Ağlamak zayıflıkmıdır?

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ağlamak zayıflık belirtisi midir? Ağlamak kadınların süsü de erkeklere yakışmaz mı?...
" Koskoca adam ağladı...Hem de hüngür hüngür..." Ağlayamaz mı yani insan değil mi o?

Neden ağlamak gelir de içlerinden kendilerini tutarlar kionun yerine bi sigara yakarlar ya da başka yöne çevirirler yüzlerini...

Bu empozenin esiri mi olmuşlar: Erkekler ağlamaz..
Ağlamak ruhun feryadı değil midir kalb sızlayınca; acıyınca; yanınca dökülmez mi gözyaşı? Erkekler ağlamıyorsa eğer ya kapleri taş olmuş ya gurur gözpınarlarını kurutmuş ya da kadınların keşfedemediği bir metod bulmuşlar sinelerinin feryadını izhar edecek...

Enes Bin Malik radıyallahu anh Rasulullah aleyhisselam efendimizin şöyle buyurduğunu anlattı:
"Akan yaşı ile ağ gelen ve zayıflayan bir gözü Allah Teala ateşte yakmayı haram kılar.
O yaş sahibinin gözüne akarsa...sıkıntı ve zillet görmez. İyilik babından hangi amel olursa olsun onun bir sevabı vardır.
Göz yaşı başka...O ateşin alevini söndürür.
Bir ümmet içinde Allah yolunda haşyet duyup ağlayan varsa.. onun gözyaşı hürmetine o ümmete Allah-ü Teala merhamet eder."

Kaab el-ahbar radıyallahu anh şöyle demiştir:
"Allah korkusu ile ağladığımda gözyaşlarımın yanaklarıma akması benim için ağırlğımca altın sadaka vermekten daha hoştur. Allah korkusundan ağlayan bir kimsenin yere düşen gözyaşı hararetten buhar olur semaya çıkar; bir daha da dönmez. Tıpkı gökten inen yağmurun bir daha göğe çıkayacağı gibi. Bunların nasıl dönüşü olmazsa dünyada Allah için ağlayana da cehennem ateşi dokunmaz... "

İkrimeİbn-i Abbas'ın radıyallahu anhşöyle dediğini anlatıyor:
"Bir gözancak Allah'ın fazlı ile ağlar.Melekbir kimsenin kalbini silip temizlemedikçe gözü ağlayamaz."

Temim-i Dari'ninradıyallahu anhşu ayet-i kerimeyi sabaha kadar tekrar tekrar okuyup ağladığı rivayet edildi:
"Yoksa kötülükleri kazananlarkendileriniiman edip iyi iyi amel ve hareketlerde bulunanlar gibi mi yapacağız sanıyorlar?" (45/21) (Tenbihul Gafilin) Onlar Allah korkusuyla öyle çok gözyaşı döküyorlardı ki...
Sadece Allah korkusu sebebiyle mi hayır naçar bir kardeşin haline ağlayan da vardı:

Yiğitlik mertlik adalet timsali Hz Ömer radıyallahu anh birgün ağlayarak (ağlamak zayıflık olsaydı o mert sahabi ağlar mıydı..)
Rasulullah'ın huzuruna çıkar ve Rasulullah aleyhissalatu vesselam ona sorar:

" Ya Ömer neden ağlarsın?
-Ya Rasulalallahkapıda bir genç var öyle ağlıyor ki ciğerimi yaktı.."

Bunun üzerine genci içeri almasını emredergenç ağlayarak içeri girer...
Rasulallah sorar: Seni böyle ağlatan nedir?
-Ya Rasulallahgünahlarımın çokluğundan ağlıyorum gazablı Cebbar

Allah'ın bana gazabından korkuyorum...
Aralarında geçen konuşmadan sonraen sonunda genç günahlarını itiraf eder:

-Ben kefen soyucuyum yedi yıldan beri kabirleri açarım. En son ensardan birinin kızı öldü gittim kabri açtım kefeni soyup çıkardım şeytan beni altetti ve onunla nefsimi de körelttim..."

O genç sözünü bitirir bitirmez Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ürperdiayağa kalktı ve:
" Ey fasık cehenneme öyle layıksın ki! Derhal buradan çık..."

O genç çıkıp gitti. Tam kırk gece Allah'a yalvardı. Kırkıncı gece başını semaya kaldırdı ve:

"Ey Muhammed'in Adem'in Havva'nın Allah'ı. Eğer ben bağışlandıysam Muhammed'e ve arkadaşlarına bildir.
Bağışlanmadıysam semadan bir ateş gönder beni yaksın.Ahiret azabından beni kurtar..."

Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam geldi Allah Azze ve Celle'nin selamını Habibine arzettikten sonra şöyle dedi:
-Allah Teala soruyor: Halkı sen mi yarattın?
-Hayırbeni de cümle halkı da Allah yarattı.
-Soruyor:Onların rızkını sen mi veriyorsun?
-Hayır onların da benim de rızkımızı Allah veriyor.
-Soruyor: Onların tevbesini Allah mı kabul buyuracak yoksa sen mi?
-hayır benim tevbemi de onların tevbesini de Allah kabul buyuracak.
-Allah Teala emir veriyor: O kulumun tevbesini tevbeden sayacaksın. Ben de onun tevbesini kabul ettim.
Bundan sonra Rasulallah o genci çağırdı müjdeledi... ( Tenbihul Gafilin )

Gözyaşı zahirde gözden aksa da aslında kalbimizden ciğerlerimizden
sökülüp gelen bir rahmet tecellisi kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye... Günahlara ödenen diyet... Gözyaşı kalbin soğukluğunu gideren bir meltem gözyaşı ruha akan esin... gözyaşı iskenceler altın olan Müslümanlara... gözyaşı Zulme uğrayıp sahipsiz kalanlara... gözyaşı Büyük Şeytanın Döktüğü kanlara... gözyaşı şehadete.. gözyaşı Allah cc Kulluga... gözyaşı Hepimize Hepinize... ağlamamak yakışır çünkü Allah cc için akan her gözyaşında Rahmet Bereket ve pişmanlık vardir... Evet Kul olana kadar aglamak... Ümmet olana kadar ağlamak... Zulüm bitip Din hakim olana kadar ağlamak... Zafere kadar ağlamak... Dertli insan ağlar kadın erkek varketmez biz Kadınıyla erkeği ile dertliyiz Derdimiz Allah cc kul olmak ve yolunda ölmektir... ve diyorumki Şehadete kadar ağlamak...
110.jpg

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Gözyaşı zahirde gözden aksa da aslında kalbimizden ciğerlerimizden
sökülüp gelen bir rahmet tecellisi, kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye...
Allah Razı Olsun Krd

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Emeğine Sağlık krdşm

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Teşekkür Ederimm

Üst Alt