Ağızdaki Taşın Hikmeti

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Birgün Hazret-i Ebû Bekr (r.a), hazret-i Fahr-i âlem seyyid-i veled-i âdem Nebiyyi muhterem ve habîb-i mükerremin (s.a.v.) huzûr-ı şerîflerinde, se'âdetle otururlarken; Bir bedbaht kötü huylu kimse; bir edebsizlik edip, Ebû Bekre dil uzatıp, yakışıksız sözler söyledi.
Hazret-i Server-i kâinât; o edebsiz, Ebû Bekre edebsizlik etdikce; birşey söylemez, ba'zan da tebessüm eder idi.
Hazret-i Ebû Bekr; o bedbaht ve edebsizin edebsizliği haddi aşınca; zarûrî olarak gadaba gelip, birkaç söz söyleyince; hazret-i Fahr-i kâinât, se'âdetle ve devletle yerinden kalkıp, gitdi.
Hazret-i Ebû Bekr 'radıyallahü teâlâ anh' Sultân-ı Enbiyânın ardına düşüp, yetişdi ve dedi ki:

- Yâ Resûlallah! Niçin, bir hayâsız, edebsizlik edip, gönül incitirken, susup, birşey söylemediniz.
Şimdi, ben ona söyleyince, kalkıp, gitdiniz; sebebi nedir.

Hazret-i Fahr-i kevneyn ve Resûl-i sakaleyn 's.a.v.' buyurdu ki:

- Yâ Sıddîk! O hayâsız ve bedbaht sana dil uzatmağa başladığı zemân, Allahü teâlâ bir melek gönderdi ki, o kimseyi karşılayıp, kovacak idi.
Sen, hemen gadaba geldin; söylemeğe başladın.
O melek gidip, yerine iblîs geldi. İblîs-i la'înin olduğu yerde, ben durmam.

Hazret-i Ebû Bekr-i Sıddîk (r.a) ondan sonra, vaktli vaktsiz söz söylememek için, mubârek ağzına bir taş koyar idi.
Ne zemân söz söylemek lâzım gelse, evvelâ fikr ederdi.
Bir söz söyliyeceği zemân, o sözü kendi kendine nice zemân düşünür, tefekkürden sonra, mubârek ağzından o taş parçasını çıkarıp, ne söz söyliyecek ise söyler idi.
Sonra o taş parçasını mubârek ağzına alıp, tesbîh ve tehlîl ile meşgûl olurdu.
Kimseye, hayrdan ve şerden dünyâ kelâmı söylemez, eğer kat'î lâzım ise ve çok efdal ise, söylerdi.
Yoksa, gecede ve gündüzde tesbîh ve tehlîl ile meşgûl idi.

Menakıb-i Çihar Yar-i Güzin

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun Krd

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah Razı Olsun Krd anlatım dili bayağı eski, güzel bir kıssa

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Ecmain olsun inşallah,
Kötü komşularımızın sataşmalarına bazen bizimkilerde karşılık verip tartışırlardı demekki susmak gerekiyor,da sustukca dahada azıtıp insanın üstüne üstüne geliyor işte ozaman sabır taşıyor.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
eyvAllah:)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ecmain olsun inşallah,
Kötü komşularımızın sataşmalarına bazen bizimkilerde karşılık verip tartışırlardı demekki susmak gerekiyor,da sustukca dahada azıtıp insanın üstüne üstüne geliyor işte ozaman sabır taşıyor.

bazen en guzel cevap SUSMAK-tir..
kendini parcaliyacagina kisiyi kendivicdani ile birakirsiniz.. artik kendi kendisi ile olan sorunu kendisi cozsun...
bizlerde karsimizdaki insanlarin seviyesine inersek onlardan ne farkimiz olur ki?
insan sozunu degil.. kisilik ve karakterini yukseltmeli... der bu fakir.. guzel bir paylasimdi Well done...brrvo

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum.. islamiforumlar.nette masa/Allah cook guzel konu..Kissa ve Muhabetler var..
Gonul isterdi ki her birini okuyup cevaplasin ama ahh su Zaman darliginin gozu ciksin..
Biz insan bollugu zaman vakit fakiriyiz.. Hind fakiri degil...dfgtn

bu kissa bana Rah. annemin uyguladigi bir olayi hatirlatti...
Rah. Annem cevresinde cook sevilen..sayilan hurmet goren bir gonul insani idi...
Ayni benim gibi.. hii sırıtık.:,

mahallemizde bir genc bayan kardesimiz ve ickici bir esi vardi..
Bey her gece icer eve geldiginde evde Hanimi kiyametti koparirdi.. Konu komsu rahatsiz olurduk..
bir curcuna Hanimin da agzi biraz fazla bozuk..
artik agzina ne gelirse..
bu durumdan sikayetci olan komsularimiz Annem mahallenin en yaslisi.. sevileni diye bu hanim kardesimiz ile konusmasini
nasihat etmesini istemisler..
ama Kadin.. biraz cadaloz tipden.. hayatta nasihat dinlemiyor..
rah. annem de Ona bir gun demis ki.. Kocani ickiden uzaklastirmak istermisin..?
tabi kadin sevinmis istemezmiyim.. varimizi yogumuzu ickiye veriyor diye.. bir sevinmis bir sevinmis...

Rah. annem de.. al bir bardak suya.. bildigin butun dualari oku..

ve esin gece eve gelince o okudugun sudan agzina besmele ile doldur.. ve esin uyuyana kadar hep agzinda tutacaksin...
sakin konusup suyu icme veya yere dokulmesin diye tenbih etmis...

kadin da yapmis.. ve boylece gunlerce adam eve geliyor kadin da cit yoook..dfgtn
adam yaptigindan utanmaya basliyor..
kendi kendine dusunmeye.. kendi haline kizmaya basliyor..

ehh arti kADIN senin dirdirin yuzunden iciyorum da diyemez olmus artik...

ve bir gun ickiyi birakmis..
rah. Annem de o hanima isin gercegini anlatmis ve helalik istemistir..
KISSA dan Hisse misali ANliyana...ilginç::.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
utngc..Tşk. usta..
Bazen değerli üyelerimiz, arama yaptım ama bulamadım diyorlardı,
:tamam:.haklılar,mışş

KISSA dan Hisse misali ANliyana...ilginç::.
:tamam:.Anlıyan anladı kardeşim :D emeğine sağlık değerli yorumların için allah razı olsunkgüll..,
26azN.gif

Üst Alt