• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Arefe günü orucu

G

gkkkkn

Kayıtsız
Misafir
Arefe günü oruç tutmak istiyordum fakat niyet etmeyi unuttum ve sahurada kalkmadım yinede oruç tutabilirmiyim

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Öğlene kadar niyet edebilirsin

Intruder

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Öğlene kadar niyet edebilirsin
(Hanefilerde) Nafile oruçlarda niyet imsak vaktine kadar edilir. Farz olan oruçlarda ise öğlene kadar.. Niyet etmek demek bir iş için ona yönelmektir. Eğer ki arefe günü oruç tutmak istediniz, ama bunu sözlü olarak ifade etmeseniz bile zaten niyetiniz gerçekleşmiştir.

Niyet etme mevzusu müslümanlarca en az bilinen konulardan biridir. Mesela bir kimse denize yüzmek için girse, sonra çıktığında da ben gusül abdesti aldım dese, gusül abdestinin tüm şartlarını yerine getirse bile yine guslü olmaz. Çünkü denize girme niyeti yüzmek içindi gusül için değildi..

Bir kimse akşam yatsa, sabah da o günün mübarek günlerden bir gün olduğunu öğrense ve hiç bir şey yemeden ben bugün oruçluyum dese, o kimsenin orucu sahih olmaz. Çünkü nafile oruçlarda niyet imsaktan önce yapılır.

Bir kimse 15 günden az kalmak üzere 90 km uzaklıktaki bir yere gitmeye karar verse, o kişi o şeye yöneldiği için seferiye niyet etmiş olur ister bunu söylesin ister söylemesin.. Peki seferiye niyet etmeme mevzusu nasıl olur derseniz.. Mesela bir yere zorla götürüldünüz, bir hastaneden bir başka ildeki hastaneye nakil yapıldınız.. Siz seferilik şartlarını sağlasanız bile o şeye niyet etmediğiniz için yani o şeyi kendi isteğinizle yapmadığınız için seferi sayılmazsınız.

Niyetin önemli olduğu bir başka şey ise Kuran, ayet ve dua okuma mevzusudur. Eğer ki sizin niyetini Kuran'da açık aramak ise, Kuran sizin niyetinize göre istediğiniz şeyi size fazlasıyla verecektir. Eğer hidayet için okursanız yine size istediğiniz şeyi verecektir. Şifa niyetiyle okursanız yine aynı şekilde.. Niyetiniz ne ise alacağınız şey de o olur..

Üst Alt