Antalya - Kemer Genel Bilgiler

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,131
Genel Bilgiler


KEMER HAKKINDA
1910 yılında kurulan Kemer, Antalya iline 43 km. uzaklıkta Batı Toros Dağlarının eteklerinde kıyı boyunca uzanan şirin bir yerleşim merkezidir. Kemer ilçesinin 3 beldesi ve 6 köyü vardır. 1990 yılı sayımlarına göre 9740 nüfuslu 52 km.’lik uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Deniz, orman ve dağların bir renk uyumu içinde birleştiği Kemer eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Kıyı boyunca bir çok irili ufaklı koyları bulunmaktadır. Denizin maviliği ve ormanın yeşilliği ile dağlar çok güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

Kemer son yıllarda önemli gelişmeler göstermiştir. Turizm amaçlı yatırımlar sayesinde Antalya ilinin yatak kapasitesi bakımından önemli bir kısmını teşkil eder. Kemer aynı zamanda modern bir kentleşmenin de örneğidir. Altyapı tesislerinin muntazam bir şekilde tamamlanmış olması, her türlü ulaşımın kolay olması, PTT hizmetlerinin her çeşidinden yararlanılması ve Belediye hizmetlerinin devreye girmesi Kemer’i rahat ve huzurlu bir tatil beldesi haline getirmiştir. Kemer uluslararası bir üne sahip olduğu gibi, Antalya’nın da incisi haline gelmiştir. Kemer 1991 Eylül ayında Kaymakamlık Teşkilatının kurulması ve tüm kamu kuruluşlarının hizmete girmesi ile daha fazla güncelleşmiştir.

Şehir nüfusu 11 bin 8001 (2008)
Rakım 4 m metre
Koordinatlar
Posta kodu 07x xxx
Alan kodu 242+814
İl plaka kodu 07
Yönetim Ülke Türkiye
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl AntalyaİKLİMİ

Kemer ilçesinin iklimi Akdeniz iklimi egemendir. Yazları kurak ve sıcak,kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin kıyı şeridine kar yağmaz,kuzeyinin dağlarla kapalı oluşu,ılık ve güney rüzgarlarına açık bulunması,kış aylarında dahi en soğuk günlerın genellikle 1 derecenin altında düşmemesine neden olur. Deniz suyunun kış aylarında bile 15 derecenin altında düşmeyişi, çok yağışlı birkaç hafta dışında bütün bir yol denizden yararlanma olanağı sağlar.

KONUMU

Kemer, Antalya İl’in batısında,Batı Torosların eteklerinde bulunmaktadır. İlçe sırtını,dağlara dayanmıştır. Kıyıları ise oldukça girintili çıkıntılıdır. Yerleşim merkezi genellikle düzlük bölgelerdedir. Kemer(Merkez), Tekirova(17 km) Çayova(8 km), Aslanbucak(5 km), Beldibi(18 km),gibi yerleşim merkezlerini ile bir bütün oluşturmaktadır.

EKONOMİ


Kemer’in ekonomik yapısı genellikle turizme dayalıdır.Birinci derecede turizm alanı olduğundan kıyı boyunca çeşitli turistik tesisler yer almaktadır. Beş aileden birinin pansiyon veya otel gibi turizm kaynaklı uğraştıkları bılınmektedir. Yabancı sermaye ve yerli yatırımcılar turızme hitap edebilecek kapasitededir.
Narenciye dalında başlıca ürünleri:portakal,limon.mandalina ve çok meşhur ekşi narı sayabiliriz.KÜLTÜREL DEĞERLER


Kemer ilçesi Kültür bakımdan çok zengin bir ilçedir. Kemer ilçesinde Kemer belediyesinin bünyesinde bulunan bir Tiyatro salonu bulunmaktadır.
Ayrıca şehir merkezin içinde bir Kütüphanesi bulunmaktadır. Kemer’de her yıl Kemer Belediyesi tarafından düzenlenen ’Kemer Karnavalı’ Haziranın ikinci haftasında düzenlenmektedir. Bundan başka bir kültür merkezi, fuar, el sanatlar,halk inanışları, halk müziği ve halk edebiyatı değerler bulunmaktadır.

TURİZM

Kemer ilçesi turizm bakımdan çok zengindir. Turizm ilçede son zamanlarda önemli gelişmeler göstermiştir. Turizm amaçlı yatırımlar sayesinde Antalya İl’in yatak kapasitesi bakımdan önemli bır kısmını teşkıl eder.Kemer aynı zamanda modern bir kentleşmesinde örneğidir. Kemerde başta gelen çekiciklerinden birisi doğal güzeliğidir. Deniz,orman ve dağlar bır noktada bırleşmektedir.
Örneğin deniz dalgaların çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçların plajlarına gölgelık olarak kulanılması oldukça cazip gelmektedır. Denizin beraklığı,ormanın yeşiliği Kemer’dekı başka güzellıktır. Yakında tarihi yer olarak, Phaselis, Olımpos, gibi antik bölgelerın de bulunması başka bir çekicilıktır.
Buralara karadan ve denız yoluyla ulaşmak mümkündür. Ayrıca yöredeki diğer çekıcıklerınde mağaralardır. Bu Mağaralar Beldıbı Mağarası Antalya’nın 27 km güneybatısında deniz kenarındadır. Burada tarih öncesı çağlara aıt kalıntılar bulunmuştur. Kemerde müze olarak yat lımanın arka tarafında bulunan ‘Yörük Çadırları’müzesı vardır. Yörüklerın yaşantısını anlatan bu müze görülmeye değer bır yerdır.
 
Üst Alt