Allah c.c merhameti

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,864
"O’ dur sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için üzerinize melekleri ile rahmet eden. O, mü'minlere karşı çok merhametlidir." (Ahzab,43)
Allah-u Zülcelâl bu ayetle: ‘ Allah sizin üzerinize rahmet etmekte, melekleri de sizin için devamlı istiğfar etmekte, bunu da sizi zulmetten nura çıkarmak için yapmaktadır. Allah müminlere karşı rahimdir’ buyurmaktadır.

Eğer
Allah-u Zülcelâl müminler için ‘rahim’ yani merhametli olmasaydı, devamlı olarak mü'minlere rahmet eder miydi? Meleklere de 'Müminler için istiğfarda bulunun!’ diye emreder miydi!

Meleklere: “Ya Rabbi! Müminlerin günahlarını affet!” diye dua etmelerini emreder miydi? Bir başka ayet-i kerimede
Allah-u Zülcelal şöyle buyuruyor: “ Allah, kullarına çok lütufkardır." (Şura,19)

Allah-u Zülcelâl, hem merhamet sahibidir. Hem de azabı en ağır olandır. Yani, Allah-u Zülcelâl kendisine asi olan kimselere karşı ‘şedidü'l-ikâb’ yani şiddetli cezalandırandır. Müminlere karşı da çok latif ve çok merhametlidir.

Ben, şahsen, daima
Allah-u Zülcelâl' in merhametinden bahsetmek istiyorum. Çünkü Allah (C.C.)' ın merhameti gazabını geçmiştir.

Hz. Peygamber (S.A.V) hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: “
Allah merhametlidir, merhameti sever.”

Bir kimsenin,
Allah-u Zülcelâl' in ‘Lâtif’ isminden pay alması için, yumuşak ahlâklı ve merhametli olması gerekir. Çünkü Hz.Peygamber (S.A.V) diğer bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “Yeryüzünde birbirinize merhamet edin ki, gökte de Allah size merhamet etsin.”
 
Üst Alt