farkında olmadığımız anda vurmaya hazır bir düşman o zaman bende tetikte silahımla beklemem lazım ve senin mısırlı teyzenin dediği gibi arkadaşım namaz ve dua zikir müthiş şifası olan Rabbimin müslümana hediyesi özellikle kendini bırakarak Allah'ın esmalarını zikir akıla durgunluk verecek bir enerji oluşturuyor,tavsiye ederim.Selametle arkadaşım.

Naciye

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Derviş gözün yaş gerek,
Koyundan yavaş gerek,
Sen derviş olamazsın, sen Hakkı bulamazsın.

Dövene elsiz gerek,
Sövene dilsiz gerek,
Derviş gönülsüz gerek,
Sen derviş olamazsın, sen Hakkı bulamazsın.

Yunus Emre'nin bu dizeleri beni hep düşündürmüştür.
Gönül Sızım hocam sizce aşıkların halide mi böyle olmalı?
nefsi ıslah olmamış kişi ne kadar aşk davası güdebilir?

Üst Alt