Anne bedduası

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
al-zamakhshari-30f6a8e5-6c1d-4277-82bb-034e652d28d-resize-750.jpeg

(Hz.Zemahşeri resmi)

Büyük alimlerden biriside, en ünlü tefsirlerden birisi olan "Keşşaf Tefsiri"nin yazarı, yazarlık yapan o cümleden İslam Alimi olan - Hz.Mahmud ez-Zemahşerî (r.a.)'dır.

Ona kısacası Zemahşeri/El-Zemahşeri derler. Hz.Zemahşerî (r.a.), bildiğim kadarıyla Özbekistan yakınlarında bulunan Harezmde doğmuştur. Gorgan, İranda vefat etmiştir.

Bir gün, Harezme giderken, çok büyük bir soğukla karşı karşıya kalmıştır. Bu soğuk yüzünden bir tane ayağı donmuş ve kesilmek zorunda kalmıştır. O ayağı kesildikten sonra bir takma bacak takmış ve bu yüzden uzun elbise giymeye başlamış o günden.

Kendisinin bacağının kesilmesi olayının sebebini şöyle anlatır:

"Bu olay annemin bedduası sebebiyle oldu. Ben çocukken bir serçe tutmuş ve onun ayağına ip bağlamıştım. Sonra tüylerini yolmuştum. Bu vakit, kuş elimden çıkarak kaçmış, ama ayağında ip olduğu için bedeninin bir yarısı deliğe girmiş, diğer yarısıysa, bu deliğe sığmamıştır. Bende onu bu delikten çıkarmak için, bu ipi sıkıca çektim. Bu yüzden kuşun ayağı koptu.

Annem bu olayı bildikten sonra, sinirlendi ve dedi: "Allah senin ayağını kessin! Nasıl ki, sen bu dilsiz hayvanın ayağını bedeninden ayırdın!"

Üst Alt