Araba tutmasına ne iyi gelir?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Araba tutmasına ne iyi gelir? Genç, yaşlı veya çocuk; pek çoğumuzun ortak sorunudur bindiğimiz arabada, vapurda başımızın dönmesi, midemizin bulanması. Peki araba tutmasına ne iyi gelir ? Önce araba neden tutar, onu anlatalım.

Araba tutması, yani taşıt tutmasının tıptaki adı hareket hastalığı Vücudumuzun dengede kalması için üç sistem ve bir merkez görev yapıyor. Bu sistemlerin en önemlisi iç kulakta bulunan denge sistemidir. Diğer sistem gözlerimiz, bir diğeri ise kaslarımızdaki, eklemlerimizdeki reseptörlerdir. Bu üç sistemden gelen bilgiler beyin tarafından değerlendirilir ve uzaydaki, bulunduğumuz mekandaki yerimizi biliriz. Bu üç sistemin uyumlu çalışması şarttır.
Bu üç sistem arasında bir uyum olmadığında merkez, yani beyin bu bilgileri değerlendiremez ve baş dönmesi hissederiz. Sistem böyle çalışır. Araç tutması da yine algısal çelişki yani gelen bu bilgilerdeki çelişkiden dolayı olur. Eğer bindiğimiz taşıt kara taşıtları ise yani araba, otobüs gibi, ön sıralarda oturmaya ve en ileri nokta denilen ufuk çizgisine bakmaya özen göstermeliyiz.

Seyahatleriniz sırasında sizi de araba tutuyorsa ön sırada mümkün olan en uzak noktaya bakmaya özen gösterin. Ayrıca arabada kitap okumamak gerekir. Kitap okunduğunda gözler hareketsiz bir objeye baktığı, ancak vücut hareketli olduğu için bir algılama sorunu vardır ve beyin bunu değerlendirilemez. Bu yüzden hareket hastalığı tetiklenir. Uçakta ise genelde en az hareket eden yerler kanat seviyesindeki koltuklardır. Bu koltuklara ve mümkünse cam kenarında oturmanız önerilir.

Gemi, vapur, deniz otobüsü gibi deniz taşıtlarında ise güvertede, açık havada bulunun ve en uzağa, ufuk çizgisine bakın. Böylece araba tutması, bir başka değişle hareket hastalığı şikayetiniz en aza inecektir. Bir de toplu taşıma araçlarına binerken, gidiş yönüne zıt istikamette oturmayın. Yolculuklardan hemen önce çok ağır, yağlı ve baharatlı yemekler yemeyin, sigara ve alkol gibi uyarıcıları tüketmeyin. Ayrıca çok tuzlu gıdalardan da uzak durun.
 
Üst Alt