Acil önlemler

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bir kaza oldu ve siz, arkadaşınız veya diğer bir kişi yaralandı veya biri aniden hastalandı. Bir şeyler yapmalısınız ama ne? Bu bölümde birçok acil durumlarda neler yapabileceğinizi gözden geçirmek istiyoruz.
Aşağıda önemli veya önemsiz acil tıbbi durumlarda akılcı basit önlemlerin bir listesini veriyoruz.
Sakin olun Paniğe kapılmayın. Çok korkabilirsiniz ama kontrolünüzü kaybetmeyin. Derin derin nefes almak çok yararlı olabilir. Kazazedeyi teskin edin. Yaralanan başka bir kişiyse onu teskin edin. Elinizi omuzuna koymanız veya güven verici sözler çok yardımcı olabilir. Kişiyi mümkün olduğunca rahatlatın, zarar verici hareket yapmayın. Yaralanmış, bilincini yitirmiş görünen veya boynunda bir ağrısı olduğunu söyleyen kişiyi kesinlikle hareket ettirmeyin. Boynunda çatlak olabilir. Şüphedeyseniz yardım çağırın insan genelde sorunun önemsiz olduğunu düşünmek ister. Basit bir yaralanma veya hastalık halinde, Herşey düzelecek diye geçiştirmek arzusu vardır. Bu belki de doğruıdur ve boşuna acil yardım hastanesine koşturmayı önler. Ama gene de unutmayalım Tedbirli olmak, pişman olmaktan daha iyidir. şüphedeyseniz mutlaka telefon edin. Haber verin Acil yardım ekibine telefonla açık ve anlaşılır şekilde olayı anlatın. Mümkün olan en sakin şekilde bilgi verin. Bu, kazazede veya hastanın yeri, sorununun ne olduğu ve sizin ve hastanın adları gibi bilgileri kapsamalıdır.
Ayrıca bulunduğunuz yere nasıl ulaşacaklannı tarif edip telefon numaranızı da vermelisiniz. Hazır olun Acil yardım telefon numaraları her an bulabileceğiniz bir yerde örneğin telefonunuzun hemen yanında veya defterinizin ilk sayfasmda olabilir. Acil yardım kursuna gidin Kızılay veya başka kuruluşlar bu kursları verir. Evinizde kalp hastası varsa CPR (Cardiopulmonary resuscitation) suni teneffüs ve kalp masajı bilmeniz çok yararlıdır. Bunu birkaç saatte öğrenebilirsiniz. Acil yardım Hastalar acil yardım hastanelerinde geliş sırasına göre değil durumun aciliyeti sırasına göre muayeneye alınırlar. Hastalık veya yaralanmanm önemini acil yardım ekibindeki kişiler belirter. Muayene eden doktor yaralanmanın veya acil hastalığın nerede. nasıl olduğunu; ne gibi belirtiler gözlemlediğinizi, hastanın sağlık durumunun geçmişini, kullandığı ilaçlar ve acil durum sırasında ilaç verilip verilmediğini veya ne önlemler alındığmı bilmek ister. Eve dönmeden önce doktor veya hemşire evde neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Çok iyi anlamaya çalışın. Belki dinlenmek, veya hareket veya ilaçla tedavi gerekebilir. Belki doktor hastayı tekrar görmek isteyebilir. Bazı terimler Acil durum bu terim derhal müdahale ve ilgi gerektiren durumları ifade eder. Travma yanık yara veya kırık kemik gibi yaralanma durumlarını ifade eder. Bu iki terim birbirinin yerine kullanılırsa da aradaki farkı bilmekte yarar vardır. Daima hazır olun. Elinizde daima yeterli ilk yardım malzemesi olmaladır. Eğer kesiklerin kenarları kolayca birleştirilebilecekse, steristrip bantları derin olmayan kesikler içih kullanılabilir.

Üst Alt