Ailenin birey ve toplum için önemi

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ailenin Birey ve Toplum İçin Önemi

Aile ’ın (cc) en muhteşem sanat eseri olan İNSAN’ın üretildiği ve eğitildiği yerdir İnsanı eğitimin ilk birimi olan ailede, aile eğitimi bir bütün olarak verilirse sonraki eğitim aşamalarında birey eğitim basamaklarını başarıyla tamamlar Bu eğitim yani fikri, ruhi, bedeni ve ahlaki eğitim iyi verilmemişse bireyin toplumda yaşadığı bütün birimlerde kısmen de olsa sorunlar yaşanır Yaşanmaması için temel eğitimin ailede verilmesi lazımdır

Aile, bir iş bölümü ve dayanışma birliğidir Toplumun en küçük birimi olan ailede, aile bireyleri, üzerine düşeni bilmesi ve yapması hem insani bir vecibe hem de huzuru ve mutluluğu için şarttır Araç sürücüsüne trafik memuru ehliyet ister Ehliyeti yoksa ceza verilir ve trafikten men edilir İkazlara uymayanlar bedelini hem mallarıyla hem de canlarıyla öderler Toplum içinse trafik canavarı olurlar Bu arada yapılacak kazada ölürlerse hayatlarını kaybederler Bilmiyorum belki ahiretlerine zarar gelmeyebilir Ya aile ehliyeti almadan evlenenlere, aile kuranlara, hayat yoluna koyulanlara ne demeli?
Aile bireylerinin ayrı ayrı görev ve sorumlulukları vardır Bu görev ve sorumluluklar bilindiğinde, yaşandığında ve yapıldığında huzur ve mutluluk kapıları sonuna kadar açılır Niçin açılmasın ki; orda sevgi saygı, sabır ve hoş görü vardır Hele bunlar (cc) rızası için yapıldığında ibadete dönüşür Artık o ev cennet bahçelerinden bir bahçedir
Bireyin maddi ve manevi yetişmesinde aile en önemli mekândır Çünkü
Aile; bireyi her türlü kötülüklerden, insi ve cin’i şeytanlardan koruyan bir kale,
Aile; bireyi eğiten, yetiştiren, olgunlaştıran, ahlakı ve edebi öğreten bir okul,
Aile; bireyin ihtiyaçlarını gideren, huzuru ve mutluluğu için gereken bir yuva,
Aile; bireyin dertlerini, sorunlarını çözen, acılarını dindiren, sakinleştiren bir liman,
Aile; bireyin sevgi ve saygıyı en zirvede yaşadığı ve gördüğü bir mekân,
Kısaca; İnsanı insan yapan ailedir Aile birey için her konuda güvenebileceği, sığınabileceği sosyal bir kurumdur
Aile bireye olduğu gibi topluma da faydaları vardı Çünkü
Aile; toplumun köşe taşıdır Köşe taşı çıkan bir toplumun ayakta durması düşünülemez
Aile; toplumun can damarıdır Can damarı atmayan bir toplum yaşayamaz
Aile; toplumun sigortasıdır Sigortası atan bir toplum küfrün, zulmün, haksızlığın karanlığında kalmaya mahkûm olur
Aile; toplumun en önemli refah ölçütüdür Toplumu meydana getiren en küçük birimlerden olan ailelerin sefaleti veya rahatı toplumun sefalet veya refahını gösterin
Aile; toplumun temel ve vazgeçilmez unsurudur Vücut hücrelerden oluşur Toplum ailelerden, hücrelerin vücut için önemi neyse toplum için ailenin önemi de odur Ailesi sağlıklı ve güçlü toplumlar sağlıklı ve güçlü olurlar, tarih bunun canlı şahididir Çünkü geçmiş tarihte medeniyetleri güçlü aileler kurmuştur Unutmayalım aileler medeniyetler kurar
Aile toplumun olmazsa olmazıdır İnsanı insan yapan aile olduğu gibi toplumu da toplum yapan yine ailedir
Ailenin alternatifi yoktur Çünkü aile ilahi bir müessesedir
Yuva kurmak ibadettir Güzel niyetle aile olmak ibadettir “Evlenen dinin yarısını tamamlamıştır Diğer yarısı içinde tan korksun” Hadis
Bu ailede huzur ve mutluluk ise iman ve takvadadır
Kuranı Kerimde 70 sure ve 241 ayette AİLE anlatılır Aile önemli olmasa idi Rabbimiz bu kadar üzerinde durur muydu?
ın emri, peygamberin sünneti doğrultusunda güzel aileler kurma dileğiyle dostça kalın

Ahmet YOLDAŞ

Üst Alt