Altın yüzük takmak caiz midir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,810
Altın yüzük takmak Müslüman erkeklere yasaklanmıştır. Bu sebeple erkekler altın yüzük takamazlar. Eğer takarlarsa haram işlemiş olurlar. Kadınlar için ise altın süs eşyasıdır. Bu nedenle kadınlar için yasak yoktur.

Kadınlar neden altın takabilirler:
Çünkü Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir hadis-i şerifinde; "İpek ve altın ümmetimin erkeklerine haram kadınlarına ise helal edilmiştir" buyurmuşlardır.

Gümüş yüzük:
Kadın ve erkeklerin gümüş yüzük takmaları caizdir fakat ihtiyacı olmayanların takmaması daha faziletli olur.

Diğer madenlerden imal edilen yüzükler hem erkeklere hem de kadınlara mekruhtur. Akik ve yeşim gibi kıymetli taşlardan yapılanlar ise kadın erkek herkes için caizdir.

Sonuç olarak kısaca altın yüzük takmak erkeklere haramdır, altın gümüş ve diğer mücevherat ile kadınların süslemeleri ise caizdir.

Erkekler ancak süs amacı olmaksızın gümüşten yüzük kullanabilirler.

Yüzüğün kaşına herhangi bir yazı veya isim yazdırmak:
Yüzüğün kaşına Allah'ın, peygamberin ya da bir kişinin kendi adının yazılı olmasında bir sakınca yoktur fakat insan ve hayvan gibi bir canlının ve isminin konulması caiz değildir.Kaşında Allah'ın veya Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin adının yazılı olduğu bir yüzükle helaya gelen kişi yüzüğünü gizlemeli, yüzük sol elindeyse taharet alacağı zaman parmağından çıkaramalıdır. Yüzük her iki elin herhangi bir parmağına takılabilir ancak küçük parmağa takılması sünnettir.
 
Üst Alt