Allah'(cc)ın Emaneti...!

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Hz.Ümm-i Süleym, gayet temiz ahlak sahibi bir hatun idi. Çocuğu vefat ettiği zaman, sabır ve metanetle bizzat kendisi yıkadı ve kendisi kefenledi ve bir tarafa bırakıp, komşularına dönerek:

- Babasına haber vermeyin.
Hz. Ebu Talha orada bulunmamaktaydı. Akşam eve döndüğünde, çocuğu sordu, hanımı:

- Gördüğünden şimdi çok iyidir, der.
Sonra yemek yediler, oturdular, birlikte oldular. Bir müddet sonra Hz.Ümm-i Süleym, beyine gayet metanetle şöyle der:

- Ebu Talha, ödünç alınmış bir şeyi geri vermek icap eder mi etmez mi?

- Söylediğin bu söz nasıl bir söz, elbette ki ödünç alınan şey geri verilmeli.

- O halde, Hak Teala da sana emanetten vermiş bulunduğu çocuğu aldı.

Ebu Talha bu sözü duyunca :
- Biz Allah için halk edilmiş bulunuyoruz ve hep onun tarafına döneceğiz, der ve şükreder.
Sabah olunca gidip Resulullah'a (s.a.v.) anlatır. Resulullah (s.a.v.):

- Ya Rabbi bunun daha iyi bir karşılığını Ebu Talha'ya ver, diye dua eder.
Nitekim, dokuz ay dokuz gün sonra Abdullah diye bir çocukları olur.
Çocuk, Peygamberimiz(s.a.v)in himayelerinde büyürler, İslam Tarihinde önmeli bir şahsiyet olur.

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
çocuğunu kaybetmenin acısını en iyi bilenlerdenim,17 yaşında erkek evladımı kaybettim şimdi yaşasaydı 33 yaşında olacaktı,asla isyan etmedim ama o kadar zaman geçmesine rağmen acısı içimde kor gibi yanıyor...zaten o mübarek insanlar gibi olamayızda,yinede beşeriz işte...peygamber efendimiz bile ağlamış,biz nasıl dayanalımki...önemli olan isyan etmeden ve
İnna lillah ve inna ileyhi raciun, "Elbette biz, Allahü teâlânın kuluyuz, ölümden sonra dirilerek yine Ona döneceğiz"
....ayetinin anlamını idrak ederek acımızı yaşamak inş...

Ölen yavrusunun ızdırabını bir türlü dindiremeyen ana, mezarın başına oturmuş, feryadüfigan edip duruyordu.Oradan geçmekte olan Resul-ü Ekrem(asm) kadını teselli etmek istedi; herşeyin Allah’tan geldiğini, sabretmenin icabettiğini, bu kadar feryadüfiganın fazla olduğunu ifade buyurdu.Başını dahi, kaldırmayan kadın çıkıştı:
“Sana ne benim halimden? Bırak beni kendi halime!” Şefkat ve merhamet madeni Resul-ü Ekrem kadıncağıza bir şey söylemeden ayrılıp gitti. Sonradan teessür içinde gelen kadın, “Ya Resulallah, zatınızı tanıyamadım, beni affedin. Yavrumuzun üzüntüsü benim sabrımı yok etti.” dedi.Bunun üzerine Resul-ü Ekrem(asm) buyurdu:
“Sabır, musibetlerin ilk çarptığı anda lazımdır.O anda gösterilmeyen sabrın sonra gösterilmesi istenen sabırdan değildir. ”Resul-ü Ekrem (asm) musibetin ilk isabet ettiği anda yapılması gerekenin, meali verilen, şu ayeti okumak olduğunu belirtmiştir:”Sabredenlere müjdele. Onlar ki, üzerilerine bir musibet isabet ettiğinde, ‘muhakkak ki, biz Allah içiniz, Allah’a teslim olmuşuz ve yine O’na döneceğiz.’(derler.)”
Bu ayetle yeryüzündeki varlığımızın Allah’ın tecellileri adına değişip dönüşebileceğini aslında halimizin sayısız esmanın tecellisine mazhar ayineler olduğumuzu hatırlıyor, kalbimize bir teselli, nefsimize bir nasihat devşiriyoruz.”Ben ben için değil, ‘Allah için’ varedilmişim, öyleyse her hal O’ndandır, her halukarda O’na döneceğim.”
(Çocuğu ölen, Allahü teâlâya hamd edip, istirca ederse, Hak teâlâ meleklere "Şu kuluma Cennette bir ev yapın, adını da hamd evi koyun" buyurur.) [Tirmizi]

Allah Razı Olsun Krd

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
sözün bittiği yere not yazmak zor ALLAH GANİ GANİ RAHMET ETSİN.Kabrini pür nur eylesin. Var ise taksiratını affetsin. Acıların en büyüğünü yaşatan rabbim, muhakki sizlere sabrınızın karşılığını verecek. Sizdeki merhamet Rabbimizin merhametinin ancak yüzde biridir. Muhakkak ki o kullarına karşı çok merhametlidir. Herşeyi hakkıyla bilen ve her işinde bir hikmet olan O dur.(Çocuğu ölen, Allahü teâlâya hamd edip, istirca ederse, Hak teâlâ meleklere "Şu kuluma Cennette bir ev yapın, adını da hamd evi koyun" buyurur.) [Tirmizi] Elhamdülillah. İyiki Ahiretimiz var. Yoksa bu dünyanın acılarına katlanmak zor. Rabbim sıkıntılarımızı azaltsın, sabrımızı çoğaltsın.

Subhan Allahi Velhamdülillahi ve lailahe illahu Vallahu ekber ve La havle ve La kuvvete illabillahil aliyyülazim.
Bütün geçmiş iman ervahı için, bu yazıyı okuyanların geçmişlerinin Ruhu için bilhassa Allah rızası için EL-FATİHA

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
sağolasın oğlum,acıyı veren RABBİM zaten beraberinde sabrınıda veriyor,düşünsene canının ciğerinin bir parçasını kaybediyorsun,bu çook acı,tabiiki o zamanlar bu kadar sakin değildim,oğlum o karanlık yerde korkar bende onun yanına gideyim diye düşünüyordum,akıl baştan gidince insan saçmalıyor işte...eğer Rabbim yardım etmeseydi sabır vermeseydi,allah korusun deli olurdum,insanlar arkamdan güler veya acırlardı..zaten her yerde anlatmayıda sevmiyorum,burda niye söyledim,onuda bilemiyorum,belkide sizlerin samimiyetine inandığım içindir,inanki oğlum insanlar bazen çok acımasız olabiliyor,en yakın komşum bile bana duygu sömürüsü yapma dedi,ve beni gerçekten çok üzmüştü,o
günden beri kimselere anlatmıyordum,bu gün ne olduysa çenem açıldı heralde...o zaman annemde sağdı ve bana çok yardımcı oldu,annem uykusunda bile allah allah diye tesbih çekerdi...Rabbim ondan razı olsun ona rahmet etsin inş..annem o zaman bana bana dediki...
gece ve gündüz hiç durmadan diline tesbih et...bu duayı söyle dedi...

allahım bana peygamber efendimizin (sav)sabrından ver,allahım bana merhametinle yardım et...

allah cc çok büyük çok merhametli,içten yapılan duları Rabbim geri çevirmiyor,çok şükür bu günüme,çok şükür her günüme,beterin beteri var...bu dünya geçici,seninde dediğin gibi iyiki ahiretimiz var,yaradanımız var.çok şükür elhamdülillah

Subhan Allahi Velhamdülillahi ve lailahe illahu Vallahu ekber ve La havle ve La kuvvete illabillahil aliyyülazim.
Bütün geçmiş iman ervahı için, bu yazıyı okuyanların geçmişlerinin Ruhu için bilhassa Allah rızası için EL-FATİHA

Üst Alt