Altın nasıl temizlenir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,787
Altın temizleme yöntemleri, Altın nasıl temizlenir?

Altın takıları temzilerken doğru bir yöntem uygulamazsanız görüntüsünü bozarsınız. Bu nedenle altın takıların temizliği çok önemlidir.
Altınlarınızı temizlemek ve parlatmak için kullanacağaınız malzemeler ve uygulamalar şöyledir:

1.YÖNTEM
MALZEMELER :
1 lt su
15 gr sabun rendesi
100 gr amonyak
Deri parçası

YAPILIŞI :
1 litre su,sabun rendesi ve amonyağı karıştırıyoruz.
Altın eşyaları bu karışımın içerisinde yarım saat bekletiyoruz.
Soğuk suyla çalkalayıp karışımdan arındırıyoruz.
Deri parçasıyla siliyoruz.

2.YÖNTEM
Uğraşmayı sevmeyenler, bir miktar karbonat aracılığı ile altınlarını ovarak parlatabilirler. Uğraştırıcı olmayan ama etkili bir yöntemdir.

3.YÖNTEM
Bir kabın içerisini mutfakta kullandığınız alüminyum folyo ile kaplayınız. Daha sonra bir bardak su ve yaklaşık iki yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bir süre karıştırdıktan sonra parlatmak istediğiniz altın takınızı kabın içerisine bırakın. 1-2 saat beklettikten sonra çıkartın ve durulayın.

4.YÖNTEM
İçinde su kaynatabileceğiniz bir kaba yeterli miktarda su koyun ve kaynatmaya başlayın. Su kaynadığı zaman içerisine bir miktar bulaşık deterjanı dökün. Hafifce karıştırın. Daha sonra takınızı suyun içerisinde tutmanızı sağlayacak bir gereç ile suyun içerisine hafifçe bırakın. Çok az bekledikten sonra bir diş fırçası yardımı ile suyun içerisinde altınınızın üstünü dikkat ederek fırçalayın.

5.YÖNTEM
Beyaz ya da yeşil altın, parlaklığını kaybettiğinde, en yakın kuyumcuya götürerek parlattırAbilirsiniz. Götürdüğünüz kuyumcunun atölyesi yok ise kendisinin parlatması mümkün değildir. Atölyesi var ise atölyesine göndererek, kuyumcu cila makinasında parlatması yapılır. Bu cila makinaları, altın parlatma ve ufak tefek altına şekil(tırtıl) verme işlemlerini yaparlar. Parlatma işlemi yapılırken haliyle çok ama çok az da olsa gramaj kaybı olabiliyor.

Altın alırken nelere dikkat edelim?
• Tasarruf amaçlı altın satın almak istiyorsanız, Cumhuriyet altınlarını ya da işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih edin.
• Altını güven duyduğunuz bir kuyumcudan satın alın.
• Sertifikalı olmasına dikkat edin.
• Mutlaka faturasını alın.
• Takı olarak altın satın alırken TSE (Türk Standartlarına Uygun) belgesini sorun.

Altının Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Hiçbir altın 24 ayar, yani saf altından üretilmez. Altının içine bakır, nikel gibi maddeler katılarak sertleştiriliyor. İçine katılan maddelerin oranı arttıkça altının değeri düşüyor. Örneğin en yüksek değerdeki altın takılar en fazla 22 ayar olabiliyor. Bu da yüzde 91,6 saf altını temsil ediyor. İşçilik ve üreticilerin kar oranı ise altının fiyatını arttırıyor.
 
Üst Alt