Allah Kabul etmeyecegi duayi kuluna etirmez

G

Gozdem

Kayıtsız
Misafir
Israrla musade edilen dua kabulun gostergesimidir. Allah kabul etmeyecegi duayi kuluna etirirmi icimden hep israrla dua etmek geliyor bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim Allah herkesin duasini kabul etsin

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Dua

Israrla musade edilen dua kabulun gostergesimidir. Alla kabul etmeyecegi duayi kuluna etirirmi icimden hep israrla dua etmek geliyor bana bu konusma bilgi verirseniz sevinirim Allah herkesin duasini kabul etsin

DUA insanin varligindaki ilahi gücün ortaya çıkmasıdır.

Bu sebeptendir ki, insan, tam bir konsantrasyon ile DUA edebildigi anda, imkansız gibi görünen şeylerin gerçeklestigini farkedebilir.

İşte bunun için, insanin en güçlü silahi DUA'dir...

"DUA MÜ'MININ SILÂHIDIR," diyor Resûlullah Muhammed Mustafa aleyhi's selam... Ve gene, söyle baska bir açiklama getiriyor "DUA" konusuna:

"DUA IBÂDETIN ÖZÜDÜR"

Bu Hadis-i serif'in hemen arkasindan su âyet-i kerimeyi hatirlayalim: "CINNI VE INSANLARI KULLUK ETMELERI IÇIN YARATTIM".

En basit anlamiyla kulluk, dua ve zikirdir!..

En genis anlamiyla kulluk, birinin varolus gayesinin geregini yerine getirmesidir...

-Peki, biz dua ettigimiz zaman, kabul olur mu?...

"Eger kulum, bana ellerini kaldirir da dua ederse, ben o elleri bos olarak geri çevirmekten hayâ ederim."

Evet bu bir Hadisi Kudsi... Bu konudaki baska bir Hadis-i Kudsi de söyle:

"Ey adem oglu, dua senden icabet benden; istigfar senden, bagislamak benden; tövbe senden, kabul etmek benden, sükür senden, fazlasiyla vermek benden, sabir senden, yardim benden...Ne istedin ki benden sana vermedim..."

Iste bu Hadisi Kudsiyi destekleyen Âyet-i Kerime:

"Bana dua edin, icabet edeyim"

Bu konuda açiklik getiren diger bir hadis,i kudsi de sudur:

"Ben kulumun zanni üzereyim... Artik diledigi gibi düsünsün!..."

Yani siz dua ederken, o duanizin kesinlikle kabul görecegini düsünürseniz, biliniz ki mutlaka istediginiz meydana gelecektir!...

Nitekim, bu açidan olaya bakildigi içindir ki, önde gelen evliyâullahdan Imami Rabbani Ahmet Faruk Serhendi söyle demistir:

"Bir seyi istemek, ona nâil olmak demektir. Zirâ Allahu Teâlâ kabul etmeyecegi duayi kuluna ettirmez."

Esasen dua etmek söz konusu oldugunda, birsey istemeyecegimizde hemen su âyet-i kerimeyi hatirlamaniz gerekmektedir:

"Allah istemedikçe siz isteyemezsiniz."

Yani, sizde ortaya çikan bu istek, gerçekte Allah istemis oldugu için sizde ortaya çikmaktadir!.. Eger Allah istememis olsaydi, siz dahi o seyi isteyemezdiniz.

En kolay, en ucuz, yani bedava ve en tesirli sey DUA'dir...Iste bu yüzdendir ki,DUA için "müminin silâhidir" buyurulmustur.

DUA nasil silâh olur...

DUA ile ZIKIR ile, o muhtesem BEYNIN ile, kendinizdeki mekanizmayi harekete geçirebileceginizden haberiniz var mi?...

"EN GÜÇLÜ SILAH" olarak bagislanmis DUA mekânizmasini biliyor musunuz?...

Fakir, garîb, nîce kisiler DUA ve ZIKIR ile nîce ZALIM SULTANLARI helâk ettiler!.

Nice yoksullar, büyük zenginliklere hep DUA ve ZIKIR ile eristiler!..

Nice, dertli, sikintili, hastalikli, ezâ, çile çekenler, hep kurtulusu, selâmeti DUA ve ZIKIR'de buldular!..

Insan, gerçegi itibariyle, Allah'in zâti sifatlariyla yaratilmis, O'nun varligi ile kâim ve dâîm varliktir...

Allah'in HAY ismiyle isaret edilen sekilde HAYAT sifatiyla vardir, yasar...

Allah'in ALÎM ismiyle isaret edilen sekilde ILIM sifatiyla bilgi, ilim sahibidir, yasamina yön verir...

Allah'in MÜRÎD ismiyle isaret edilen sekilde IRADE sifatiyla isteklerini tahakkuk ettirmeye yönelir...

Dolayisiyladir ki insan, kendi varliginda mevcut olan bu isimlerin manâlarini ortaya çikarabildigi ölçüde, takdir edilen nisbette, arzularina nâil, korktugundan emin olur.

Alıntı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Allah Kabul Etmeyecegi Duayı Bize Ettirmez! Duayla ilgili ayet ve hadisler
1-"Eğer kulum, bana ellerini kaldırır da dua ederse, ben o elleri boş olarak geri çevirmekten hayâ ederim"

2-Ben, kulumun zannı üzereyim Artık dilediği gibi düşünsün!" Yani siz dua ederken, o duanızın kesinlikle kabul göreceğini düşünürseniz, biliniz ki mutlaka isteğiniz meydana gelecektir!

3-"Bir şeyi istemek, ona nâil olmak demektir; Zirâ Allâhu Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez" DUA’nın ısrarla devamına müsaade olunması, o duaya icabet edileceğinin de göstergesidir Zirâ, Allâh, kabul etmeyeceği DUA’ya ısrarla devam şansı tanımaz
Kişi, bir konudaki DUAsında ısrarlı değilse, o DUA'nın yerine gelme şansı da son derece düşüktür...
DUA'da en önemli yardımcı faktörlerden biri de istenilen şey hususunda ısrarlı olmaktır Herhangi bir konuda bir iki defa dua edip arkasını bırakmak son derece yanlıştır

"Allah istemedikçe siz isteyemezsiniz !" - Peki, biz dua ettiğimiz zaman, kabul olur mu? Yani, sizde ortaya çıkan bu istek, gerçekte Allâh istemiş olduğu için sizde ortaya çıkmaktadır! Eğer, Allâh istememiş olsaydı, siz dahi o şeyi isteyemezdiniz

Allah (CC) söyle buyurur: "Basina bir bela geldigi zaman bana siginan kulun, daha o hic bir istekte bulunmadan, diledigi yerine getirir ve daha yalvarmadan duasini kabul ederim buna karsilik basina bir bela geldigi zaman bana degilde varliklardan birine siginan kulun yüzüne bütün gökyüzü kapilarini kitlerim" demistir

Hazreti Rasûl aleyhi's-selâm buyuruyor:"Herhangi bir kul, koltuğunun altı görülecek şekilde ellerini kaldırır ve Allâh'dan bir dilekte bulunursa; acele etmediği takdirde kesinlikle duasına icabet edilir- Acele nasıl olur yâ Resûlallah?-

Dua ettim ettim, kabul olmadı, der"(de vazgeçer)… işte bu yanlıştır; dua yerine gelene kadar ısrar etmek gerekir"Hazreti Rasûl aleyhi's-selâm, "şeksiz - şüphesiz, kabûl olacağından emin olunarak" DUA edilmesini tavsiye etmiştir

Ayrıca, DUA konusunda, ŞEYTAN vasfıyla bilinen CİNLER'in insana çok yanlış fikirler telkini de sözkonusudur; ki, bu da insanı bu çok etkili silâhı kullanmaktan mahrum bırakır..
Tam içinizden DUA etmek gelmişken, ŞEYTAN ismiyle, şeytaniyet vasıfları dolayısıyla lâkablanmış olan CİNLER, hemen bir vesvese verirler
"Aman canım niye dua edeyim, nasıl olsa kaderde varsa olur!"

DUA etsem de etmesem de iş olacağına varır, ne diye DUA edeyim"

Ve, böylece siz, DUA etmekten vazgeçip; en güçlü SİLAH olan DUAdan mahrum kalırsınız DUA'dan mahrum kalmak, DUA etmemek suretiyle de nelerden mahrum kaldığınızı asla hayâl bile edemezsinizİşte bu yüzdendir ki, Hazret-i Rasûlullah aleyhi's-selâm bakın bize ne tavsiye ediyor:

"Allâh'ın fazlı kereminden isteyiniz, çünki istenilmesinden hoşlanır'
"Şüphesiz ki Allâh, ısrarla DUA eden kullarını çok sever'
"Hassas olduğunuz saatlerde DUA etmeyi ganimet biliniz Çünkü bu hâl rahmet saatinin hâlidir"

sena

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
bende hep dua ediyorum inşAllah kabul olur ama içimde kabul olucagına dair bir his ve güven var çok şükür :)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
bende hep dua ediyorum inşAllah kabul olur ama içimde kabul olucagına dair bir his ve güven var çok şükür :)

Duan meşru ise yani haram bir şey istemiyorsan ve istediğin şey senin için hayırlı ise kabul olur Allah'ın izniyle. Fakat birde gerçek var ki; Bugün olmadı diye sızlandığın duaya, belki yarın iyiki olmadı diye şükredersin.(MEVLANA) Yani istediğin şeyin hayırlı mı yoksa hayırsız mı olduğunu sen bilemezsin. Belki olmaması senin için daha hayırlıdır belki de olması! Her şeyi bilen ancak Allah c.c dür.

G

Gunes

Kayıtsız
Misafir
Selam iyi aksamlar Ahmet Faruk Serhendi diyor bir seye nail olmak zira Allah Kabul etmeyecegi duayi kuluna etirmez bu her hayirli dua icin gecerlimidir Allaha emanet olun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Duan meşru ise yani haram bir şey istemiyorsan ve istediğin şey senin için hayırlı ise kabul olur Allah'ın izniyle.
Fakat birde gerçek var ki; Bugün olmadı diye sızlandığın duaya belki yarın iyiki olmadı diye şükredersin.(MEVLANA)
Yani istediğin şeyin hayırlı mı yoksa hayırsız mı olduğunu sen bilemezsin. Belki olmaması senin için daha hayırlıdır belki de olması! Her şeyi bilen ancak Allah c.c dür.
O Yuzden her seyin HAYIRLISINI dileyin..."

sena

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
ben dua ederken Allahım şu şu istediğim şeyleri hakkımda hayırlı eyle diye dua ediyorum bu şekil dua etmek dogrumudur

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
ben dua ederken Allahım şu şu istediğim şeyleri hakkımda hayırlı eyle diye dua ediyorum bu şekil dua etmek dogrumudur

Doğrudur dua bu yani verecek olandan istemek, içinden geldiği gibi dua edebilirsin. Hiç bir mahsuru yok.

ali arslan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
dua dediğin öyle normal edilmez yani mesela ben araba istiyorum Allahim denemez mesela. Allahim hayirlisiysa ben araba istiyorum denir. hadi ondan ziyade şunu bil ki kiyamet gununde hesaplaşma gununde keşke hiç bir duam kabul olmasaydi diyeceksin. farz etki araba istedin 1 ay dua ettin kabul olmadi 4 ay ettin yine olmadi 5 yıl ettin yine olmadi bunun uzerine allah diyecekki kulum zmanini kabul etmediğim halde dua etmek ile harcadin al şukadar sevap senin diyecek. okadar cok sevap verecekki sen keşke hiç bir duam kabul olmasaydida bunlari görebilseydim daha fazlasini diyeceksin. o nedenle dua kabul olmayinca pes etme yine devam et saygilarimla ali arslan

Mihrimah

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm
ALLAH kuluna üc sekilde cevap verirmis diye bir yerde okumustum
Ewet der,istedigini verir
Hayir der,daha hayirlisini verir
Bekle der, ve en iyisini verir

Olmuyorsa olmuyordur Vardir ALLAH´in bir bildigi
Isyan etme sakin sonra anlarsin
Senin icin yapilan iyiligi...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah c.c duaya cevap vermesi ayrı, duayı kabul etmesi ayrı şeylerdir. Allah c.c her duaya cevap veriri fakat duayı kabul etmek, kulun istediğini istediği şekliyle vermek yanlızca Cenab-ı Hakkın hikmetine tabidir.
Mesela insan hastalınca doktora gider, kendi zannınca iyileşmek için ilaç ister. Doktor ya aynen istediği şekilde ilaç verir, ya kendi bilgisine dayanarak daha faydalı başka bir ilaç verir, ya da hastalığına iyi gelmeyeceğini bildiğinden hiç ilaç vermez! İşte Allah c.c da kulu için neyin doğru olduğunu bilir! Ya aynen verir, ya başka türlü, ya da hiç vermez!

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
ESSelamün Aleyküm kardeşlerim iki gündür düşünüyorum, sözlerimiz ilerideki kaderi etkiliyor. Sonra yaptığımız yanlışlar hayırlarda Rabbimin bilgisinde belli bir nizamda yerleri gelince dünya ahirette kullanılacak değil mi? Bizse çoğunu unutuyoruz, oysa o unutmaz defterimize her şey yazılmıştır. Dualarımızda bu sıralamada yerini alıyor. ilahi nizam ve ilahi adaletin tecellisi Rabbimin hikmeti, affı, merhameti, rızası ise en büyük nimet üzerimize yağan. Şu durumda teslimiyet, kul olarak boynumuzun borcu ve ''Allah'ın merhameti azabını geçmiştir''ayeti kerimesine sığınarak ümitle sabırla secdeyle takdiri ilahiyi bekleyip kabul edeceğiz. Selametle kalın kardeşlerim selamün aleyküm verahmetullahi ve berekatüh.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, çok küçük bile olsa her iyiliğin ve her kötülüğün karşılığını göreceğiz. Bu dünyada görmüşsek daha iyi, ahirete kaldıysa daha zor olacak... Allah c.c nün merhameti, rahmeti çok büyük... iyiliğe misli ile, yapılan kötülüğe sadece onu karşılayacak derecede hesap soruyor.

Üst Alt