• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Annem işe alınmıyor.. Allah'a nasıl dua etmeliyim?

akberg

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Öncelikle bütün müminlere kalpten selam olsun. Baştan bahsedeyim annem ön muhasebecidir. Yaklaşık 1 sene kadar önce annem 12 yıldır çalıştığı firmadan sadece kadın olduğu için çıkartıldı. Babamda bildiğim kadar ben 6-7 aylıkken bizi bırakıp gitmiş. Kısacası babam ortalıkta olmadığı için annem sürekli olarak çalışmak zorunda kaldı. Annem işten çıkartıldığı vakit, o gün bugündür hayatımdan birgün stres eksik olmadı. O zamandan beri anne tarafımın desteği ile geçiniyoruz. Bu süreçte Allah'a birçok kez dua ettim. Zorluklar başa çıkınca Allah'a iyice bağlandım. Namazımı eksik etmedim. Fakat bir türlü hiçbir duam kabul olmadı. Evet Allah'tan asla umut kesilmez bilirim. Yinede onca vakit geçtikten sonra annemin işe alınacağına dair inancım tükenmeye başladı. Dua okurken yaptığım bir hata olabilir mi? Olabildiğince inançlı ve umutlu olmaya çalışıyorum. Hata anlamında diyebilirsiniz ki sen sadece isteklerin için Allah'a ibadet ediyorsun. Fakat ben Allah'a olabildiğince sağlam bir şekilde bağlandım. İsteklerim gerçekleşse bile ibadetimi bırakacağımı sanmıyorum. Sizlerden bol bol dua istiyorum. Ayrıca bunun adına edebileceğim özel bir dua varsa lütfen yanıt olarak bırakın.

VOYAGER

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dua okurken yaptığım bir hata olabilir mi?

Muhterem üye, öncelikle vicdan sahibi herkesin sizler için elbette dua edeceğinden emin olabilirsiniz. İnanan bir kişinin Allah'tan bir şey dilerken nasıl bir hata yapmış olabileceğini pek düşünemiyorum, çünkü sizin durumunuzda dilediğiniz şey sadece muhterem annenize yapılan haksızlığın ortadan kalkması ve annenizin işine geri dönebilmesidir. Durumunuz olmadığı için yani bir avukat tutamadığınız için annenizin işe iade davası açılabilmesi için önce adli yardım sağlamak için girişimde bulunun. Adalet Bakanlığının magdur.adalet.gov.tr sitesinde "adli yardım talepli dava açmak isteyen vatandaşlar başvuru formuna UYAP Internet Adli Bilgi Sistemi adresindeki UYAP Vatandaş Portal sayfasından ulaşabiliyor." yazılmıştır. Ayrıca Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığına da durumunuzu anlatıp danışabilirsiniz ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Buralarda yapacağınız girişimlerinizin kısa sürede sonuçlanması için elbette Allah'a dua edebilirsiniz. Çok fazla sayıda dilek ve hâcet duası örnekleri vardır.

İnanan kişilerin Allah'a ibadet etmeleri yâni en öz anlamı ile Onu anmaları, eğer O böyle bir ilahî emirden hiç bahsetmemiş olsaydı bile bunun tamamen Allah'a karşı ahlâkî bir sorumluluk olduğunu kabûl etmelerinden dolayı olmalıdır, Ondan sadece bir şeyler istemek için olmamalıdır. Allah'ın inananların dualarını kabûl edip onu ne zaman yerine getireceği hakkında kimse kesin bir şey söyleyemez düşüncesindeyim. Bizler dua etmeye devam edelim ve umulmadık bir şekilde ve yerden olsa bile duamızın gerçekleşmesi için içimizden temenni edelim. Bütün iyi temennilerimle hayırlı neticeler ve ayrıca bereketli bir Ramazan olmasını sahibimiz Allah'tan niyaz ederim.

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Dua kitaplarında işine yarayan dualar olabilir. İslâmi eşyalar satan ve kitaplar satan yerden satın alabilirsiniz. İki örnek dua paylaşayım.Bu iki dua hem annen,hemde sen okursan fayda verebilir. Dua1:
” Allâhümmeğfirli verhamni vehdini ve âfıni verzükni”
Manası: “Allah’ım!Beni bağışla,bana hidayet nasip eyle,bana rızık ver,beni afiyette daim eyle ve bana merhamet et.”Amin Dua2:
(Tüm duaları kapsayan dua)
"Allâhüme inni es'elüke min hayri mâ seeleke minhü nebiyyüke muhammedün ve neûzü bike min şerri mesteâzeke minhü nebiyyüke muhammedün sallellâhü aleyhi ve selleme ve entel müsteânü ve aleykel belâğu ve lâ havle ve lâ kuvvete illa bilâhil aliyyil azıym."

Meâli:

"Allah'ım muhakkak ben Peygamberin Muhammed aleyhisselam'ın, Zat-ı Ecelli Ala'ndan istediği hayırlı şeylerin en hayırlısını isterim. Senin Peygamberin Muhammed (S.A.V.)'in Senden istiaze ettiği şeylerin şerrinden de sana sığınırım Allah'ım.
yardım ancak Zat-ı Ecelli Ala'ndan beklenir. Dünyada da ahirette de istenilen şeye ulaştıracak ancak Sensin. Kuvvet ve kudret ancak Senin yardımınla gerçekleşir Allah'ım!"

Üst Alt