Allah'a andolsun ki ne demek?

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Selamlar ,

Kur'an'ı Kerim'de geçen "Allah'a andolsun ki" ifadesinin neden bu şekilde kullanıldığı hakkında var olan bilgileri paylaşır mısınız?

Yani Kur'an'ı Kerim Allahın son kitabıdır, buna kuşkum yok. Yanlış anlaşılmasını istemem. Ama merak ettiğimden dolayı soruyorum. Bu kitabı direkt olarak Allah mı yazmıştır (Ortaya çıkartmıştır) Yoksa meleklerine mi yazmıştır, onlar mı "and etmek" fiilini kullanırlar, melekler mi yemin ederler?

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim. Cebrail A.s aracılığı ile Peygamberimiz Hz muhammed sav ayetler parça parça vahiy olarak inmiştir. Sahabe bütün âyetleri toplamış bir araya getirmiştir. Allah razı olsun. Tefsir edecek cesaretim yok. En dogrusunu Allah bilir. Ben anladigimi paylasacagim. Ahirette görevli melekler var dünyada olan herşeye şahit oluyorlar. Ayetlerin bir çoğunda And var. Allahın Kelamidir hepsi. Baştan sona okuyunca kafanızdaki soru işaretleri de çözülecektir.
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
1.Andolsun fecre
2.On geceye
3.Çifte ve teke
4.Örttugu an geceye
5.Bunlarda akıl sahibi için birer yemin degeri vardır.

Kardeşim ben bu kadar yardimci olabildim. Kurani kerim hakkında konuşmaktan yorum yapmaktan korkarım. Allaha siginiyorum bir kelime ile müslümanliktan çıkma riski var. Elbette sorgula ben her insanın sorgulamasindan yanayim. Çünkü sorular ve cevaplar iç içedir. Insan gerçekten Hakkı Rabbini gönlü ve akıl ile bilsin. Selam ve Dua ile.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allahü Teala'nın "yemin"e aslında ihtiyacı yoktur. "Yemin" bir anlamda muhatabı bir şeye dikkat çekmektir. Muhataba "doğru olduğunuzu" pekiştirmektir.
Bizim için bunlar normal ama Allah'ın yemine ihtiyacı yoktur.
Çünkü Kur'an başta sona Allah kelamıdır, o O kelam'ın bütünü "La raybe fiih"tir...
Yani O kelamın tamamında şek ve şüphe barınmaz. Cümlesi Allah kelamıdır ve hepsi doğrudur. İlme ve fenne hilaf hiçbir şey O'nun kelamında barınamaz.
Hal böyle olmasına rağmen, Allahü Teala dikkatlerimizi çekmek adına yer yer yemin etmektedir bazı ayetlerinde...
Allahü Ekber..!!!
Allahü Ekber..!!!
Allah'a ram olanlara selam olsun.

Üst Alt