Allah’a inandım demek yeter mi?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Sual: Bir arkadaş, (Hiçbir şey kendiliğinden olamayacağı için Allah’a inanıyorum, ama dinlere, peygamberlere, kitaplara, ahirete inanmıyorum) diyor. Böyle düşünen Allah’a inanmış sayılır mı?
CEVAP
O, kesinlikle Allah’a inanmıyor. Nasreddin Hocanın, (Doğduğuna inanıyorsun da, öldüğüne niye inanmıyorsun) dediği gibi, (Ben öğrenciyim; ama öğretmene, derse, imtihana inanmam) denir mi? Öğrenci ise, öğretmene, derse inanması gerekir. (Ben kanuna inanırım; ama savcıya, mahkemeye inanmam) denir mi? Ortada bir kanun varsa, bunu hazırlayanlar var, onları uygulayan mahkeme var demektir. Samimi olarak Allahü tealaya inanıyorsa, elbette onun emir ve yasaklarına da inanması gerekir.

İstisnalar hariç, bütün fen adamları, bu kâinatın kendiliğinden var olmadığını, bir yaratıcısının bulunduğunu ittifakla bildirmişlerdir. Fen ne kadar ilerlerse ilerlesin, insanlar, bir karıncayı, bir kuşu, bir arpa tanesini yaratamaz. Akıllı ve bilgili bir kimse, kâinata bakınca, çok intizamlı yaratıldığını görür. Bunun kendiliğinden olmadığını anlar. Bir insan bir alet, bir makine yapınca bunun nasıl ve nerelerde kullanılacağına dair bir prospektüsünü [tarifesini] de yanına koyar. Yine de anlaşılması zor ise, kullanmasını öğretecek kurslar açar. Bir makine yanlış kullanılırsa elden çıkar. Her şeyin yaratıcısı olan cenab-ı Allah da, insan denilen bu muazzam makineyi yaratıp başıboş bırakmamıştır. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Sizi boş yere yarattığımızı mı sandınız?) [Müminun 115]

İnsan denilen makinenin de, bir kullanma tarifesi vardır. Bu da Allahü tealanın, peygamberleri vasıtasıyla gönderdiği kitaplardır. Son Peygamber olan Muhammed aleyhisselama gönderilen kitabı ise Kur’an-ı kerimdir. Kur’an-ı kerim çok veciz olduğu için, Peygamber efendimiz bunu hadis-i şerifleri ile açıklamıştır. (Allaha inanıyorum) diyenin, onun gönderdiği kitaplara, peygamberlere de inanması gerekir.

Ortada bir eser varsa, bu eseri elbette meydana getiren biri vardır. Bu eserin nasıl kullanılacağını elbette bildirmiştir. Öldükten sonra başına gelecekleri düşünmeyene, kendisini ebedi tehlikeye atana akıllı denebilir mi? Kur’an-ı kerimin çok yerinde, (Düşünmüyor musunuz?) diye ikaz edilmektedir. Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

(Aklı olmayanın dini de yoktur.) [Tirmizi]

(Akıllı kimse, Allah’a ve Peygamberine inanan ve ibadetlerini yapandır.) [İ. Muhber]

(Aklı olan kimse iman eder.) [Beyheki]

Şu halde ben Allah’a inanıyorum diyen akıllı kimsenin, kitaplara ve peygamberlere de iman etmesi ve ibadetlerini yapması, haramlardan kaçması gerekir. İmanın altı şartından birine bile inanmayan iman sahibi olamaz. Ben sadece Allah’a inanıyorum demesi kendini aldatmaktan başka şey değildir
 
N

nono o değil

Kayıtsız
Misafir
ben Allah a inanıyorum.kuranı da kitabım görüyorum peygamberlerinde hepsine inanıyorum ANCAK dünya üzerinde yaşayan hiçbir din adamı (müslüman da dahil) inanmıyorum.söylediklerine de inanmıyorum onlara bakılırsa Allah c.c insanlara azap etmek için yaratmış....
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Sen islamı doğru olarak anlamamaışsın. Öncelikle islamı duğru şekilde öğrenmen lazım.
 

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
6 Ocak 2013
Mesajlar
93
Tepkime puanı
1
Allaha inanmanin yarari çoktur mesela takva sihibi olan insan önce bunu yapmali fakat olay burada sinirli kalmiyor insan nefsine göre bazen böburleniyor Allaha inanmak demek sadece beni yaratan Allah islam diye bir şey var demek değildir. kolayda değildir ben size kendimden örnek veriyim mesela ben matematik sinavindan 100 aldim ama ben sevindim tamam ama hiçte demedim VAY BE BEN NEYMİŞİM 100 ALDİM BENDE AKİL VAR NE ADAMMİŞİM gibi böburleneceğime dedimki BEN BUNU BAŞARDİYSAM ALLAH SAYESİNDEDİR EĞER ALLAH BANA BU BAŞARİYİ VERİYORSA DEMEKKİ BENİ SEVİYOR derim ve öyle sevinirm asil böle şelerde Allahi anmak ve inanmak gerekir benim yerimde olan insan eğer böburlenir o an Allahi unutursa Allaha tam anlamiyla inanmiyor demektir sonuçta kaderin her saniyesinde ne yapacağini Allah bilir asil bir insan böyle inanmalidir hadi arabamiz var ve parçalandi bir insan Allaha inaniyorsa şöylede demelidir GEÇİCİ DUNYA ZEVKİ NE İŞİME YARAR SONUÇTA PARÇALANMASİNİ ALLAH YAPTI VARDİR BİR HİKMETİ diyip te geçmektir asil Allaha inanmak böyle bir şeydir saygilarimla
 
Üst Alt