Anemi Tedavisi Ve Belirtileri

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Anemi Tedavisi
Kansızlık en çok kadınlarda görülmektedir. Anemi yani kansızlık rahatsızlığının en bilineni ve en çok karşılaşılanı demir eksikliği anemisidir.

Anemi nedir?
Kan içinde farklı maddeler hücreler, taşıyıcılar bulunmaktadır ayrıca kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) ve beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) bulunmaktadır. Kansızlık ya da anemi dediğimiz şey: kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin adı verilen maddenin eksik oluşuna denir.

Hemoglobin seviyesinin optimum değerleri şöyledir!

Erkekler için kanda bulunması gereken hemoglobin miktarı: 13 g/dl
Kadınlar için kanda bulunması gereken hemoglobin miktarı: 12 g/dl

Kan değerlerim nasıl çocuğumda kansızlık var mı?
Bu sorunun cevabı yine çocuğunuzun kan değerlerinde yatmaktadır.

0 – 6 yaş 11 g/dl 6 – 15 yaş arası ise 12 g/dl değerleri altında hemoglobin bulunması hemoglobin eksikliğine yani kansızlığa yol açar.

Anemi kansızlık tedavisi
Hastalara oral yolla demir takviyesi yapılır. Demir takviyesinin süresi 1 yıla kadar çıkmaktadır. Demir ilaçları sabah kahvaltıdan önce ya da akşam yemekten önce alınmalıdır. Aç karnına alınan demir çok daha hızlı emilir. Ağız yoluyla demir almak istemeyenlere ise kalçadan demir enjekte edilir.

Kansızlığa demir eksikliğine iyi gelen besinler
Kansızlığa iyi gelen demir yönünden zengin gıdaların başında üzüm pekmezi gelmektedir. Yumurta sarısında sakatatlarda( özellikle ciğer) kuru fasulye nohut, kuruyemişler, özellikle de et demir emilimi güçlü bir besindir.

alıntıdır
 
Üst Alt